van documenten en voorwerpen, tot complete interieurs toe. In een fotoatelier kon de Bochumer burgerij zich in oude kledij laten kieken. 's Avonds was er een voorstelling door het Theater van de stad Essen, dat 'Auf in den Westen, wo schwarz ist das Gold een 'Ruhrballade' van Al- fons Nowacki opvoerde, met scenes uit het leven van Poolse mijnwerkers. Veel Polen zijn als emigrant naar de mijnen in het Ruhrgebied getrokken, en zelfs nu zijn er nog hele wijken waar Pools wordt gesproken. 30 mei: 'Wirtschaft und Industrie, Haus Laer in Bochum. Op de tweede dag konden de deelnemers door een viertal lezingen en twee excursies zich een beeld vormen van de belangstelling en de zorg voor het regi onale industriële verleden en alles wat daarmee op sociaal-economisch, poli tiek, kunsthistorisch en technisch gebied samenhangt. Het in 1973 gehouden internationale symposium 'industrielies System und politische Entwicklung in der Weimarer Republik' heeft die belangstelling in hoge mate gestimuleerd. De 'Leiterin des Historischen Archivs' van Fried. Krupp GmbH, (Villa Hü- gel, 4300 Essen 1), mevrouw dr. Renate Köhne-Lindenlaubvertelde dat het Krupp-concern reeds sinds 1905 actieve zorg heeft getoond voor de eigen ge schiedenis. In dat jaar werd een 'Geschichtliche Abteilung' opgericht, die zich bezig diende te houden met onderzoek naar en vastlegging van de bedrijfsge schiedenis aan de hand van de oudere bedrijfs- en familie-archivalia. Daar het beheer van de archieven niet tot de taak van de afdeling behoorde, zijn de be drijfsarchieven van vóór 1945 niet systematisch bewaard gebleven. Men behield en ontsloot wat belangrijk werd geacht voor degeschiedschrij ving. Het familie archief, dat tot circa 1800 teruggaatis daardoor vaak een vollediger bronzeker voor de periode tot circa 1848 toen alle stukken over het ondernemingsgebeuren in het familiearchief werden opgenomen. Daarbij moet overigens wel opge merkt worden, dat de stukken van louter particuliere aard zich niet in dit deel van het familiearchief bevinden. Sedert het ontstaan van het Historisch Archief in 1977 kwam de nadruk te liggen op de overname en het beheer van archieven van de concernleiding en van de verschillende bedrijven, op de interne dienst verlening aan andere bedrijfsafdelingen en op de begeleiding van extern onder zoek. Momenteel wordt circa 3500 m' archief beheerd, waarvan ongeveer 2000 m1 familiearchief. Een omvangrijke fotocollectie (vanaf circa 1860) maakt ook deel uit van het bestand. In het midden van de jaren '70 is de ontsluiting en selec tie van de bescheiden op moderne archivistische leest geschoeid. In de praktijk zijn nu alle archieven van voor 1945 toegankelijk voor onderzoek. In de deelstaat Noordrijn-Westfalen zijn twee Duitse instellingen voor be drijfseconomische geschiedenis en voor de bewaring van bedrijfsarchieven ge vestigd. Het oudste van die twee is het Rheinisch- Westfalisches Wirtschaftsar- chiv zu Köln e. V. (Unter Sachsenhausen 10-26, 5000 Köln 1), onder leiding van mevrouw dr. Klara van Eyll.2 In 1906 gesticht, bestonden en bestaan ster ke banden met de verschillende 'Industrie- und Handelskammern' in de regio en vooral met de Kamer te Keulen. Hoewel ruimte- en geldgebrek en de poli tieke ontwikkelingen na 1918 de activiteiten zeer beperkten, konden toch zeer veel publikaties het licht zien, zoals sedert 1920 de reeks Rheinisch- Westfali- 276 sche Wirtschaftsbiographien en na 1950 de Schriften zur Rheinisch-West- falischen Wirtschaftsgeschichte. Helaas is in de Tweede Wereldoorlog 90% van het bestand verloren gegaan. Afgezien van de overname van bedrijfsarchieven en van die van de Kamers van Koophandel (onder andere Munster en Keulen), worden ook bedrijven geadviseerd bij het beheer van hun archieven. Die laatste taak vertoont veel overeenkomst met de advisering in Nederland door het c.r.p.a. De derde lezing van mevrouw dr. Evelyn Kroker m.a. betrof de activiteiten van het Bergbau-Archiv Bochum (Am Bergbaumuseum 28, 4630 Bochum 1), een op één type industrie gespecialiseerd, z.g. 'Branchenarchiv'. Nadat in 1967 de Ruhrkohlen a.g. de overkoepelende maatschappij was geworden voor de in moeilijkheden verkerende regionale mijnbouw, achtte het 'Deutsches Bergbau Museum' de redding van de archivalia noodzakelijk. Die redding werd ook dringend omdat eveneens in Tweede Wereldoorlog vele archieven verloren of incompleet zijn geraakt. Daartoe werd een afzonderlijk 'Bergbau-Archiv' op gericht, dat nu ongeveer 2500 m1 archief beheert uit de jaren 1750-1950.3 Belangwekkend zijn de inspanningen van het Westfalisches Industriemu seum om verschillende gebouwen, inrichtingen e.d. van voor Westfalen typi sche bedrijfstakken, zoals de mijnbouw en de textielindustrie, te behouden, te restaureren en als een soort gedeconcentreerd openluchtmuseum te exploite ren. Helmut Bönnighausen liet aan de hand van dia's zien wat tot nog toe be reikt is en vertelde waarnaar gestreefd wordt. Het streven gaat verder dan al leen het behoud van industriële gebouwen, men kijkt ook naar de karakte ristieke architectuur, ontwikkelingen in de techniek, sociale en economische voorzieningen, bijvoorbeeld de arbeiderswoningen, en men wil onder andere een textielfabriek weer op beperkte schaal laten produceren. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het meer dan 725 jaar geleden reeds in oorkonden vermelde 'Haus Laer' in Bochum, een voorbeeld van een 'Rittersitz' van de lage adel, waar ook het tot in de vijftiende eeuw teruggaan de huisarchief nog wordt bewaard.4 Daarna konden de deelnemers kiezen uit twee excursies, een bezoek aan twee in staat van herstel verkerende gebouwen van mijnen (Westfalisches Industriemuseum) of een rondleiding door het 'Deutsches Bergbau Museum' en aansluitend het 'Bergbau-Archiv'. De organisatoren van het Westfalisches Archivamt en de gastheren van het Stadtarchiv Bochum mogen gecomplimenteerd worden met de goede organi satie van deze bijeenkomst en met het inhoudelijk zeer gevarieerde program ma. De bijna spreekwoordelijke Duitse gastvrijheid bleek ook uit de uitnodi gingen aan het Rijksarchief en de Provinciale Archiefinspectie in Gelderland, namens welke instellingen de beide verslaggevers het gebeuren bijwoonden. Alle lezingen en de verschillende toespraken zullen in een aflevering van het tijdschrift Archivpflege in Westfalen und Lippe verschijnen. Exemplaren daarvan kunnen aangevraagd worden bij het Westfalisches Archivamt, Wa- rendorfer Strasse 24, 4400 Munster. H. B. N. B. Adam K. J. W. Peeneman 277

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 43