Archiefrecht xxiv F. C. J. Ketelaar Opleiding Bij kb van 4 januari 1983 Stb. 64 is aan artikel 30, eerste lid, onder b, van het Archiefbesluit onder de doctoraalexamens die toegang geven tot de opleiding hoger archiefambtenaar (en derhalve, ingevolge artikel 35, toegang geven tot het archiefexamen) toegevoegd het doctoraal examen in de vrije studierichting der sociale resp. fysische geografie, met hoofdvak kartografie. Bij beschikking van de minister van wvc van 26 april 1983, nr. MMA/Ar 6895 (Stcrt. 93) is het uit 1970 daterende Reglement rijks archiefschool gewij zigd. In de vorige jaargang van hei Nederlands Archievenblad, blz. 145-150, is de gewijzigde tekst van het reglement, met een toelichting op de wijzigingen, gepubliceerd. In de daar gepubliceerde tekst dienen de volgende verbeteringen te worden aangebracht: art. 1 staat: 'minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur'; lees: 'mi nister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk' (onbegrijpelijk dat de wijziging van het eerste lid van dit artikel niet is aangegrepen om ook het tweede lid aan te passen aan de naamswijziging van het ministerie van crm in gevolge het kb van 4 november 1982 Stb. 613). art. 5, derde lid lees: 'Zij hebben in deze vergadering een raadgevende stem'. art. 16, tweede lid luidt: 'De in het eerste lid bedoelde besluiten worden ter openbare kennis gebracht'. art. 16a, eerste lid lees: 'Tot het volgen van de lessen in de in artikel 8 bedoelde vakken art. 18, tweede lid lees: 'de lessen in een of twee vakken volgen en zij, die met goed gevolg het examen middelbaar archiefambtenaar hebben afgelegd Dat volgens artikel 8 aan de adspirant-hogere archiefambtenaren les wordt gegeven in 'staatsinrichting van Nederland' en aan de adspirant-middelbare archiefambtenaren in 'hoofdzaken van de staatsinrichting in Nederland' zal wel met een verschrijving in de wijzigingsbeschikking samenhangen. Tarieven De in de vorige aflevering van deze rubriek' gepubliceerde tarievenbeschik- king van 7 januari 1983 nr. MMA/Ar 5098 (Stcrt. 52) is gewijzigd bij beschik kingen van 22 februari 1983 nr. MMA/Ar 6197 (Stcrt. 52), 7 juli 1983 nr. 252 MMA/Ar 7859 (Stcrt. 156) en 5 juni 1984 nr. MMA/Ar-U 12999 (Stcrt. 134). Artikel 3 is vervangen door een nieuw artikel 3: 'Ten aanzien van de door het Rijk in bewaring gegeven archiefbescheiden worden de kosten voor het daar van of daaruit maken van afbeeldingen, afschriften of uittreksels berekend ten hoogste naar de in de bijlage onder a en c vermelde tarieven'. Daardoor is de redactie aanzienlijk verbeterd.'3 In de bijlage is een nieuw onderdeel b toegevoegd: b Gebruik van readers Inleg per cassette 0,50. Bij het tarief voor uitlening van archiefbescheiden (f 25,—) is nu uitdrukke lijk bepaald dat dit exclusief de portokosten is. Dit hangt samen met het feit dat per 1 januari 1984 de zogenaamde portvrijdom voor rijksinstellingen is vervallen, d.w.z. dat deze instellingen porti uit het eigen budget moeten vol doen. Aan onderdeel a van de bijlage (Onderzoekingen en het verstrekken van af schriften en uittreksels) is toegevoegd een bijzonder tarief voor afschriften van en uittreksels uit de registers van de burgerlijke stand: Voor zover het betreft afschriften van en uittreksels uit de registers van de burgerlijke stand zijn de navolgende kosten verschuldigd: voor een afschrift 25,indien volstaan kan worden met een als afschrift gewaar merkte elektrostatische kopie 12,50; voor een uittreksel 12,50. Het bovengenoemde tarief voor het gebruik van microfilm-leesapparaten ('readers') geldt kennelijk alleen voor zodanige apparaten waarmee micro filmcassettes kunnen worden geraadpleegd. In artikel 2 van de beschikking wordt gedoeld op het doen van onderzoekingen, het maken van afbeeldingen, afschriften en uittreksels en uitlening van archiefbescheiden. Het gebruik van microfilm-leesapparaten valt daar niet onder, zodat het bij beschikking van 7 juli 1983 aan de bijlage van de beschikking toegevoegde onderdeel b verder gaat dan hetgeen de beschikking zegt te regelen. Overigens is het berekenen van kosten voor het gebruik van microfilmapparaten alleen geoorloofd indien het in artikel 7, tweede lid, van de wet bedoelde recht op kosteloze raadpleging van de in de archiefbewaarplaatsen berustende archiefbescheiden onverkort blijft. Onder deze bescheiden kunnen fotografische reprodukties, als bedoeld in artikel 1, eerste lid, onder b.4°, van de wet, zijn. Bij brief van 11 oktober 1983 nr. MMA/Ar 8800 heeft de minister van wvc aan de algemene rijksarchivaris te kennen gegeven dat onder 'onderzoek' in de zin van de tarievenbeschikking in beginsel mede verstaan dient te worden 'on derzoek, dat de beheerder van een rijksarchiefbewaarplaats ter voldoening aan een (schriftelijk) verzoek om kopieën instelt of doet instellen naar de aan wezigheid van de te kopiëren archiefbescheiden, ongeacht het resultaat -positief of negatief-van zo'n onderzoek. Slechts wanneer een schriftelijk verzoek om reprodukties zo duidelijk is gesteld, dat een aanwezigheidsonder- zoek achterwege kan blijven (bv. omdat de vindplaats van de desbetreffende archiefbescheiden nauwkeurig is vermeld), behoeven deze kosten niet in reke ning te worden gebracht, e.e.a. met uitzondering van het vervaardigen van. af- 253

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 31