moet de vraagstelling van de gebruiker centraal worden gesteld. Om inzicht te krijgen in de informatiebehoeften van die gebruiker zal door of namens de Alsec onderzoek gedaan moeten worden bij de beleids- en stafambtenaren. 2 De methoden van ontsluiting en ordening in de behandelingsfase en de dyna- misch-archieffase sluiten als methoden behoorlijk aan op de vraagstelling van de gebruiker. In de semi-statisch-archieffase is dat niet het geval. Ten behoeve van een goede informatieverstrekking zal hier de grootste verandering moeten plaats vinden. 3 Breng de dienstverlening zo dicht mogelijk bij de gebruiker. Op dit moment is de dislocatie-variant het meest verantwoord. 4 Geef hoge prioriteit aan het opstellen van vernietigingslijsten. 5 Maak een scheiding tussen belangrijk en onbelangrijk archief. 6 Wijzig de prioriteitstelling van het inventariseren: begin met de belangrijkste en jongste archieven. 7 Voor het opstellen van een betrouwbaar informatiesysteem moet de algemene leiding van de ministeries noodzakelijkerwijs twee randvoorwaarden vervul len: a het zorgen voor meer, maar zeker beter opgeleid personeel, b het zorgen voor zware ambtelijke ondersteuning teneinde het systeem volledig te maken en te houden. Dit vraagt om een flinke investering zowel in geld als in mankracht. Als aan deze voorwaarden niet voldaan wordt is zelfs het beste systeem gedoemd te mislukken. De kapitaalvernietiging die ontstaat door het niet toegankelijk zijn van vitale informatie zal echter veel kostbaarder blijken te zijn. Noten 1 Inventariseren is het ordenen en beschrijven van de bestanddelen van een archief. Inventariseren is daarmee die vorm van toegankelijk maken die leidt tot een archiefinventaris (Lexicon van Nederlandse Archieftermen ('s-Gravenhage, 1983) 15). Wanneer in dit artikel over inventari seren gesproken wordt, dient deze betekenis ge lezen te worden. 2 De hier genoemde knelpunten vormen een soort grootste gemene veelvoud. Het is bepaald niet de bedoeling de suggestie te wekken dat deze al lemaal bij elke Alsec voorkomen. Voor zover ze in de eigen werksituatie voorkomen zult u ze herkennen. 3 Zie het verslag van de vergadering van de Vaste Commissie voor Binnenlandse Zaken, 'Docu mentaire Informatieverzorging in de Rijks dienst', Handelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaalzitting 1982-1983, ucv 43. 4 Zie hiervoor de instellingsbeschikking van de afdeling cdi d.d. 28 april 1983, afgedrukt in de Staatscourant van 6 mei 1983, nr. 87. 5 Waar dit zowel effectief als efficient is kan een afwijkende vraagstelling tot een andere wijze van archiefvorming en -ordening aanleiding ge ven. Te denken valt hierbij aan commissiear chieven (veelal chronologisch, op datum van de vergadering) en grote serie-archieven van uit voeringsregelingen (op onderwerp, en daarbin nen op naam en/of nummer). 6 Zie hiervoor: Zelfbeheer; heroverwegingsrap port verbetering bedrijfsvoering overheid, 's-Gravenhage, december 1983. Voor een ge comprimeerd overzicht hiervan zie: E.BIESMEIJER en R. j. hagendoorn, 'Zelfbe heer: recept voor een excellente overheid', In termediair, 20 (1984) nr. 24, 11 -24. 7 Zie het rapport van de Commissie Hoofdstruc tuur Rijksdienst, Elk kent de laan, die der waarts gaat, 's-Gravenhage, december 1980. In teressant in deze is ook de reactie op het in noot 6 genoemde artikel door g.gerding en r.sevenhuijsen, 'Zelfbeheer niet voldoende voor een excellente overheid', Intermediair, 20 (1984) nr. 25, 31 -35. 8 In opdracht van cdi is onlangs samen met het ministerie van Justitie een onderzoek gestart om hier meer inzicht in te krijgen. 9 Zie onder meer: j. a.masselink, 'Kostenbesef, de sleutel tot de oplossing van alle archiefpro blemen?', in: Overheidsdocumentatie 29 (1975) nr. 4, 129- 132; c. a.j. de waal, 'De afvoer 250 en vernietiging van archiefbescheiden uit het lopend archief', in: Verslag Studiedagen sod 1981, 5-25; en c.J. van der wilt, 'Critische beschouwing vanuit de registratuurpraktijk n.a.v. de leerstof van de cursus v.v.a.', sylla bus voor de cursus v.v.a., 1976. 251

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 30