wmmmmmMmmËmmmimmsz Louvain? en geeft de namen van andere potentiële kandidaten. Eén van dezen is Ar nold Reysenaelde uit Breda, die de oratie gehouden zou kunnen hebben in 1430, 1434 of 1439. J. P. Gumbert publiceert een indertijd door hem te Brussel gehouden voordracht over Europees boekschrift in 1478. Een laatste belangrijk artikel is dat van H. l'Huillier over de grootste archiefbewaar plaats ooit in Frankrijk gebouwd, een 'depöt intermédiaire' of 'dépot de préarchivage': La cité des Archives contemporaines de Fontainebleau, Description de l'unité no. 1 et des activités de la Cité. De Kroniek van het Archiefwezen begint met een door collega H. Coppens verzorgde Bibliographie des archives en Belgique/Bibliografie van het archiefwezen in België, 1977-1978, met aanvullingen voor de voorafgaande jaren. Het is een vervolg op de bi bliografieën over 1974-1976 verzorgd door A. Bousse en D. de Stobbeleir in jaargang 49 (1978). Verder maak ik een kleine selectie uit de Notities. In de rubriek België is daarin o.a. te vinden de Toespraak door C. Wyffels gehouden de 22ste december 1981 op de huldi ging Jan Buntinx, de samensteller van de inventaris van het archief van de Raad van Vlaanderen. Verder een Verslag van de studiedag 'Nederlandse Archiefterminologie' (Gent, 21 november 1981). In de rubriek Buitenland wordt betreffende Nederland door G. Asaert verslag uitge bracht van het Congres van de Vereniging van Archivarissen in Nederland, Utrecht 18- 19 oktober 1979, gewijd aan de dienstverlening, de relatie tussen archiefdiensten en ge bruiker, en over de viering van het Rijksarchief in Noord-Brabant 100 jaar. J. Pirotte bespreekt in het kort de delen 2 en 3 van de inventarissen-reeks Archieven van het Ka tholiek Documentatie Centrum, verschenen in 1978. Ook in de Kroniek van het Bibliotheekwezen is veel ook voor ons interessante informa tie verzameld. Ik trof daarin aantekeningen en opmerkingen aan over de Bibliotheek van de Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels te Amsterdam, over de feestbundel Hellinga (1980), over de door M. van Maanen samengestelde cata logus van de boeken gedrukt voor 1601, aanwezig in de bibliotheek van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen te Amsterdam (1979), over de dure paleo- grafische atlas van J. L. van der Gouw (1978), over de door P. C. Boeren samengestel de catalogus van de handschriften van het Rijksmuseum Meermanno Westreenianum (1979), over de uitgaven van het visioenenboek van Hadewijch (1979 en 1980), over de Roman de la Rose en over nog veel meer. J. M. F. IJ 1 [424]

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 57