nen tot particuliere handels- en produktiebedrijven. De negentiende eeuw laat ik in 1838 met het van kracht worden van het nieuwe Wetboek van Koophan del beginnen. Toen traden bepalingen over bedrijfsvormen, bedrijfsboekhou- ding e.d. in werking, die lange tijd gegolden hebben. In de twintigste eeuw be perk ik mij tot de periode vóór 1950, als nieuwe administratietechnieken, schaalvergrotingen, branchevervaging etc. opkomen. Tenslotte moet ik er op wijzen, dat de door mij gepresenteerde schema's en uiteenzettingen noodzake lijkerwijs simplificaties zijn; allerlei nuances en variaties laat ik buiten be schouwing, om niet de blik op de grote lijnen te veel te vertroebelen. Wat is een bedrijf? Als ik tracht het begrip 'bedrijf'4 zo algemeen mogelijk te definiëren, kom ik tot de volgende omschrijving: 1 Een persoon of groep van personen 2 die in een bepaalde kwaliteit en 1 meestal in een bepaalde juridische vorm 2 aan het economisch verkeer deelneemt 3 onder aanwending van een zeker bedrijfskapitaal waarmee bedrijfsrisico wordt gelopen. Het voor het commerciële bedrijfsleven zo kenmerkende winstoogmerk heb ik achterwege gelaten. Het is ongetwijfeld zo, dat ideële bedrijven (wereldwin kels, biologisch-dynamische voedingsbedrijven e.d.) en openbare nutsbedrij ven toch wel streven naar een positief financieel bedrijfsresultaat, maar vooral bij de openbare nutsbedrijven (bijvoorbeeld in de vervoerssector) wordt een verliesgevende exploitatie om redenen van algemeen belang vaak geaccep teerd. De onderstreepte passages ad 1, 2, en 3 in de definitie bevatten een aan duiding van de begrippen bedrijfsvorm, bedrijfsfuncties en bedrijfsmiddelen. Bedrijfsvormen Vorm Wettel. Oprichting Publikatie Registratie Rechts A ansprakelijkheid regeling persoon Vennoot Wetb. v. Akte Verplicht Griffie arr./ neen Elk der vennoten schap Kooph. (meestal tot 1918 rechtb./; hoofdelijk aanspr. onder notar. (vaak sinds 1918 voor het geheel firma akte) Staats Handels courant) register Comman idem Vorm vrij idem idem neen Beherende venn. idem ditaire (meestal als firma; comman vennoot notar. ditaire venn. alleen schap akte) tot bedrag inbreng. Naamloze idem Notar. Staats idem ja Aandeelhouders ver vennoot (tot 1976) akte met courant liezen maximaal be schap statuten drag aandeel (goed keuring) Coöpera Wet op de idem idem idem ja Wettelijke Aanspr. tieve Coöp. Ver. (W.A.) vereni 1925 (tot Gewijzigde Aanspr. ging 1976) (G.A.) Uitgesloten Aanspr. (U.A.) Ad 1 De juridische organisatievorm van een bedrijf hangt nauw samen met het feit of het bedrijf een éénmanszaak is, dan wel door meerdere personen gedreven c.q. gefinan cierd wordt, met andere woorden de juridische organisatievorm is de bedrijfsvorm. Ad 2 De kwaliteit waarin aan het economisch verkeer wordt deelgenomen, d.w.z. welk soort bedrijf gevoerd wordt, is bepalend voor de uitoefening van de bedrijfsfunc ties. Een fabrikant, handelaar, bankier, hotelier of landbouwer oefent identieke, maar ook enige voor zijn bedrijf specifieke bedrijfsfuncties uit. Ad 3 Het bedrij fskapitaal tenslotte dient voorde aanschaf van de voor de bedrij fsvoe- ring (d.i. uitoefening van de bedrijfsfuncties) noodzakelijke bedrijfsmiddelen. De bedrijfsvorm Het ondernemingsrecht onderscheidt verschillende juridische vormen om een bedrijf of beroep uit te oefenen. Voor de particuliere handels- en produktiebe drijven zijn de meest voorkomende:5 de vennootschap onder firma (firma), de commanditaire vennootschap (c.v.), de naamloze vennotschap (n.v.) en de coöperatieve vereniging (coöp. ver.). In het schema hierboven heb ik aangegeven waar de wettelijke regeling voor deze vormen is opgenomen en tevens enige essentiële voorwaarden en kenmer ken vermeld. Het is niet mijn bedoeling hier uitgebreid daarop en op de ver schillen tussen deze vier bedrijfsvormen in te gaan. Echter, de oprichting van 3

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 2