systeem lenen. Welomschreven betekent dan: eenduidig geïdentificeerd en van een juiste, ondubbelzinnige inhoudsaanduiding voorzien (waarbij zij de aan tekening maakte, dat de door de administratie geleverde omschrijvingen juist op dit punt tekortschieten). Het niveau (tussen fonds en los stuk) van de op te nemen eenheid is van secundaire betekenis, en afhankelijk van het belang van het materiaal, de beschikbare tijd, enz. Ook dit betoog was geënt op de Franse situatie, waar de archieven geconfronteerd worden met grote overbrengingen van recent archief, waarvan de administratie verwacht dat zij vlot toeganke lijk zullen zijn. Niettemin, ook voor de Nederlandse praktijk een toepasselijk verhaal. Vervolgens werden enkele automatiseringsprojekten gepresenteerd, deels via lezingen, deels door middel van demonstraties. In de regio's (groepen van departementen) Rhöne-Alpes en Provence-Alpes-Cöte-d'Azur wordt, in samenwerking met het gemeentearchief van Grenoble, gewerkt aan de bouw van een thesaurus voor de ontsluiting van archieven op landbouwgebied van na 1940. Gekozen is voor het zelf ontwikkelen van een systeem, omdat de bestaande thesaurussen niet toepasbaar bleken te zijn. De onderhavige thesau rus wordt opgebouwd volgens de inductieve methode, d.w.z. dat de begrippen of trefwoorden aan de archivalia of hun beschrijvingen worden ontleend en vervolgens tot een geordend geheel worden samengevoegd. Daarbij komt men telkens weer voor onverwachte problemen te staan, met name door de veran dering van gezichtspunt. Zo is bij de handeling waarop de stukken betrekking hebben het archiefvormend orgaan nu eens object, dan weer subject: een ge meenteraad besluit bijvoorbeeld tot de stichting van een school, maar in een ander stuk is sprake van verkiezingen voor de gemeenteraad. Dit onderscheid in het systeem in te voeren heeft grote moeite gekost. Meer algemeen geldt, dat archiefbescheiden het basismateriaal vormen voor deze thesaurus, terwijl nor maliter dat basismateriaal bestaat uit documentatie opgebouwd uit eenheden (boeken, artikelen, rapporten) die uitgewerkt zijn volgens één leidende ge dachte. Archiefmateriaal is naar zijn aard evenwel anders: het is een verzame ling stukken, verschillend naar functie en naar vorm, het is bronnenmateriaal voor de gerichte documentatie, die dus op zich al een voorbewerkt tweede ni veau vormt. Ook bij deze voordracht werd de noodzaak benadrukt van een exacte weergave van de inhoud van de in het systeem op te nemen eenheden, waarbij steeds dezelfde vragen moeten worden beantwoord: wat, waarover,' en hoe wordt door wie gehandeld? Tijdens de aansluitende discussie werd het probleem van de soms zeer snelle betekenisveranderingen van de in historisch materiaal voorkomende termen genoemd. Een optimale dienstverlening (met name aan de instantie die het archief ge vormd heeft) beoogt het project 'Varenne'. Voor het beheer van de archieven, gevormd door de premier, zijn kabinet, adviesorganen enz. is sinds 1978 een permanente vertegenwoordiging van de Archives Nationales (mission) werk zaam onder verantwoordelijkheid van de Sécrétaire-général du Gouverne ment en de directeur-generaal van de archieven. De beheerde archieven zijn zeer jong en van diverse herkomst. De stukken zijn soms, onder voorbijgaan aan het respect des fonds, verenigd tot documentaire verzamelingen. De om vang van het materiaal bedroeg per oktober 1982 4,5 km1, met een jaarlijkse aanwas - na selectie - van 5 a 800 m1De toegangen tot deze massa bestaan uit 86 magazijnlijsten, indices en meervoudige kaartsystemen. Bij een zo snelle aan was en een bevraging die veeleisend is (prompt, precies en volledig antwoord) ligt automatisering voor de hand. Dit temeer omdat uit ervaring gebleken is, dat de gebruiker slechts die stukken kan of wil raadplegen die hij op eenvoudi ge wijze voor zich kan krijgen. Het ontwikkelde systeem is gebaseerd op een reeds bestaand documentatiesysteem op wetgevend terrein. Aansluiting werd gezocht bij aanwezige apparatuur en programmatuur. Een en ander heeft de snelheid van de realisering van het project bepaald niet verminderd. In novem ber 1982 kon met de werkzaamheden begonnen worden. Van elke eenheid worden de voor identificatie en beheer nodige gegevens ingevoerd. Ook hier schuilt het probleem in de weergave van de inhoud; een thesaurus is daarbij onmisbaar. In hoeverre het project geslaagd mag worden genoemd moeten wij nog goeddeels afwachten. Op dit moment zijn iets meer dan 500 eenheden in het systeem ingevoerd, binnenkort zullen nog 2000 andere volgen. Een interessant project was voorts de toepassing van iBM-tekstverwerkings- apparatuur bij het archief van het departement van de Cher. Daargelaten het tamelijk wezenlijke verschil dat men hier wel tot een praktijkproef was overge gaan, leken de bevindingen niet al te veel te verschillen van die van de informe le Rijksarchiefschool-werkgroep, die zich hiermee in 1982 heeft beziggehou den. Daar echter bij het Franse project, anders dan bij het Nederlandse onder zoek, met sterk voorgestructureerd materiaal gewerkt wordt, kon hier het pro bleem van het beperkte vermogen tot ordenen en indiceren veel minder ge wicht krijgen. Een aantal punten uit de discussies verdient tenslotte nog vermelding: Compatibiliteit van apparatuur is minder belangrijk dan voorafgaande over eenstemming bij de conceptie van automatiseringsprojecten. Moet de raadpleging van databases en andere geautomatiseerde systemen door of voor onderzoekers gratis zijn? Er werd onderscheid gemaakt tussen het bevragen van de bestanden, en het uitvoeren van manipulaties erop. Te genover de mogelijkheid, kostprijsdekkende vergoedingen te vragen werd ge wezen op het gevaar, dat wie niet over de nodige financiën beschikt, in feite kan worden afgesneden van de informatie (een overweging, die bekend voor komt, al in een nog niet geautomatiseerde maar technologisch moderniseren de archiefwereld als de Nederlandse). Benadrukt werd de noodzaak, bij automatisering het betrokken personeel de gelegenheid te geven aan de apparatuur te wennen, bijvoorbeeld door ermee te laten 'spelen'. In werkplezier en inventiviteit bij het latere gebruik van de ap paratuur zou zich de hieraan bestede tijd ruim laten terugverdienen. Een belangrijke overweging bij de keuze van apparatuur moet de 'duurzaam heid' van de producent zijn. Er waren voorbeelden van aanschaf van op zich aantrekkelijke apparatuur, waarvan de producent inmiddels het loodje had gelegd. Daarnaast is de kwaliteit van de service zeer belangrijk. In het alge meen waren daarmee geen wezenlijke slechte ervaringen opgedaan. Ontwikkeling van programmatuur zou als studieproject onder te brengen zijn bij universitaire informatica-studierichtingen. Een 'paperless reading-room' met uitsluitend of overwegend on-line gebruik van geautomatiseerde toegangen werd niet als aannemelijk toekomstbeeld ge zien. 87

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 44