International course on archive management and administration Een verslag J. P. Sigmond Van 1 tot en met 12 oktober 1984 organiseerde de Rijks Archiefschool een cur sus voor buitenlandse vakgenoten. De voertaal van deze cursus was Engels. Vier jaar geleden werd in Engeland in aansluiting op het icA-congres in Lon den een soortgelijke cursus georganiseerd die behalve door vele archivarissen uit de Commonwealth ook door onze collega's Van Albada en Caminada werd bezocht. De gedachte ontstond toen om na het congres in Bonn ook in Nederland een dergelijke internationale cursus te houden. Van het ministerie van wvc (afdeling Internationale Betrekkingen) werd de nodige organisatori sche en financiële medewerking verkregen, terwijl ook de van en de Morren stichting zich niet onbetuigd lieten. Opzet van de cursus 'Archive management encompasses the design and equipping of archival re positories, methods and processes for the repair and conservation of archives, development of access policies, reference service procedures and the dissemi nation of archives and archival information. A number of these elements are increasingly dependent on the use of computers and micrographics' (The role of archives and records management in national information systems, ramp study [Paris 1983]). Aldus luidt een definiëring van het begrip archive manage ment. Voor onze Nederlandse cursus werd gekozen voor een opzet waarbij al deze aspecten van archive management aan bod zouden komen. Een algemene bre de opzet die derhalve weinig ruimte liet voor een grote diepgang per onderdeel. Hoewel een dergelijke algemene aanpak zeker nadelen heeft, werd op deze manier voorkomen dat bepaalde deelnemers niet aan hun trekken zouden ko men. Gezien het zeer gevarieerde deelnemersveld was tevoren niet in te schat ten waar de belangstelling specifiek naar uit zou gaan. Uitgangspunt was dat de Nederlandse situatie aan de deelnemers zou worden aangereikt, niet als lichtend voorbeeld maar als discussieonderwerp. Daarnaast werd 'naar goed 314 De deelnemers aan de internationale cursus van de rijksarchiefschool op het bordes van het gemeentehuis in Leidschendam. Bovenste rijen S. F. M. Plantinga, mevrouw Liv E. Mykland-Marvik, mevrouw Anne-Marie Böhmer (Noorwegen), K. W. Toa (Vanuatu), B. Lindh (Zweden), Y. Mayorek (Israel), Angelika Menne-Haritz (Berlijn), mevrouw AM. Kennett (Groot-Brittannië), R. M. E. Raaf.f (docent). Onderste rijen J. P. Sigmond, A. Berhan (Ethyopië), mevrouw N. Holil (Indonesië), B. Owens (Canada), mevrouw C. Quobo (Lesotho), E. J. Cieniewicz (UNO Geneve), J. D. de Kort (gemeente Leidschendam), A. F. Paula en F. C. Minguel (Nederlandse Antillen). Niet op de foto A. Ives (Australië) en mevrouw B. Malcolm (Groot-Brittannië) Hollandse traditie' veel aandacht besteed aan de praktijk. Veelal werden 's ochtends lezingen gehouden, waarna 's middags bekeken werd hoe een en ander er in de praktijk uitzag. Achteraf mag vastgesteld worden dat juist deze afwisseling door de deelnemers als zeer bevredigend is ervaren. Deelnemers De inschrijving van de cursus kwam aarzelend op gang: de deelnemers klaag den erover dat er te weinig bekendheid aan de cursus was gegeven. Uiteindelijk schreven zeventien personen in. Opvallend was dat slechts een klein gedeelte ook in Bonn aanwezig was geweest, terwijl bij de organisatie van de cursus juist aan die koppeling was gedacht. Maar, zoals een der deelnemers duidelijk maakte, Bonn was voor 'directors' en de cursus voor 'workers'. Inderdaad was in de aankondiging van de cursus de doelgroep aangeduid met 'senior practising archivists working in smaller repositories' en het was verheugend te kunnen constateren dat inderdaad die groep zich ook ingeschreven had. 315

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 18