De algemene secretarie op weg naar de informatiemaatschappij Een voorstel tot verandering P. M. H. Waters 1 Inleiding De laatste twee, drie jaren is de informatieverzorging binnen de ministeries duidelijk meer in de belangstelling komen te staan. Hiervoor is een aantal oor zaken aan te wijzen: a de toegenomen behoefte van de ambtelijke leiding van de ministeries en van de Tweede Kamer om snel en goed van gevraagde informatie te worden voorzien; b het feit dat de informatieverzorgers niet altijd in staat zijn de gigantische pa pierwinkel optimaal toegankelijk te houden en te beheersen, wat leidt tot irri tatie bij de beleids- en stafambtenaren (de eindgebruikers); c de wens van de Tweede Kamer om de verschillende informatiebestanden on derling koppelbaar te maken opdat informatie intra- en interdepartementaal uitwisselbaar wordt en onder bepaalde voorwaarden ook derden deze infor matiebestanden kunnen raadplegen. De toegenomen belangstelling blijkt onder andere uit de instelling van de Per manente Commissie Documentaire Informatieverzorging (pc din), waarin de ambtelijke top van de ministeries zitting heeft, en haar werkgroepen de Coör dinatie Commissie Bibliotheek en Documentatie (cc bidoc) en de Coördina tie Commissie Algemene Secretarie Aangelegenheden (cc asa), die het door de pc din opgestelde beleid moeten uitvoeren. Het zal duidelijk zijn dat het richting geven aan een noodzakelijk geachte (kantoor)automatisering in dit beleid een centrale plaats inneemt. In dit artikel zal uitsluitend worden ingegaan op de informatieverzorging door de algemene secretarie (Alsec). De cc asa, waarin alle hoofden Alsec zitting hebben, heeft onder leiding van mevrouw drs. A. W. Wamsteker-Meijer, hoofd van de afdeling Coördina tie Documentaire Informatieverzorging (cdi) van het ministerie van Binnen landse Zaken, een tweetal workshops gehouden over de documentaire infor matieverzorging in het algemeen, de plaats van de Alsec daarbinnen en de wij ze waarop dit vorm moet krijgen. Voorlopige conclusies zijn: (kantoor)auto- matisering is een noodzaak om aan de wensen van de eindgebruiker te kunnen voldoen, afstemming van de toegang op de informatiebestanden van zowel Alsec als Bidoc is gewenst en tenslotte, het personeelsbestand van de Alsec is in het algemeen kwantitatief noch kwalitatief in staat de huidige taken volledig uit te voeren, laat staan om ook nog eens een automatiseringsoperatie uit te voeren. Voorwaarden voor een geslaagde automatiseringsoperatie zijn vol doende en goed opgeleide medewerkers, zicht op de gewenste organisatie vorm, de taken die verricht moeten worden en de onderlinge afstemming van die taken. Dit artikel beoogt een voorstel te zijn voor zo'n organisatievorm. 2 De algemene secretarie 2-1 Doelstelling Conform artikel 7 van het kb asa is bij elk ministerie de algemene secre tarie belast met de behandeling van alle post- en archiefzaken van het ministe rie en met het vervaardigen en reproduceren van stukken, alsmede met de be geleiding van deze werkzaamheden bij de instellingen, diensten en bedrijven. Doel hierbij is dat de departementsleiding en verantwoordelijke beleids- en staffunctionarissen te allen tijde optimale toegang hebben tot alle stukken en zaken die op elk willekeurig moment bij het ministerie in behandeling zijn, als mede tot alle in de loop der jaren verzamelde relevante informatie over doelstelling, richting en uitvoering van het takenpakket van het ministerie in zijn geheel. De noodzaak voor het hiertoe op te stellen documentaire informa tiesysteem stoelt op twee hoofdpunten: 1 de rijksoverheid draagt de zorg voor de uitvoering van de door de samenleving aan haar opgelegde taken. Continuïteit in het opstellen en uitvoeren van het beleid, de zorg voor de eenheid van handelen ten einde de rechtszekerheid voor de burger te bevorderen en het actief en passief verstrekken van informa tie over het overheidshandelen vormen bij de vervulling van deze taken een raamwerk; 2 de ambtelijke leiding van een ministerie is verantwoordelijk voor het functio neren van het ambtelijk apparaat. Zij heeft om deze verantwoordelijkheid goed te kunnen dragen behoefte aan een gevarieerd instrumentarium. Inzicht in het reilen en zeilen van de diverse afdelingen en kennis van de omvang van de werkzaamheden zijn in dit beheersproces van buitengewoon belang. 2-2 Takenpakket Deze algemene doelstelling resulteert in de volgende hoofdtaken: 1 het verzorgen van de postontvangst en -verzending alsmede de interne ver spreiding van de post; 2 het registreren van zowel de inkomende, uitgaande als interne post, teneinde te verzekeren dat individuele stukken te allen tijde traceerbaar zijn en de tijdi ge afhandeling bewaakt wordt; 3 het zorgdragen voor adequate tekstverwerking, het vervaardigen van repro ducties en het beheren van de daarvoor benodigde apparatuur; 239 238

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 24