Overige bijeenkomsten Waar zoveel archivarissen uit de hele wereld bijeen zijn, wordt natuurlijk ook in andere verbanden over archiefproblemen gesproken. Aan het congres wa ren al twee van dergelijke bijeenkomsten vooraf gegaan, een seminar over automatisering, waarover elders in dit nummer meer, en een seminar over 'Planning and management of archival institutions'. Verder vergaderden, zo als gebruikelijk, de internationale archiefraad, die in elk congresjaar een Alge mene Vergadering pleegt te houden, en de Table Ronde des Archives. Daar naast kwamen de negen regionale verbanden van de ica, haar twee secties (één voor archivarissen van internationale organisaties en één voor de beroepsvere nigingen), haar tien commissies en twee werkgroepen bijeen. Nederland was vertegenwoordigd in de Algemene Vergadering en bij de Ta ble Ronde. Daarnaast is de van actief in de sectie voor de beroepsverenigin gen, waarvan J. Rinzema jarenlang het secretariaat heeft gevoerd. Van deze vergaderingen, en van de beraadslagingen van vier commissies en een werk groep wordt hier verslag gedaan. Wat er gebeurd is op de vergaderingen van de regionale verbanden (er is er overigens geen voor Europa of Noord-Amerika), van de sectie voor archivarissen van internationale organisaties, van de com missies voor professionele vorming, voor conservering en restauratie, voor be drijfsarchieven, voor 'records management' en voor de samenstellingen van nationale dan wel regionale gidsen en van de werkgroep voor architectuurge schiedenis blijft voor ons verborgen. De verslagen van vergaderingen in iCA-verband worden gevolgd door nog drie andere, namelijk die van de internationale vereniging voor genealogie en heraldiek, waarvan de leden niet alleen uit de archiefwereld afkomstig zijn, en van bijeenkomsten van twee van de acht Fachgruppen van de Duitse vereni ging van archivarissen, die gelijktijdig aan het congres plaats vonden. Het seminar on 'Planning and management of archival institutions' F. C. J. Ketelaar Aan het seminar, 10-14 september in Bonn, werd deelgenomen door meest jongere archivarissen uit 34 ontwikkelingslanden (van Belize tot Vanuatu). Het seminar stond onder leiding van Eckhart Franz, die ook de inleiding over personeelsplanning en training verzorgde. Frank Evans hield een referaat over 'How to plan and how to run an archival agency', Michael Roper sprak over planning en beheer van restauratie en reprografie, Eric Ketelaar hield een in leiding over management, informatie en statistiek en het gebruik daarvan voor planning en management in archieven. De middagen werden besteed aan ex cursies naar de stadsarchieven van Bonn en Keulen, het tussendepot van het Bundesarchiv en het documentatiecentrum van de Bundestag. 298 De Algemene Vergadering van de Internationale Archiefraad (ica) H. Ronner en B. Woelderink De Algemene Vergadering van de Internationale Archiefraad kwam in Bonn tweemaal bijeen, namelijk in de middagen van 19 en 21 september. Beide ver gaderingen, waarop voornamelijk zakelijke en huishoudelijke besluiten wer den genomen, stonden onder voorzitterschap van de president van de ica, dr. C. Wyffels uit België. De leden van de ica, die zitting hebben in de Algemene Vergadering-718 in getal uit 125 landen en gebiedsdelen en van 24 internationale organisaties - kunnen worden verdeeld in de volgende vijf categorieën: staatsarchiefdirek- ties/nationale archiefdiensten (cat. a), verenigingen van archivarissen (cat. b), instellingen, bijvoorbeeld rijks- en gemeentelijke archiefdiensten en archieven van kerkgenootschappen en internationale organisaties (cat. c), individuele leden (cat. d) en ereleden (cat. e); alleen leden van categorie a en vertegen woordigers van nationale verenigingen (cat. b) hebben stemrecht. Nederland was tijdens de eerste bijeenkomst vertegenwoordigd door dr. F. C. J. Ketelaar namens het Algemeen Rijksarchief (cat. a) en H. Ronner namens de van (cat. b). Op de vergadering van vrijdagmiddag waren mr. A. E. M. Ribberink en H. Ronner aanwezig. In de eerste vergadering kwamen onder andere aan de orde de verslagen van de secretaris, de penningmeester, de regionale verbanden en de commissies. Van de ingediende voorstellen, die op de eerste vergadering werden aanvaard, waren de belangrijkste: Wijziging van de statuten, onder andere om het lidmaatschap van degenen, die voor een volledige termijn gekozen zijn in het Executive Committee, het dagelijks bestuur van de ica, te laten vervallen bij afwezigheid tijdens twee opeenvolgende gewone vergaderingen van het Committee, die jaarlijks wor- ;n gehouden, en om de besluiten van het Executive Committee geldig te ver klaren indien een meerderheid van de leden aanwezig is tijdens de vergadering in plaats van tenminste twee-derde van de leden. Herziening van de contributie voor de periode 1985-1988. In de categorie a zag Nederland zijn jaarlijkse contributie stijgen van 2.973 naar 3.360. De hoogte van deze bijdrage is gebaseerd op de grootte van het brutonationaal produkt, dat door de Wereldbank is becijferd. Met name van de zijde van een aantal ontwikkelingslanden bestond oppositie tegen een verhoging van de contributie in verband met de hoogte van de huidige dollarkoers. Verwachte langdurige en felle debatten over dit agendapunt bleven echter uit. Wel werd op voorstel van een van de aanwezigen besloten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot jaarlijkse aanpassing van de contributies. De bijdra gen van de leden in de categorieën b, c en d bleven gehandhaafd op het bestaande niveau, namelijk 100 voor nationale verenigingen, 50 voor regi onale verenigingen en verenigingen van gespecialiseerde archivarissen, 50 voor instellingen en 30 voor individuele leden. In deze eerste zitting werd ook de samenstelling van de twee comité's bekend gemaakt, die voor de loop van het congres belangrijk zijn, het comité dat de benoemingen voorbereidt en het comité dat de resoluties opstelt. Tevens werd 299

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 10