De parlementsarchieven hanteren de dertig-jaargrens ook wel. Voor recentere stukken is toestemming noodzakelijk, die in de meeste gevallen gegeven wordt. De archieven van de stichtingen zijn in principe openbaar. De Friedrich-Ebert-Stiftung kent als datumgrens 1933. Voor recentere stukken is doorgaans toestemming nodig van de schenker of bewaargever. Het derde onderwerp, de automatisering, werd toegelicht aan de hand van een demonstratie via beeldscherm door medewerkers van de Gruppe Daten- verarbeitung van de Bundestag. Deze afdeling telt 27 medewerk(st)ers en res sorteert, evenals de afdelingen Parlementsarchiv, Bibliothek, Pressedoku- mentation en Sach- und Sprechregister onder de hoofdafdeling Wissenschaft- liche Dokumentation van de Wissenschaftliche Dienste van de Bundestag. In nauwe samenwerking met de Bundesrat en met technische ondersteuning van het Gesellschaft für Mathematik und Datenverarbeitung werd een systeem voor de lopende ontsluiting van parlementair documentatie-materiaal opge bouwd, het Dokumentations- und Informationssystemfür Parlementsmateri- alien (dip) met als hulpmiddel voor de inhoudelijke ontsluiting de Thesaurus für Parlementsmaterialien (parthes). Zowel het DiP-model als de parthes vormen krachtens een besluit van de parlementsdirekteuren de gemeenschappelijke basis voor de documentatie van de parlementspapieren van de wetgevende organen van de federale bond en de staten. Het systeem is trapsgewijze opgebouwd en kan onafhankelijk van de automatiseringsgraad gebruikt worden. De centrale parthes- thesaurus omvat circa 20.000 descriptoren, die uit interparlementaire termen bestaan. Van de centrale thesaurus worden gebruikersthesauri afgeleid die de specifieke vaktermen bevatten nodig voor de ontsluiting van de verschillende deelgebieden. Op deze wijze zijn al verschillende gebruikersthesauri opge bouwd door de archiefinstellingen van de overheid. Zo bijvoorbeeld de the saurus anthes die in de afdeling Sach- und Sprechregister van de Bundestag wordt gebruikt voor de inhoudelijke ontsluiting van onder meer de gedrukte stukken en handelingen van de Bundestag en Bundesrat. Per jaar worden circa 15.000 dokumenteenheden opgenomen. Deze worden over een legislatuurpe- riode van doorgaans vier jaar geculmineerd en bereiken een omvang van meer dan 120 miljoen tekens. Men heeft thans de beschikking over een eigen com puter Siemens 7.541. De output geschiedt zowel in gedrukte vorm als via beeldscherm. Tijdens een korte demonstratie werd getoond hoe de formele en inhoudelij ke beschrijvingen van deze stukken via het beeldscherm opgeroepen konden worden. Verder werden voorbeelden gegeven van informatieverstrekking via beeldscherm over de aktuele stand in de behandeling van wetsontwerpen (In- formationssystem gesta), van het juridische bronverwijzingssysteem betref fende de ontstaansgeschiedenis van de wetten (onderdeel van juris) en van de mogelijkheden die de aansluiting op externe databanken bieden. Het nieuwe communicatiesysteem van de Bundespost (Bildschirmtext) vermeldde een zeer recent bericht over het xe Internationale Archiefcongres. 310 Slot Vrijdag 21 september werd laat in de middag de slotzitting van het congres ge houden. Het speciaal voor deze gelegenheid 'spontaan' gevormde Nederland se bloc rechts vooraan in de zaal hoorde hoe onder veelvuldig applaus werd aangekondigd wie er de komende jaren in de ica of een van haar instellingen functies zullen bekleden. Voor Nederland zijn dat: J. van Albada, secretaris van de spa, Caspar van Heel, corresponderend lid van de zegelcommissie, F. C. J. Ketelaar, secretaris van de citra (Table ronde), R. H. J. Egeter van Kuyk, secretaris van de werkgroep audiovisuele archieven, A. E. M. Ribberink, lid van het Executive Committee van de ica (1986-1990), J. P. Sigmond, lid van de commissie voor professionele vorming en B. Woelderink, lid van de redactie van Archivum. Tevens werd officieel bekend gemaakt dat het volgende congres, het elfde, in 1988 zal plaatsvinden in Parijs. De redevoeringen bij deze gelegenheid getuigden van dankbaarheid aan de Duitse gastheren en van tevredenheid met het verloop van het congres. In dat kader benadrukte H. Booms, de nieuwe voorzitter van de ica, nog eens dat het de taak van de Raad is om kennis op archiefgebied wereldwijd te verbrei den en dat zij de plicht heeft ervoor te zorgen dat alle gebruikers vrije toegang hebben tot alle archieven waar ook ter wereld. Zijn vice-voorzitter, J. Favier, haakte daar met grote welsprekendheid op in en preludeerde zowel op het elf de congres in 1988 als op de komende herdenking van het feit dat 200 jaar gele den de Franse Revolutie uitbrak. Het laatste woord was echter aan de afgetre den voorzitter van de ica, C. Wijffels: 'Vive 1' onzième congrès'. Bijlagen Tekst van de interventie van F. C. J. Ketelaar op de tweede plenaire zitting The basic tenet of management, quoted by Michael Swift, says: 'If it can not be measured, it cannot be managed'. Use of the statistical model, develo ped bij ica and Unesco, may yield the basic data needed to measure archival systems and services. But measurement is no goal in itself. For example the counting of users, visits and productions in the search-room are valuable for determining how much the reference services are used. But by itself it does not provide a true or complete evaluation. Real evaluation, as prof. Lancaster (the authority on measurement and evaluation of library services) has written, en tails the identification of successes and failures and the analysis of reasons for failures. Evaluation of the outputs, impacts an effects of archival programs, inclu ding assessment of more cost-effective alternative programs, is an essential factor of management. Many studies have been devoted to the measurement and evaluation of library systems and services. Of great interest, nearly all of these studies are not applicable to archives, due to the fact that archival servi- 311

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 16