Van het begin af aan hebben wij van het te bewaren gedeelte van de stukken lijsten gemaakt, met de nummers van de stukken en een korte omschrijving. Dit omdat de agenda vaak slecht leesbaar en niet altijd consequent gebruikt is. Deze lijsten zijn per dienstjaar ingericht en ieder onderwerp wordt slechts één maal beschreven; komt het per jaar meermalen voor, dan wordt het nummer van het tweede en volgende stuk achter het eerste geplaatst, de volgorde van de stukken zelf wordt echter gehandhaafd. Voorbeeld uit het gemeente-archief Dalen (één kalenderjaar compleet): 1872 5 Goedkeuring lening van 1.000, 6' 166 Toevoeging begroting 1871. Af- en overschrijving 9' Vergunning voor een wagendienst tussen Hoogeveen en Coevorden door de firma Ogterop en Cie 26 Het blijven bestaan van de begraafplaats te Oud- Schoonebeek 60, 71, 86, 94 Verblijf vreemdelingen in de gemeente 145, 169, 228, 263, 278 Schoolregeling 202' 259 Aanleg van een brug over het Schoonebekerdiep in den nieuw aangelegde weg naar Groot-Ringe door H. B. Mars te Nieuw-Schoonebeek 244, 261, 271 Benoeming college van zetters 260 Nota van bedenkingen rekening 1871 In feite is dit een uittreksel uit de agenda. Dergelijke lijsten zijn bij twaalf gemeente-archieven gemaakt en wij hebben ons hierbij uiteraard beperkt tot series, waarop geen of minder bruikbare indices aanwezig zijn. In 1981 is het provinciaal bestuur van Drenthe overgegaan tot de aanschaf van een tekstautomaat en wel een ibm 6/450. Voor het dagelijks gebruik is het praktisch, dat nota's en rapporten, die in commissievergaderingen geleidelijk uitdijen en steeds weer herzien worden, niet telkens opnieuw behoeven te worden uitgetypt. Er kunnen echter ook tabellen mee worden uitgewerkt en doorlopende teksten geïndiceerd. Het apparaat kan bovendien op nummer volgorde en alfabetisch sorteren, mits de te sorteren gegevens steeds op dezelfde plaats op de regel staan en niet meer dan één regel omvatten (met een iets ander programma schijnt men ook meer regels omvattende groepen gegevens te kunnen sorteren). Het is duidelijk, dat de slechts chronologische lijsten geen ideale ingang op de chronologische series vormen en het leek de moeite waard om de moge lijkheden van de tekstautomaat uit te proberen. Net zoals in sommige oude agenda's leek de meest geschikte opzet: toevoegen van trefwoorden, of andere te sorteren gegevens. Voor elke te sorteren categorie gegevens had echter een vaste kolom op de maximaal 137 posities tellende regels moeten worden gereserveerd. Na enkele proeven over twee tienjaar-periodes van chronologische series bleek het 't verstandigst, ons tot trefwoorden te beperken. Het bleek namelijk niet economisch te zijn! een kolom te reserveren voor persoonsnamen, plaatsnamen of afzenders (85% van de te bewaren stukken is afkomstig van het provinciaal bestuur). Deze gegevens werden in de beschrijvingen opgenomen, voor zover relevant. 38 Daar de tekstautomaat geen inzicht heeft in de woordbetekenis, en wij ook niet met een echte computer en een echte thesaurus konden werken, is voor de keuze van de trefwoorden een lijst ontwikkeld van 240 termen, op grond van de onderwerpen in de al bestaande twaalf lijsten, van enkele bestaande alfabe tische systemen uit omstreeks 1910 en van een index door de Groningse archiefinspectie vervaardigd. Geen enkele collega bleek met gestandaardiseer de lijsten te hebben gewerkt, hoewel er een krappe 1.000 archieven van kleine gemeenten bestaan, die men op overeenkomstige wijze zou kunnen bewerken. De trefwoordenlijst is in feite een kleine thesaurus, die ook op de tekstauto maat is gezet; de aanvullingen en wijzigingen moeten daarop met de hand wor den ingevoerd. In afbeelding 1 is de hoofdindeling van de trefwoordenlijst te vinden, af beelding 2 geeft een bladzijde eruit. Daar termen als 'brug- en sluiswachter' op meer dan één plaats in de trefwoordenlijst voorkomen, is de laatste kolom ge reserveerd voor verwijzingen naar de andere hoofdgroepen; 'brug- en sluis wachter' komt voor bij bestuursinrichting, personeel, bij verkeer en vervoer en bij waterbeheersing. Mochten wij ooit het begrip 'brug- en sluiswachter' willen splitsen in 'brugwachter' en 'sluiswachter', dan kan dat nu gemakkelijk plaatsvinden. De selecteur kan hetzelfde begrip vanuit verschillende ge zichtspunten in de trefwoordenlijst vinden. Zowel op het blad met de hoofdindeling als bij de afzonderlijke trefwoor den zijn instructies gegeven voor de selecteur (de trefwoordenlijst is niet bestemd voor de onderzoeker, de 'zoekleiding' wordt later toegevoegd). Eén van de kenmerken van dit systeem is het gebruik van meer dan één tref woord voor stukken, die van meer zijden te benaderen zijn. Zo moet bij een beschrijving met het trefwoord 'grond' van hetzelfde stuk een tweede be schrijving gegeven worden met het trefwoord waarin de bestemming van de grond wordt weergegeven, bij voorbeeld 'schoolgebouw', 'begraafplaats'. Slechts het gebruik van onderstreepte trefwoorden is toegestaan. Verder bevat de lijst aanwijzingen, hoe men verwante begrippen moet gebruiken. In het al gemeen moet de selecteur het engst mogelijke trefwoord kiezen. Het systeem bevat geen kruisverwijzingen naar engere en ruimere begrippen, zoals een the saurus die wel bevat. In de onderwijsverordening wordt vaak ook de salarië ring van onderwijzers geregeld in het leerplan. Hiervoor zijn ook aparte tref woorden aanwezig, tussen welke in principe geen verwijzingen zijn te vinden. Ook verwijzingen naar synoniemen ('schoolregeling, zie onderwijsverorde ning') ontbreken. In afwijking van de iso-norm 2788 Documentation, Guidelines for the esta blishment and development of monolingual thesauri, 1974, is gekozen voor het gebruik van het enkelvoud van de trefwoorden, behalve voor de begrip pen, die uitsluitend in het meervoud voorkomen. De reden hiervan is zuiver grammaticaal: in de beschrijving van een stuk kan met het verwijsteken een meervoudsvorm of een samengesteld woord worden gevormd. Zou men het trefwoord in het meervoud zetten, dan was dat niet mogelijk; hierdoor zou meer ruimte nodig zijn voor de beschrijving, die wij het liefst tot één regel wil len beperken. Afbeelding 3 geeft een bladzijde uit de chronologische lijst betreffende de ingekomen stukken van de gemeente Beilen. Deze wordt vanaf handgeschre ven lijsten in de tekstautomaat ingevoerd. 39

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 20