Mocht een dergelijke cursus nog eens herhaald worden dan behoeft koppeling aan een ander internationaal archiefgebeuren in de nabijheid derhalve geen voorwaarde te zijn. De samenstelling van de groep was als volgt: Noorwegen (2), Zweden, Ber lijn, Groot-Brittanië (2), UNO Genève, Israel, Nederlandse Antillen (2), Cana da, Australië, Vanuatu, Indonesië, Maleisië, Lesotho, Ethiopië. Op één deel nemer na die in het bedrijfsarchief van Shell in Londen werkte, hadden alle deelnemers een overheidsbetrekking. Het aantal bedroeg aanvankelijk ruim 20 maar op het laatste moment zei een aantal deelnemers alsnog af; één deelne mer werd door de vreemdelingenpolitie in Londen teruggestuurd. De ervaringen van de Engelse cursus van 1980 hadden geleerd dat het goed zou zijn een of meer Nederlandse archivarissen aan de cursus deel te laten ne men, opdat een intensiever contact met Nederlandsers mogelijk zou zijn. De heer S. F. M. Plantinga werd als zodanig bereid gevonden en de ervaringen wa ren van dien aard dat er bij een herhaling zeker voor gezorgd moet worden dat er een of twee Nederlandse archivarissen deelnemen. De cursus Na een informele ontvangst met een koud buffet op zondagavond in het Bad hotel in Scheveningen en een algemene introductie de volgende ochtend in de Rijks Archiefschool bleek al spoedig dat het merendeel van de deelnemers gro te interesse vertoonde voor record management, voor het functioneren van de moderne registratuur, de inspectie en de relatie tussen het archief en de re gistratuur. Het duidelijke onderscheid dat in Nederland gemaakt wordt tussen registratuur en archief bleek voor de meesten niet op te gaan. Het programma, dat sterk op ons begrip van archief was gericht, vroeg om aanpassing. Doordat dit in een vroegtijdig stadium al duidelijk werd, kon hierop gereageerd wor den. De maandagmiddag werd gewijd aan een introductie in de Nederlandse ge schiedenis door prof. dr. I. Schöffer, een rondleiding langs de Eerste Afde ling, Tweede Afdeling en de Kaartenafdeling van het Algemeen Rijksarchief en tot slot een kleine receptie in de school. Ook de tweede dag was bestemd voor het geven van algemene kaders. Drs. B. Woelderink gaf 's ochtends een lezing over de organisatie van het Nederlandse archiefwezen, terwijl 's mid dags dr. F. C. J. Ketelaar sprak over de Nederlandse archiefwetgeving. In de namiddag werden de deelnemers ontvangen door de heer Woelderink in het Koninklijk Huisarchief, waarna in de Fagelkoepel onder het genot van een heerlijk glas wijn of, naar keuze, andere spiritualiën de discussies voortgezet werden. Na deze eerste twee 'introductiedagen' werd overgegaan op het onderwerp inventarisatie en andere methoden van toegankelijk maken. Op woensdag morgen wijdde de heer P. J. Horsman de deelnemers in de geheimen van de Nederlandse inventaris in. Daaraan was gekoppeld een demonstratie, waarbij met behulp van een computer een archief geordend werd. Ondanks het feit dat dit de eerste keer was dat dit systeem getoond werd, verliep de demonstratie vlekkeloos. Dankzij de medewerking-van het Computer Centrum Limburg 316 (CCL) kon voor deze gelegenheid over een groot beeldscherm beschikt worden, waardoor alle handelingen goed te volgen waren. De middag konden de deel nemers vrij besteden. Sommige maakten van de gelegenheid gebruik om in Den Haag te gaan winkelen, anderen toonden belangstelling voor bepaalde ar chiefbestanden in het Algemeen Rijksarchief of voor het functioneren van de studiezaal of de bibliotheek. Op donderdag vertrok het gehele gezelschap per touringcar naar Nijmegen, alwaar in het universitair rekencentrum door dr. P. Soetaert en J. A. M. van Well van het Katholiek Documentatie Centrum een demonstratie gegeven werd van het aldaar ontwikkelde RAPiDE-systeem. Het RAPiDE-systeem is vooral een retrieval-systeem. De ingevoerde gegevens - archiefbeschrijvingen, boektitels en foto's-kunnen hier op onderwerp opgeroepen worden. Het kdc kan voor dit werk beschikken over de grote mainframe-computer van de universiteit. Een aantal deelnemers uit ontwikkelingslanden trok het nut van beide com puterdemonstraties in twijfel, omdat zij inschakeling van de computer bij hun werkzaamheden voorlopig als een utopie beschouwden. Daar werd van andere zijde tegen in gebracht dat de demonstraties toonden dat de achterstand van de derde wereld voor zover het de toepassing van de computer bij archieven betreft, bepaald niet zo groot is, omdat ook hier het gebruik van de computer in archieven nog maar net op gang is gekomen. Daarnaast is de kans dat hetzij mainframe-computers hetzij microcomputers ingevoerd gaan worden in ont wikkelingslanden, wellicht minder veraf dan gedacht. Immers microcompu ters worden steeds krachtiger en relatief steeds goedkoper, terwijl de aanschaf van een mainframe-computer door een overheid of een universiteit, al was het maar uit politieke overwegingen, bepaald niet onmogelijk geacht mag wor den. Het is dan zaak als archief met mogelijke toepassingen gereed te staan. In de middag werd een excursie gemaakt naar het vestingstadje Heusden, al waar de heren Caminada en Van Albada zich als verdienstelijke rondleiders ontpopten. In het streekarchief werd de groep ontvangen door streekarchiva ris G. M. van der Aalst en werd de Engelstalige versie van de film Het Archief vertoond. Zoals te verwachten was leverde deze uiteenlopende reacties op (zo viel de typering 'post modern surrealism'), maar de communis opinio was dat het een 'bijzondere' film was die men niet licht zou vergeten. Op vrijdag stond een ander 'documentatiecentrum' centraal en wel het foto- en filmarchief van de Rijksvoorlichtingsdienst, 's Ochtends hield het hoofd van deze afdeling, de heer R. M. J. Egeter van Kuijk, een lezing over de problemen die conservering van dit gevoelige materiaal meebrengen terwijl te vens werd ingegaan op de mogelijkheden tot beschrijving en ontsluiting, 's Middags werd een bezoek gebracht aan het in Scheveningen in de duinen ge situeerde archief, waar men na vertoning van de Nederlandse audiovisuele in zending voor Bonn, Audiovisuals, a challenge for archives, kennis kon maken met de werkwijze van het film- en fotoarchief. Interessant waren hier vooral de speciaal voor het conserveren van films ingerichte kluizen en de toepassing van de beeldplaat bij de ontsluiting van het fotomateriaal. Op zaterdag organiseerde de afdeling Internationale Betrekkingen van wvc een excursie naar Amsterdam. Speciale vermelding verdient op deze dag de ontvangst ten huize van de familie Woelderink in Zeist, alwaar een onvervalste 317

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 19