De vriendschap, die mij met de Heer en Mevrouw Bink verbond, heb ik altijd als een voorrecht beschouwd. Overigens placht hun omgang zich bij mijn weten tot de intieme familiekring te beperken. Na het overlijden van de heer Bink is het niet onmiddellijk tot een herdenkingsartikel gekomen. Een verzuim van mijn kant, dat ik gaarne wil goedmaken, en ik hoop in zijn geest te handelen door deze herdenking thans aan het voormelde jubileum van de Kon. Ned. Porcelein- en Aardewerkfabriek 'Rozenburg' te verbinden. Zijn niet zijn kunst zinnige activiteiten als het 'Leitmotiv' van zijn levensloop te onderkennen? Zij hebben ook de volstrekt unieke positie bepaald, die de heer Bink in het Algemeen Rijksarchief heeft ingenomen. Verrassend groot bleek na het overlijden van de heer Bink zijn papieren nalatenschap te zijn. Overeenkomstig de wens van de overledene is deze door de familie in mijn handen gesteld. Meest waren het knipsels uit couranten en tijdschriften over zo veel en zo veler lei onderwerpen, dat het ondoenlijk zou zijn er hier een opsomming van te geven. Lang niet alles bleek na kennisneming voor blijvende bewaring in aanmerking te komen, maar allerlei bestanddelen - groot of klein - hebben niettemin hun bestemming gevon den. Zo heeft de directeur van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie maar al te graag de talrijke mappen over de beeldende kunsten aanvaard, waarin menig schilder en beeldhouwer van Rembrandt tot de modernen toe met reproducties van zijn werk vertegenwoordigd bleek te zijn. Zonder twijfel was dit wel het mooiste, het kern bestand van het geheel. Het heeft heel duidelijk de voorliefde van de verzamelaar ge had. Voorts konden bijv. het Kon. Huisarchief en het Gemeentearchief van 's-Gravenhage, het Ned. Persmuseum en het Ned. Theater Instituut te Amsterdam worden bedacht. De verzamelde stukken, die een plaats vonden bij de Tweede Afdeling van het Algemeen Rijksarchief, betreffen in hoofdzaak de Ned. Overzee Trustmaat schappij benevens het fascisme en de Tweede Wereldoorlog11. Kartografisch materiaal, wapentekeningen en calligrafische proeven zijn met de hier afgebeelde brief bij de Kaartenafdeling van het Algemeen Rijksarchief ondergebracht. Opmerkelijk is, dat van de activiteiten door deze bescheiden figuur tijdens zijn leven ontplooid thans nog zo velen profiteren, van 's-Gravenhage tot Kuala Lumpur. Van wie onzer zal dit ooit getuigd kunnen worden? J. Fox 11 Men zie hiervoor: J. A. A. Bervoets 'Inventaris van enige verzamelde papieren van J. J. Bink (1898-1980), 1914-1947' (Algemeen Rijksarchief, Tweede Afdeling, 1981), 11 3 blz. De kursus 1983-1984 van de rijks ar chief school* Aan de kursus 1983-1984 nemen 5 adspirant hogere- en 42 adspirant middelbare archiefambtenaren deel. Tevens volgen twee leerlingen uit Suriname de cursus. De groep hogeren bestaat uit 4 historici en 1 kunsthistoricus. De gemiddelde leeftijd is 30 jaar. Zij ontvangen les op maandag. De adspirant hogere archiefambtenaren zijn praktisch werkzaam bij de rijksarchieven Zuid-Holland en Noord-Brabant en bij de gemeente-archieven Amsterdam, Deventer en Maastricht. Tevens nemen 3 middelbare archiefambtenaren, die zich voorbereiden op het examen hoger archiefambtenaar, deel aan enkele lessen. De vooropleiding van de adspirant middelbare archiefambtenaar is als volgt: HAVO (2); Atheneum (7); Gymnasium A (4); SOD I en II (4); HAVO/PA (1); HBS A/PA (1); Atheneum A/PA (1); Gymnasium A/PA (1); school voor journalistiek (1); Gymnasium A/conservatorium (1); Gymnasium A/MO Staatsinrichting (1); Biblio theekschool (4); HBS B/Academie voor toegepaste kunst (1); Reinwardt academie (1); MO I geschiedenis (4); MO I en II geschiedenis (3); PA/MO I geschiedenis (1); NLO geschiedenis/aardrijkskunde (1); geschiedenis/engels (1); kandidaats geschiedenis (1) en kandidaats nederlands (1). De gemiddelde leeftijd is 27 jaar. De leerlingen zijn verdeeld over 3 klassen, twee klassen op vrijdag en één op maandag. De adsprirant middelbare archiefambtenaren zijn praktisch werkzaam bij: het algemeen rijksarchief (5); bij de rijksarchieven Friesland (1); Gelderland (1); Utrecht (3); Zuid-Holland (2); Noord-Holland (1); Limburg (1); Zeeland (1); en de rijksarchiefinspectie (1); Voorts bij de gemeentearchieven Zaanstad, Amsterdam, Tilburg, Hoorn, Heerlen, 's-Gravenhage, Zwolle, Nijmegen, Haarlem, Rotterdam, Gouda, Apeldoorn, Gronin gen, Utrecht, Goes, Amersfoort, Weert, Breda en Waalwijk, de streekarchieven Zuid- Oost Brabant, Oost-Gelderland, Rijnstreek en Tiel-Buren-Culemborg, het Hoogheem raadschap van Rijnland (2) en de Provinciale archiefinspectie in Overijssel. Vakken en docenten Voor elk vak is aangegeven, hoeveel lesuren aan adspirant-hogere archiefambtenaren (H) en aan adspirant-middelbare archiefambtenaren (M) worden gegeven. Vergelijk de mededelingen over de cursus 1982-1983 in het N.A.B. 86e jaargang, blz. 287-290. [322] [323]

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 6