Parenteelstaat Propandus of Probant Stamboom Stamreeks Wapenboek Wapenschild Wapenafbeelding Schematische weergave van een parenteel* Kwartierdrager* Een voorstelling van genealogische gegevens in de vorm van een boom Vooroudersreeks, een in generaties gerang schikte opgave van iemands wettige voorouders in mannelijke lijn Boek, waarin de wapens van geslachten of le den van instellingen opgetekend (en afgebeeld) staan Voornaamste gedeelte van een wapen (de vorm is tijdgebonden) Voorstelling van het wapen, bijv. in de vorm van een tekening Af te raden termen: Wapengenealogie Wapenkwartierstaat Wapenstamboom De verluchting met wapens kan in de omschrij ving worden opgenomen 6 2 Termen, voorkomend in nalatenschaps- en processtukken Ten aanzien van de in deze lijst genoemde procestermen past enige voorzich tigheid en terughoudendheid in het gebruik. Men zij bedacht op mogelijke verschillen in betekenis van gelijkluidende termen, alsook aan het toekennen van gelijke betekenis aan termen, die zowel in het oud-vaderlands als in het modern procesrecht voorkomen. Treft men in een familiearchief uitgebreide procesdossiers aan, dan raadplege men de bij dit hoofdstuk genoemde litera tuur. Ab intestato Ampliatie Besloten testament Beneficium abstinendi Beneficium inventarii Zonder testament erfopvolging bij versterf (in testaat); heeft plaats wanneer de erflater niet bij uiterste wil over zijn gehele nalatenschap beschikt. Aanvulling, uitbreiding; ampliatie van inventa ris, d.i. uitbreiding van de inventaris* van pro cesstukken Een testament dat wel bij een notaris moet worden gedeponeerd, maar dat niet ten over staan van een notaris wordt opgemaakt Het voorrecht afstand te doen (van een nala tenschap) Het voorrecht van boedelbeschrijving; hij die een erfenis onder voorrecht van boedelbeschrij ving aanvaardt, is voor de schulden slechts aan sprakelijk, voor zover zij uit de baten betaald kunnen worden Clausule van inhibitie Een verbod om het (door middel van het instel len van beroep) bestreden vonnis uit te voeren of in het algemeen iets te doen, dat tegen het beroep in zou gaan Codicil 1 Uiterste wil zonder erfstelling (aanwijzing van een erfgenaam); 2 Beschikking van een erflater over ondergeschik te punten, niet bij testament Collaterale successie Erfopvolging in de zijlijn; erfenis, die op een zijtak overgaat Comparant Hij, die verschijnt in rechte; in het bijzonder gezegd van de partij, die persoonlijk voor de rechter verschijnt; in het bijzonder ook gebe zigd voor de partijen bij een notariële akte Conclusie 1 In ruime zin: de gerechtelijke schriftuur in haar geheel, bevattende de beweringen en vertogen der partijen (bijv. conclusie van eis*) 2 In enge zin: de conclusie in 1 Het door de eiser gevorderde, hetzij in eerste aanleg, hetzij in appèl, herhalende de inhoud der dagvaarding, voor zover ter zake Antwoord (verweer) van de gedaagde op de conclusie van eis* van de eiser Antwoord op een antwoord; de nadere conclu sie van de eiser in het proces na het antwoord van de gedaagde Het nadere antwoord van de gedaagde op de repliek* van de eiser in het proces Verordenend, beschikkend gedeelte van de rechterlijke uitspraak; in wezen het verkorte vonnis (zonder overwegingen) Tegeneis, wedereis, door de gedaagde tegelij kertijd met de conclusie van antwoord* inge diende vordering tegen de eiser Akte van betekening Erfstelling over de hand; testamentaire beschik king, waarbij de bevoordeelde zijn aandeel in de nalatenschap niet rechtstreeks van de erfla ter ontvangt, maar via (de hand van) een an der, die voor hem was aangewezen als erfge naam Inleveren van (de zak met) processtukken ter griffie door partijen Gedaagde De uitgewerkte, volledig geformuleerde uit spraak (te onderscheiden van het enkele dictum*) (Gewezen, uitgewezen) zaak, vonnis Conclusie van eis Conclusie van antwoord Conclusie van repliek Conclusie van dupliek Dictum Eis in reconventie Exploit Fideicommis Furneren van stukken Geciteerde Geëxtendeerde sententie* Gewijsde 229 228

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 19