Index van de Nederlandse Bouwkunst, een documentatieproject te Utrecht Na de tweede wereldoorlog is de belangstelling voor architectuurhistorie belangrijk toe genomen. Zowel op universiteiten als ook aan andere onderwijsinstellingen werd archi tectuurhistorie een belangrijk deel van het onderwijs. Dat hierbij aan de Nederlandse bouwkunst steeds meer aandacht werd besteed, was een verheugend feit. Vanuit de uni versiteiten groeiden contacten met organisaties en instanties op het gebied van de monumentenzorg en hetzelfde was dit met musea en archieven het geval. Op de beide laatsten werden in toenemende mate de topografische atlassen geraadpleegd voor het verkrijgen van historisch beeldmateriaal. Hierbij bleek echter de grote verspreidheid en vaak ook moeilijke toegankelijkheid van dit materiaal een belemmering voor een snelle werkwijze. Het idee groeide om op één plaats een documentatiecentrum te creëren dat zowel ten behoeve van het universitaire onderwijs en onderzoek als ook daarbuiten aan de hand van gefotografeerd historisch beeldmateriaal een rijk geschakeerde informatie over de oudere bouwkunst in ons land zou verschaffen. Het is de Utrechtse hoogleraar Prof. Dr. M. D. Ozinga geweest die dit idee werkelijk heid liet worden door het stichten van de Index van de Nederlandse Bouwkunst op het Kunsthistorisch Instituut te Utrecht. Hij voelde terecht dat door een grondig onderzoek van vele verzamelingen niet alleen minder- of onbekend materiaal naar boven zou ko men maar dat van de individuele bouwwerken tekeningen uit de meest verspreide col lecties, zelfs van die in het buitenland, bijeengebracht zouden kunnen worden. Hoewel de Index Bouwkunst reeds in 1965 is van start gegaan, achtte men het niet opportuun om hieraan een meer algemene bekendheid te geven voordat het bijeengebrachte mate riaal een voldoende omvang zou hebben bereikt. Thans is deze Index zo ver uitgegroeid dat het moment is aangebroken om ten behoeve van de interesse van een breed publiek hierover het een en ander te presenteren. In over eenstemming met het gestelde doel is het verzamelde materiaal veelzijdig en omvat: ar tistieke tekeningen, gravures, schilderijen, ontwerpen van al dan niet uitgevoerde ge bouwen, schetsen, opmetings- en reconstructietekeningen, stadsplattegronden, ka dastrale kaarten en maquettes. De onderwerpen betreffen architectuur in ruime zin: vestingwerken, burgerlijke en openbare gebouwen, kerken, woonhuizen, boerderijen, molens, bruggen en waterwerken, industriële gebouwen en tuinarchitectuur. Het is de bedoeling dat het verzamelde materiaal een bron van informatie zal zijn voor alle soor ten van onderzoekers op het gebied van de geschiedenis van onze bouwkunst, stede- bouw en tuin- en landschapsarchitectuur. [398] Naast de alfabetisch ingedeelde topografische atlas is er een index gemaakt op kunste naars (tekenaars, graveurs en schilders) en op architecten. Hierdoor is het mogelijk zich niet alleen te verdiepen in de bouwwerken of gebouwen groepen met hun details, maar ook onderzoek te verrichten naar architecten en ook naar individuele illustratieve kunstenaars door vergelijking van originelen en copieën. Streng geografisch gezien worden er hoofdzakelijk gegevens van gebouwen binnen de huidige staatsgrenzen verzameld. Cultureel-historisch beschouwd dekt het begrip Ne derlandse bouwkunst natuurlijk een veel groter geografisch terrein. Daarom wordt er af en toe materiaal betreffende koloniale architectuur en die in de Duitse en Belgische grensgebieden mede opgenomen. Momenteel wordt er aan de Index gewerkt door een kunsthistoricus, een fotograaf, een typiste en een medewerker die de foto's op de kaarten monteert. Primair was en is het onderzoek gericht op grote en belangrijke collecties in ons land maar daarnaast werden ook tal van kleine verzamelingen door ons bewerkt. Hieronder volgt een lijst van verzamelingen en archieven die tot nu toe door de Index zijn onder zocht en opgenomen. Provincie Groningen Provincie Friesland Provincie Drenthe Provincie Overijssel Groningen: Rijksarchief, Gemeentearchief, Topografische At las Groninger Museum voor Stad en Lande. Leeuwarden: Rijksarchief, Gemeentearchief, Fries Museum, een particuliere collectie (Orgelontwerpen) Dokkum: Streekarchief Noord-Oost Friesland Streekmuseum Het Admiraliteitshuis Topografische collectie stadhuis Drachten: Streekmuseum Smallingerland, 'It Bleekerhüs' Franeker: Museum 't Coopmanshüs Openbare Werken Collectie Adema Harlingen: Gemeentemuseum Hannemahuis Gemeentearchief Topografische collectie Stadhuis Sneek: Fries Scheepvaartmuseum en Oudheidkamer Topografische collectie Stadhuis Workum: Gemeentearchief Museum Warkums Erfskip Stavoren: Gemeentearchief Bolsward: Oudheidkamer Assen: Provinciaal Museum Drenthe Zwolle: Rijksarchief, Gemeentearchief, Provinciaal Over ijssels Museum, een particuliere collectie Kampen: Gemeentearchief, Openbare Werken, Frans Walkatearchief [399]

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 44