3 Bestuur 4 Financiën 5 Personeel 6 Liquidatie b Uitvoering van de taak 1 Verkrijging van eigendom 2 Aanleg 3 Beheer en onderhoud van het kanaal 4 Heffingen 5 Vervening 6 Verpachting en verhuur 7 Verkoop van eigendom 8 Betrekkingen Een inconsequentie van Unger heeft hij er dus uitgehaald, namelijk de plaat sing van 'Kapitaalsinschrijving', maar zelfheeft hij er een nieuwe ingebracht, door de rubriek 'Oprichting' ervóór te plaatsen onder verwijzing naar het al geciteerde artikel van Meerkamp van Embden. 'Bestuur' vormt een sub rubriek van 'Organisme', bevattende de stukken van algemene aard en stuk ken betreffende kantoorruimte en archief. De elementaire fout in dit schema is, dat in een subrubriek 'Bestuur' de stukken zijn opgenomen, die op het gehele handelen van directie en aandeel houders betrekking hebben. De notulen van deze colleges betreffen immers zowel het 'organisme' als de 'taakuitvoering' om Broods terminologie te vol gen. Broods redenering was historiserend: eerst oprichten (met kapitaalin schrijvingen), dan besturen, ten slotte liquideren. Ook het organiseren van de kapitaalsinschrijving etc. is echter 'bestuur' of 'bestuurshandeling'. En zelfs vanuit historiserend standpunt moet men dus de 'algemene' stukken vóór de oprichting plaatsen, daar de concept-oprichtingsakte, de concept-statuten als eerste onderwerp in de eerste vergadering aan de orde komt, voorafgaande aan de definitieve akte van oprichting etc. Het begrip 'Bestuur' is in een ar chiefschema verwarrend, daar deze term algemeen voor kan komen in de hoofdindeling van allerlei archieven, namelijk in het verband: archief van het bestuur, tegenover: archief van de uitvoerende dienst, of: archief van de comptabele functionaris. Brood onderscheidt deze in dit archief aanwezige structuur overigens wel ('archief van de directie' te Dordrecht/'s-Gravenhage en 'archief van de hoofdopzichter' te Schoonoord). Een door Brood nieuw ingebracht element is ook de hoofdindeling 'Orga nisme' (omvattende onder andere financiën, boekhouding en personeel) ver sus 'Taakuitvoering'. Hoewel Adam's begrippen bedrijfsfuncties en be drijfsmiddelen impliciet gehanteerd zijn (de middelen vallen in het algemeen onder 'Organisme') is deze uit de overheidsarchieven afkomstige indeling toch niet ongevaarlijk. Brood is zelf in dit archief niet in de val getrapt, die het be heer van eigendommen had kunnen opleveren: deze komen in de Basisarchief- code van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten immers voor onder het hoofdstuk 'Organisme', terwijl deze bij deze kanaalmaatschappij tot de 'Taakuitvoering' behoren. A. N. Verstallen vervaardigde onder eindredactie van P. Brood in 1978 een 16 inventaris van het archief van de NV Ontginningsmaatschappij 'De Drie Pro vinciën', een onderneming, die naast ontginning als hoofddoel had: werkver schaffing. Het archiefschema is vrijwel gelijkluidend aan dat van de dkm, hoe wel de rubriek 'Personeel' hier natuurlijk (uitgezonderd het administratieve personeel) onder 'Taken' had moeten staan, bij voorbeeld onder de kop 'Ar beidskrachten'. Een verbetering in het schema van de Drie Provinciën is overigens dat oprichting, organisatie (als zodanig) en liquidatie in één rubriek wordt opge voerd, zijnde de zaken, die het bestaan van de onderneming als zodanig aan gaan. In andere inventarissen treft men deze wel aan aan het eind van de ru briek 'Organisme' of zelfs helemaal aan het eind van de inventaris. Dit laatste is mijns inziens alleen aanvaardbaar, als er een liquidatiecommissie optreedt, die een zelfstandig archief vormt, dat men na de rest van het bedrijfsarchief in de inventaris opneemt. Samenvattend: a-priori uitgangspunten, die niet aan de organisatie van het archief zijn ontleend, leiden tot onjuiste oplossingen in de archiefinventaris. 2-2 Het Gelderse model en de toepassing van het begrip 'ordening vol gens organisatie' Een betere oplossing is aangekondigd door H. J. M. Mijland in zijn inventaris Taminiau. Deze inventaris, met zijn uitvoerige inleiding en twee organisatieschema's, is veelvuldig als voorbeeld gebruikt. Dankzij de zorgvuldige verantwoording en vooral het afdrukken van de twee organisatieschema's is het ook mogelijk om deze als studiemateriaal te gebruiken. Men moet de punten van kritiek in dit artikel dan ook niet als depreciatie opvatten; Mijlands baanbrekende werk ten aanzien van de bedrijfsarchieven verdient alle waardering. Op pagina xxix van zijn 'Inleiding' zet hij uiteen, waarop zijn ordening van het archief Taminiau is gebaseerd, 'namelijk op de organisatie van de onder neming. Het toegepaste beginsel van ordening is het organisatiebeginsel in die zin dat: bij de herordening van een archief de afdelingen (d.i. hoofdru brieken, dT) behoren te worden ontleend aan de organisatie van het bestuur, dat het archief heeft gevormd De organisatie van Taminiau's Conservenfabrieken heeft in de periode van haar bestaan diverse structuren gekend. Gekozen is voor een indeling op grond van het organisatieschema voor de campagne 1946. Na dit jaar veran derde de inrichting van de onderneming niet in belangrijke mate'. Op grond van deze overwegingen komt Mijland met het volgende archief schema. 1 Organisatie 2 Aandeelhouders 3 Directie 3-0-1 Verslagen 3-0-2 Ingekomen en uitgaande stukken 3-0-3 Financiering 3-0-4 Eigendommen en duurzame productiemiddelen 3-0-5 Geschillen 17

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 9