G. F. Sandberg, Kruiningen heerlijkheid en gemeente, Reimerswaal 1982. Schimmelgroei en schimmelbestrijding in archivalia, verslag van een themadag op 5 no vember 1982, Vereniging van Archiefrestauratoren, 's-Gravenhage 1983. Sound Archives, a guide to their establishment and development, edited by David Lan ce, International Association of Sound Archives, Special Publications no. 4, 1983. J. M. Verhoeff, De oude Nederlandse maten en gewichten, Publikaties van het P. J. Meertens-Instituut voor Dialectologie, Volkskunde en Naamkunde van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, deel 3, Amsterdam 1982. Overzicht van de Nieuwe Geschiedenis, de algemene geschiedenis van het einde der middeleeuwen tot 1870, door D. J. Roorda samen met J. W. Buisman, J. E. J. M. Burger, P. C. Emmer, F. S. Gaastra, H. B. T. H. Schot en G. D. Winius, Wolters- Noordhoff, Groningen 1983. Kroniek Archives et Bibliothèques de Belgique/Archief- en Bibliotheekwezen in België, 52e jaargang (1981). Zoals de lezer weet kwam van jaargang 51 (1980) van dit tijdschrift met enige vertraging slechts de aflevering 1-2 uit. Daarna verscheen in één, 420 bladzijden omvattend boek werk, de jaargang 52. Deze opent met een bibliografische studie van D. A. Bailey (uit 1979) over The pam phlets of Mathieu de Morgues, Maria de Medici, Gaston d'Orléans and Jacques Chan- teloube: a bibliography of holdings in selected Belgian libraries. Deze bijdrage sluit aan bij een eerdere bibliografie van deze pamfletten betreffende de strijd tussen koningin moeder Maria de Medici en haar zoon Lodewijk XIII, aanwezig in de bibliotheken van Parijs en de Verenigde Staten in de Revue frangaise d'histoire du livre van 1978 (en la ter?). Bijzonder interessant zijn ook van C. Lemaire de Notes sur l'activité des 'Agences d'ex traction adjointes aux armées de la République dans le Brabant entre 1792 et 1795, waarin het een en ander wordt meegedeeld over de praktijken om Parijs te maken tot hoofdstad van de wereld van de 'hommes libres', waar dus noodzakelijk alle 'monu ments de l'art, de la science, de la raison' moesten worden bewaard. Daarbij wordt o.a. een nog steeds niet teruggevonden 13e-eeuwse 'Spiegel Historiael' van Van Maerlant vermeld. Merkwaardiger wijze ontbreken bij deze bijdrage de voetnoten nrs. 57-69. Als vervolg op twee eerdere bijdragen uit 1972 en 1973 levert P. L. J. Mees OFM nieu we aantekeningen over Oude drukken in Belgische rijksarchieven, deze keer vooral over een dijkaflaat van paus Leo X voor Karei V uit 1515. D. de Weerdt publiceert in Bibliothèque royale Albert Ier - Bibliographie Koninklijke Bibliotheek Albert I - Bibliografie een uitputtende lijst van alle publikaties over de ge schiedenis, de toestand, het geheel of belangrijke onderdelen van de Koninklijke Bibli otheek te Brussel, met twee indices, een op auteursnamen en twee (afzonderlijk in het Frans en Nederlands) op onderwerpen. G. Tournoy stelt de vraag: Jan Snavel, author of the first preserved academie oration at [423] [422]

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 56