De bedrijfsfuncties In elk bedrijf moet een aantal taken verricht worden om het doel van het be drijf te verwezenlijken. Wanneer een bundeling van verschillende taken leidt tot het bereiken van een deel van de doelstelling, spreekt men van een bedrijfs- functie. Zo kent een produktiebedrijf in feite drie primaire functies, nl. in koop (van grondstoffen), produktie (de bewerking van de grondstoffen tot produkten) en verkoop (de afzet van de produkten). Bij een handelsbedrijf zijn de primaire functies de inkoop en verkoop.10 Het schema op blz. 5 laat enige bedrijfsfuncties zien van een produktiebedrijf en bij een drietal van die functies voorbeelden van mogelijke taken. Met nadruk wil ik er op wijzen, dat het hier om een theoretisch overzicht gaat en dat in de praktijk vrijwel elk be drijf zijn eigen varianten kent. Niettemin mag men er van uitgaan, dat de beheers-, inkoop-, produktie- en verkoopfuncties bij een fabriek voorkomen en daarbij zeker ook transport- en opslagtaken, die eventueel volledige func ties kunnen zijn. Afhankelijk van de aard van het bedrijf kunnen ook researchtaken verricht worden, c.q. kan een researchfunctie uitgeoefend wor den. De uitoefening van de bedrijfsfuncties, d.w.z. de verrichting van alle ta ken gericht op de realisatie van het bedrijfsdoel, is de kern van het bedrijfs- bestaan. Al die handelingen laten een schriftelijke neerslag na, die herkend en geordend moet worden. Daarom wil ik aanraden bij de inventarisatie na te gaan welke bedrijfsfuncties in het betreffende bedrijf voorkwamen. Gewa pend met die kennis is het herleiden van de stukken tot de verschillende func ties en taken aanzienlijk gemakkelijker. Het is bovendien mogelijk, dat de bedrijfsfuncties de basis van de bedrijfsorganisatie zijn; het voorbeeld van een inkoop-, verkoop- of researchafdeling is voldoende bekend. De organisatie van het bedrijf kan van invloed zijn geweest op de ordening van het archief of bruikbaar worden voor de indeling van de nieuwe inventaris. Zelfs als een for mele organisatie of archiefordening niet of nauwelijks aanwezig is (b.v. bij een kleinbedrijf), dan kunnen de stukken over de bedrijfsvoering naar de uitgeoe fende bedrijfsfuncties en taken ingedeeld worden. Produktie- Bedrijfsmiddelen factoren 6 De bedrijfsmiddelen Voor de bedrijfseconomie staat in de bedrijfsvoering (de uitoefening van de bedrijfsfuncties) het begrip produktie, d.w.z. 'het scheppen of het vergroten van het nut van economische goederen' centraal.11 De realisatie daarvan ge schiedt met behulp van zogenaamde produktiefactoren. Vroeger kende men de factoren 'grond', 'kapitaal' en 'arbeid'; tegenwoordig wordt 'grond' over het algemeen als een onderdeel van de factor 'kapitaal' gezien. Uit het schema op blz. 6 blijkt de toevoeging van de factor 'ondernemerscapaciteit'. Die toe voeging hangt nauw samen met de ontwikkeling om in de bedrijfsgeschiedenis onderscheid te maken tussen ondernemers- en ondernemingsgeschiedenis.12 De bedrijfsmiddelen, ook wel produktiemiddelen genoemd, zijn in feite splitsingen van de produktiefactoren. De in het schema vermelde bedrijfsmid delen zijn theoretische voorbeelden; ook hier zal men bij elk bedrijf moeten vaststellen welke bedrijfsmiddelen in de praktijk voorkwamen. Een snelle me thode om de duurzame bedrijfsmiddelen te bepalen, is de raadpleging van de op de debetzijde van de balans vermelde activa. Ook de z.g. kapitaalsrekenin gen in het grootboek of in een rekeningschema kunnen een goede indicatie ge ven. Bij de ordening van de archiefbescheiden kan de indeling van de stukken over b.v. de koop van grond, gebouwen, machines, grond- en hulpstoffen problemen opleveren. Horen die stukken nu bij de bedrijfsfunctie inkoop of bij de bedrijfsmiddelen? In principe mag men er van uitgaan, dat de aanschaf van grond, gebouwen en machines in de bestaansperiode van een bedrijf slechts enkele malen zal geschieden. Het gaat daarbij om zulke belangrijke beslissingen, dat vaak ook extern advies wordt ingewonnen. Grond- en hulpstoffen zijn daarentegen voortdurend voor de produktie nodig, zodat het betrekken daarvan op den duur een zekere routine wordt. Vanuit dat onder scheid wil ik er voor pleiten de koop van grond, gebouwen en machines bij de bedrijfsmiddelen onder te brengen en de aanschaf van grond- en hulpstoffen tot de inkoopfunctie te rekenen. Echter, stukken over de waardering van de voorraad grond- en hulpstoffen horen zeker niet in een curieuze verzamelru- briek 'Financiën' of onder het hoofd 'Boekhouding' thuis, maar dienen b.v. bij de archivalia over de bedrijfsmiddelen gevoegd te worden. Het is tevens goed te realiseren, dat het 'personeelsgebeuren' tot de bedrijfsmiddelen be hoort. Een afdeling personeelszaken bestrijkt meestal het hele bedrijf. Stuk ken van de loon- en salarisadministratie maken niet altijd deel uit van de boek houding.13 Samenvattend wil ik stellen, dat in elk bedrijf (stukken over) de voor de be drijfsvoering onmisbare bedrijfsmiddelen voorkomen. Het is daarom belang rijk bij de inventarisatie na te gaan welke bedrijfsmiddelen er precies waren om tot een goede herkenning en latere ordening van de archivalia te komen. Kapitaal Duurzaam Grond, gebouwen, machines, werktuigen, installaties, licenties en octrooien. Niet duurzaam Grondstoffen, hulpstoffen, halffabrikaat, gereed produkt, handelsvoorraad, kantoorinventaris, voertuigen etc. Arbeid Personeelswerving, beloning, werkindeling, scholing, personeels voorzieningen, medezeggenschap etc. Ondernemers Know-how, public relations, goodwill, samenwerking, capaciteit deelneming etc. 7

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 4