mededeling gedaan van benoemingen verricht door het comité executief waaronder we aantroffen de voorzitter en de secretaris van het Bureau der Ta ble Ronde, dr. Oscar Gauye en dr. F. C. J. Ketelaar, en de nieuwe eindredac teur van Archivum, Hubert Collin, die de plaats inneemt van de bekende Mi chel Duchein. In de tweede zitting werd het werkprogramma voor de komende jaren aan de orde gesteld. Tot de prioriteiten behoren onderwerpen als recordsmanage- ment, de geautomatiseerde archieven en de permanente technische vorming van archiefmedewerkers. In samenwerking met de Unesco zullen de zoge naamde Ramp-studies worden voortgezet. Het valt niet te verbazen, dat gedu rig de zorg om het voortbestaan van de Unesco aan de orde kwam. Met name op de Amerikaanse vereniging van archivarissen werd een beroep gedaan ten behoeve van de bewerking van de publieke opinie en van hun regering ten gunste van de Unesco. Tot de door de algemene vergadering aangenomen resoluties, waarin als het ware de balans van het congres wordt opgemaakt, behoren de volgende: 1 Een oproep tot uitwisseling van gegevens door archiefdiensten en verenigin gen op internaionaal niveau om uitdagingen beter te kunnen weerstaan. 2 Om een beter begrip te wekken voor de problemen van de archiefdiensten bij het behoud van het culturele erfgoed in de archiefsector, wordt diensten en verenigingen aanbevolen zoveel mogelijk contact met andere culturele instel lingen te onderhouden. 3 Een aanbeveling tot het vervaardigen, bewaren en beheren van oral-history- bronnen. 4 Bevordering van de geloofwaardigheid van de archiefdiensten door de toepas sing van moderne technieken. 5 Bevordering van het regionale/lokale archiefwezen in de Derde Wereld door het ontwikkelen en verspreiden via de Unesco van richtlijnen. 6 Toepassing van modern management in de administratie van de archief diensten met veel aandacht voor statistische methoden; het opnemen van ma nagement in de leerprogramma's van de archiefopleidingen. 7 Ondersteuningen van en samenwerking met organisaties op het gebied van de audiovisuele archieven onder meer inzake de opleiding van media-archivists. 8 Aanbevelingen van het voortzetten van het uitbrengen van nationale algemene archiefoverzichten en voor het verder doorvoeren van het programma van re gionale gidsen per regional branch, zoals voor Azië wordt opgezet. Na de aanvaarding van de resoluties volgde de verkiezing voor het Executieve Comité. Dit is voor de periode 1984/88 als volgt vastgesteld: president dr. Booms (brd), vice-presidenten Favier (Frankrijk) en Kamba (Zimbabwe). De nu verkozen leden voor de periode 1984/88 komen uit de USSR, de usa, Groot-Brittanië, Senegal, de ddr en Italië. De voor de periode 1986-1990 ver- kozenen uit Sri Lanka, Noorwegen, Canada, Bulgarije, Nederland (mr. Rib- berink), Mexico en China. Een tiental prominenten werd tot erelid benoemd, zoals Mabbs (gb), Smith (Canada), Wagner (brd), Borsa (Hongarije) en Mannsacker (Noorwegen). De Conférence Internationale de la Table Ronde des Archives (citra) F. C. J. Ketelaar Maandagochtend 17 september had de huishoudelijke vergadering van de Conférence Internationale de la Table Ronde des Archives (citra) plaats. In het interval tussen twee internationale archiefcongressen komt de citra jaar lijks bijeen ter bespreking van onderwerpen van archiefbeleid. Zo besprak de 22e citra in 1983 'De archivaris en de toevloed van moderne archieven' (zie hiervóór blz. 134-145). Deelneming is beperkt tot twee leden per land, meestal de nationale archivaris en een vertegenwoordiger van de nationale archivaris- senvereniging. Tijdens de huishoudelijke vergadering deelde de secretaris Eckhart Franz mee dat de drukproef van de handelingen van de 22e citra ge reed is. Dit verslag zal het eerste zijn dat niet alleen in het Frans, maar ook in het Engels verschijnt. Uit het rapport van de secretaris over de afgelopen vier jaren blijkt dat aan de drie in die periode gehouden conferenties 60 verschil lende landen deelnamen; daarvan waren er 20 bij alle drie conferenties, 15 bij twee en 25 bij slechts één citra. In Bratislava was het bestuur voor 1984-1988 reeds gekozen: Oscar Gauye (Zwitserland), voorzitter; Eric Ketelaar (Nederland), secretaris; Bernard Mahieu (Frankrijk), penningmeester en vijf adviserende leden uit Frankrijk, Mexico, Nigeria, Polen en Sri Lanka. De executieve secretaris van de ica is ambtshalve lid van het ciTRA-bestuur. Na de overdracht van het voorzitterschap door Jean Favier presenteerde de nieuwe voorzitter het programma voor de komende drie Table-Ronde-confe renties. In 1985 is de citra in Austin (Texas) de gast van de Lyndon B. John son Library (onderdeel van het nationaal archief van de usa, omvattende ar chieven en documentatie van en over president Johnson en zijn medewerkers). Het onderwerp zal zijn: 'openbaarheid van archieven en privacy', te bespre ken aan de hand van een door de secretaris te vervaardigen werkdocument en enkele case-studies. De Table Ronde zal worden gehouden in aansluiting op de jaarvergadering van de Society of American Archivist, eveneens in Austin, De 24e citra, in 1986 in Helsinki, zal gewijd zijn aan 'centralisatie en decentrali satie (en andere wijzigingen in het overheidsbestuur) en de archieven', op basis van een te houden enquête. In 1987 komt de Table Ronde bijeen in Venetië, ter bespreking van 'de instandhouding van het archivistische erfgoed'. Dit on derwerp omvat niet alleen conservering en restauratie, maar ook het vraagstuk hoe bereikt kan worden dat het archiefwezen het gehele spectrum van overheids- en particuliere archieven omvat. In 1988 is er, in verband met het archiefcongres in Parijs, geen Table Ronde. Voor 1987 is er een voorlopige uitnodiging van Brazilië. De sectie voor de beroepsverenigingen (ica/spa) J. N. T. vanAlbada De vergadering was in hoofdzaak gewijd aan twee punten: de samenstelling van het bestuur 1984-1988, de samenstelling van de redactie van het bulletin Janus en zijn inhoud. 301 300

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 11