Bespreking van inventarissen w. p. j. m. brand, Archief van het bisdom Breda. Gedeponeerde archieven I. Inventaris van gedeponeerde archivalia betreffende de dekenaten Bergen op Zoom en Breda behorende tot het Bisdom Antwerpen (1420) 1561 -1802. Persdienst bisdom Breda, 1983. Met de archieven van de rooms-katholieke instituties van vóór het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in 1853 is in de loop der eeuwen nogal gesold. Belangrijkste oorzaak hiervan was het verbod van de katholieke eredienst na de invoering van de Reformatie in het opstandige Noorden, waardoor de ka tholiek gebleven clerus en de spoedig in het leven geroepen missieorganen ge dwongen werden half ondergronds te opereren. Hun archieven zeulden zij met zich meer. Bij tijd en wijle nam de calvinistische overheid wat papieren in beslag of werd van kerkelijke zijde, om dit te voorkomen, belastend materiaal vernietigd. De archieven van de apostolische vicarissen van de Hollandse Zen ding kwamen uiteindelijk in handen van de Oud-Katholieke kerk in Neder land, geestelijke erfgenamen van de tegen Rome rebellerende voorstanders van een nationale kerk, de Oud-Bisschoppelijke Clerezij (o.B.c.). Zij berusten momenteel in het rijksarchief in Utrecht en vormen tesamen met de zoge noemde collectie Port-Royal/fonds Amersfoort een zeer rijke, ook door bui tenlanders veel geraadpleegde bron voor de bestudering van het post- tridentijnse katholicisme in Nederland en het West-Europese jansenisme in het bijzonder. Voor wat betreft het grondgebied van de generaliteitslanden, dat niet res sorteerde onder de jurisdictie van de apostolische vicarissen, respectievelijk de aartspriesters van de Hollandse Zending, heeft de archiefvorming van de bestaande kerkelijke organen zich wat langer doorgezet. Maar nadat ook daar de plakkaten tegen de uitoefening van de katholieke eredienst van kracht wa ren geworden, ontstond een uiterst precaire situatie voor met name die gebie den, die tot een buiten de landsgrenzen gelegen diocees behoorden. Kerkrech telijk waren deze geen missiegebied, maar werden rechtstreeks bestuur door de in het buitenland residerende ordinarius, hoewel deze uiteraard geen toegang had tot de Staatse delen van zijn diocees. Dit was bijvoorbeeld het geval met de dekenaten Breda en Bergen op Zoom, die krachtens de bul 'Ex injuncto' van 11 maart 1561 deel uitmaakten van het bisdom Antwerpen. Onder invloed van het krijgsverloop vonden in de samenstelling van beide dekenaten vóór 1648 nog enkele reorganisaties plaats, maar sindsdien lagen de grenzen ervan min of meer vast. Mede door de welwillende houding van de Oranjes als heren van Breda kon de zielzorg vanuit Antwerpen in betrekkelijke rust voortgang vinden. 76 Het einde van het Ancien Regime bracht hierin verandering. In 1794 zag bis schop Cornelius de Nelis zich genoodzaakt voor de Fransen uit te wijken. Het bestuur in de beide Staatse dekenaten droeg hij over aan twee vicarissen- generaal, Ignatius van Gils en Adriaan Oomen. In 1801 sloot Napoleon met de paus een concordaat, waarbij de gehele clericale top werd vervangen en een nieuwe kerkelijke indeling werd ingevoerd. Het bisdom Antwerpen werd op geheven en grotendeels gevoegd bij het aartsbisdom Mechelen. Het Bataafse gedeelte echter, de dekenaten Breda en Bergen op Zoom, werd in 1803 verhe ven tot een apostolisch vicariaat. Reeds vóór de opheffing van het bisdom Antwerpen was een gedeelte van het bisschoppelijk archief overgebracht naar Breda, een ander deel belandde in het aartsbisschoppelijk archief te Mechelen en een deel bleef achter in het archief van de vroegere o.L.v.-kathedraal te Antwerpen. Toen het bisdom Antwerpen in 1962 werd heropgericht, keerden de archivalia van het oude dio cees Antwerpen vanuit Mechelen weer terug naar de Scheldestad. De ar chiefstukken, die betrekking hadden op de vóór 1801 tot Antwerpen behoren de dekenaten Breda en Bergen op Zoom werden in 1967 door het bisdom Ant werpen aan Breda overgedragen in ruil voor een aantal 'Belgische' stukken. Hoewel strikt genomen door deze ruilovereenkomst het archivistische her- komstbeginsel geweld werd aangedaan, is deze deal tussen de beide bisdom men vanuit gebruikersstandpunt begrijpelijk te noemen. Het blijft evenwel een noodgreep, waaraan ook bezwaren kleven. Voor meer algemene gegevens over de kerkpolitiek ten aanzien van de beide dekenaten zal men moeten te ruggrijpen naar de acta episcopatus, die in Antwerpen zijn achtergebleven, maar ook de dekenale visitatieverslagen van de afzonderlijke parochies be rusten daar nog grotendeels. Er bestaat evenmin zekerheid over hoever de dos siervorming indertijd is doorgevoerd. Het valt dan ook te hopen, dat voorlo pig geen nieuwe kerkelijke reorganisaties meer zullen plaatsvinden - geruch ten hierover circuleerden enige tijd geleden door katholiek Nederland -want de veiligheid van de stukken is omgekeerd evenredig met de omloopsnelheid van archivalia, zeker wanneer geen behoorlijke inventarisatie heeft plaatsge vonden. Aan dit laatste bezwaar nu is door de onderhavige inventaris in ieder geval ruimschoots tegemoet gekomen. De samensteller, W. J. P. M. Brand, is naast pastoor te Dongen voor een beperkt aantal uren archivaris van het bisdom Breda. Dat hij in het bezit is van het archiefdiploma is duidelijk af te lezen aan de inventaris. Ondanks de enkele bezwaren die ik er tegen zal aanvoeren, wil ik mijn grote waardering uitspreken voor het werkstuk, dat de auteur in de hem voor archiefwerkzaamheden spaarzaam toegemeten uurtjes heeft geleverd. Vaak is inventarisatiearbeid bij kerkelijke instellingen resultaat van goedbe doeld amateurisme, waaraan soms meer na- dan voordelen kleven. Hier is ech ter sprake van een zeer degelijke en bruikbare inventaris. Zoals reeds is opgemerkt vormen de hier beschreven archivalia geen eigèn- lijk archief, maar zijn een depositum van het Antwerpse bisschopsarchief. Voor een deel gaat het om parochiedossiers, voor een deel om een al langer in Breda bewaarde bundel, die als titel droeg: 'Dekenale archivalia'. In de paro chiedossiers werden stukken aangetroffen die dateren van ver vóór de Refor matie. Het gaat hierbij om stukken over kerkelijke eigendommen, inkomsten 77

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 39