Fabrieksterrein van Taminiau in 1939. De afbeelding is ontleend aan de prijscourant 'Voorjaar 1940' (Archief Taminiau's Conservenfabrieken, inr. nr. 1372). Foto: Rijksarchief in Gelderland. van de definitie uit het Lexicon. De Handleiding voegt daaraan toe: 'die in hoofdzaak overeenstemt met de inrichting van het bestuur, waarvan het (ar chief) afkomstig is'. De cursivering is van mij. De Handleiding heeft mijns in ziens gelijk: de archivaris heeft te maken met de papieren neerslag, dus met de administratieve organisatie en niet met de organisatie van het bedrijf als zoda nig. Mijlands inventaris heeft voor de archivistiek het voordeel, dat men alle fricties tussen de verschillende mogelijkheden van ordeningsmethodes zo ge makkelijk uit zijn inleiding en zijn afzonderlijke beschrijvingen van stukken kan reconstrueren en aldus ook vrij gemakkelijk de inconsequenties of zelfs misgrepen kan aanwijzen. Het is dan ook Mijland zelf die mij in staat stelt, twee alternatieve indelingen voor het archief Taminiau te bieden. De eerste is die volgens de organisatie van het archief. Deze ziet er globaal uit als volgt. Tussen haakjes staan de cijfers waarmee de rubrieken van Mijland zijn ge nummerd. Archief van de Taminiau's Conservenfabrieken nv 1 Directie a Stukken van algemene aard (2, 3-0-1, 3-0-2) b Stukken betreffende bijzondere onderwerpen Organisatie (1) Financiering (3-0-3) Eigendommen en duurzame productiemiddelen (3-0-4) Verkoop (3-0-5) Documentatie (6) 2 Afdeling Administratie (4-2) Financiële administratie (d.i. boekhouding) Bedrijfsadministratie 3 Afdeling Sociale zaken (4-1) 4 Afdeling Inkoop (5-1) 5 Laboratorium en afdeling Fabricage (4-3 en 5-2) (deze samengevoegd vanwege de inhoudelijke samenhang als gevolg van het feit dat bijna alle stukken van het laboratorium dateren van de tijd, dat het laboratorium nog niet als zelfstandige afdeling (organisatorisch of administratief) bestond). 6 Afdeling Verkoop (5-3) (7 'Gedeponeerde archieven') Aantekening verdient nog, dat de handelscorrespondentie, die bij Mijland het grootste deel van 3-0-2 uitmaakt, in sommige andere archieven beter op zijn plaats is onder de afdeling Administratie. Bij Taminiau is er nooit onderscheid gemaakt tussen directiecorrespondentie (beleidszaken) en handelscorrespon dentie (de meer uitvoerende routinezaken). Of men dit onderscheid in de praktijk wel moet maken hangt af van de oorspronkelijke gang van zaken in het bedrijf, waarnaar de inventarisator zich heeft te richten. De consequentie van ordening volgens organisatie is, dat stukken betreffen de hetzelfde onderwerp en dezelfde bedrijfsfunctie in verschillende 'lagen' of, meer de archiefterminologie volgend, afdelingen kunnen voorkomen. Het systeem van ordening van verschillende afdelingen behoeft niet noodzakelijk hetzelfde te zijn: de ene afdeling kan alfabetisch op afzender/geadresseerde, de andere volgens een systematisch ordeningsplan en een derde in series geor dend zijn. Het archiefschema van Mijland heeft, met zijn systeemfouten, op vrij grote schaal navolging gehad, op de eerste plaats natuurlijk in alle inventarissen van bedrijfsarchieven door het Rijksarchief in Gelderland. Opmerkelijk is hierbij, dat Van Heil, Misset (1983), verklaart volgens functies (Lexicon nummer 13) geordend te hebben, en toch tot hetzelfde schema komt als Mijland, die de or ganisatie als uitgangspunt heeft gekozen. Dit geeft precies aan waar de schoen wringt in het Gelderse model: men past het eenmaal gekozen uitgangspunt niet consequent toe. Ook de inventaris van Mattheij, Fongers (1974), dus na Brood, dkm (1972), maar vóór de publikatie van Mijland, Taminiau (1975) valt hieronder, evenals Beets, Korenschoof (1973 - 1974) (die enkele belang rijke verbeteringen bevat ten opzichte van Brood, dkm en bepaalde fouten waarin Mijland vervalt, niet maakt), Stavast, Peek en Cloppenburg (1978), Krans, Chabot (1980), Goelema, Ter Borgh (1980). In Drie Provinciën (1978), meer in navolging van Brood, dkm opgezet, komen toch bepaalde verbeterin gen uit Mijland, Taminiau (1975) voor. Een oppervlakkige gelijkenis vertoont ook Meinema, Scholten (1972) en Van der Beek/Andries, Vlaeren Kol(1975/ 1980). 22 23

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 12