- Koninklijke Porselein en Aardewerk Fabriek „Rozenburg". /f'v het archief van de Koninklijke Porcelein- en Aardewerkfabriek 'Rozenburg' met inbe grip van stukken, die van een der laatste directeuren, tevens een der liquidateuren van de fabriek, J. Jurriaan Kok afkomstig zijn. Een inventaris van dit archief van de hand van H. M. B. Jacobs staat sinds enkele jaren ter beschikking.1 De heer Jacobs heeft er bovendien in de catalogus een toelichting op gegeven. Het archief beslaat I6/2 strek kende m. Hoewel niet zonder hiaten is het voor een reconstructie van de bedrijfs geschiedenis van onschatbare waarde gebleken. De inleidende artikelen, die aan de ei genlijke catalogus voorafgaan, hadden zonder dit archief onmogelijk geschreven kun nen worden.2 Afgezien van het Gemeente-archief van 's-Gravenhage zou het Gemeente-archief van Amsterdam desverzocht een fraaie bijdrage tot deze tentoonstelling hebben kunnen le veren. In de koffiekamer van dit archief bevindt zich, naar geregelde bezoekers weten, een bezienswaardig tegeltableau, dat in 1910 aan Mr. W. F. van Leeuwen is aangebo den bij gelegenheid van zijn afscheid als burgemeester van Amsterdam. Zou dit tableau buiten de tentoonstelling zijn gebleven, omdat de organisatoren representatieve ta bleaus van Rozenburg-tegels in voldoende aantal ter beschikking hadden en zich beper king moesten opleggen, dan valt zulks uiteraard te respecteren. Het zou echter te be treuren zijn, wanneer dit tableau door een minder voor de hand liggende verblijfplaats aan de spiedende blikken van de kunsthistorici ontsnapt zou zijn. Vermeldenswaard is ten slotte de bescheiden bijdrage, die het Algemeen Rijksarchief aan de tentoonstelling heeft kunnen bieden: een brief van 15 augustus 1914, die men in de catalogus op blz. 86 en ook hiernevens vindt afgebeeld. Deze brief, die verklaart, dat Johannes Jacobus Bink als leerling-schilder werkzaam is geweest van 1 juni 1912 tot he den, bevat in feite een zeer lovend getuigschrift met in een naschrift de fatale mede deling, dat de fabriek wegens de oorlogstoestand in Europa voorlopig moest worden gesloten.3 Johannes Jacobus Bink was te Alkmaar 28 juli 1898 geboren.4 Toen dit lot hem over kwam, was hij amper zestien jaar oud. Men zou hem met zijn artistieke gaven een ar tistieke loopbaan hebben gegund. De Eerste Wereldoorlog heeft dit onherroepelijk ver hinderd. Een sollicitatie bij de 'Porceleyne Fles' te Delft haalde niets uit. Ook deze on derneming kampte in de oorlogsjaren met moeilijkheden. Vandaar, dat de jonge Bink 1 mei 1915 noodgedwongen genoegen moest nemen met een klein baantje als archief employé bij de Nederlandsche Overzee Trustmaatschappij, die tot taak had de 1 H. M. B. Jacobs 'Rozenburg 1886-1917 - Inventaris van het archief van de Koninklijke Porcelein- en Aardewerkfabriek 'Rozenburg' en van de stukken afkomstig van J. Jurriaan Kok.' Gemeentearchief 's-Gravenhage, Inventarisreeks nr. 5 (1978), XI 71 blz. met twee afb. 2 Zeer terecht heeft de heer Jacobs dit in de catalogus voornoemd op blz. 66 geconstateerd. 3 De tentoonstellingscatalogus bevat een 'Lijst van plateelschilders en leerlingen juli 1889 - au gustus 1914', 207 namen tellend in alfabetische volgorde: blz. 87-91. De heer Bink komt op blz. 87 voor onder no. 15, helaas met verkeerde geboortedatum: 28/09/1898. Dit zal wel aan een drukfout zijn te wijten. Jeugdig als hij was heeft de heer Bink het volgens deze lijst van leerling tot gezel gebracht. 4 Hiermede is de onjuiste geboortedatum in de vorige noot vermeld gerectificeerd. [318] ANNO 1883. Bruxelles 1897 Diplöme d'Honneur. Barcelone 1898 Medaille d'or. Paris 1900 Hors Concours membre du Jury. Turin 1902 Diplóme d'Honneur. St. Louis 1904 Grand Prix. Roubaix 1911 Grand Prix. Manufacture Royale de Porcelainc et de Faience „Rozenburg."' Royal Manufactory of Porcelain and Art-l'oitery „Rozenburg.1' Kocniglichc I'orzellan und Faience Fabrik Rozenburg-'' Holland. 's-Gravenhage, Z. Binnensingel 216. Telefoon 2^83. a-*-» KONINKLIJKS Porielei*- n Aardewerkfabriek „ROZEN BÖKO'» [319]

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 4