Archiefdiensten in gemeenten met 80.000 tot 90.000 inwoners Inleiding De gemeentearchivarissen van Alkmaar (Al), Delft (De), Heerlen (He), 's-Hertogenbosch (sH), Leeuwarden (Le) en Zwolle (Zw) hebben in de recente bezuini gingen aanleiding gezien een aantal gegevens betreffende hun archiefdiensten te verge lijken. De gemeenten hebben gemeen dat zij alle op 1 januari 1983 in de groep gemeenten met 80.000 tot 90.000 inwoners vielen. De diensten hebben gemeen dat zij alle door een ho ger archiefambtenaar worden geleid. Onderwerp van vergelijking waren: 1. de werkzaamheden; 2. omvang van de archieven en de verzamelingen; 3. samenstelling van het personeel; 4. de rangen van de hogere en de middelbare archiefambtenaren; 5. samenstelling van de voor 1983 begrote uitgaven; 6. samenstelling van de post 'verbruiksartikelen'; 7. oppervlakte en inhoud van het gebouw en de huisvestingskosten; 8. aantal bezoeken en bezoekers in 1982, het eerste kwartaal 1983 en het aandeel der genealogen. Een enkele maal werden gegevens vergelijkbaar gemaakt, in noten wordt dit verant woord. De beschikbare gegevens bieden weinig houvast voor duidelijke conclusies. De zes gemeentearchivarissen zijn voornemens hun verslaglegging zo in te richten dat vergelij kingen tussen 'input' en 'output' beter mogelijk worden. Een uitvoeriger vervolg artikel zal dan kunnen worden geschreven. Hoewel deze bijdrage op naam van één van de zes staat, achten alle bedoelden zich ver antwoordelijk voor de inhoud. [364] 1. de werkzaamheden Bij alle diensten worden 'normale' werkzaamheden als inspectie, inventarisatie, indice- ring en het verstrekken van inlichtingen verricht. Wel kunnen overal beperkingen wor den gesteld aan de aan het verstrekken van schriftelijke inlichtingen te besteden tijd. In Zwolle worden de schriftelijke genealogische inlichtingen door een genealogisch cor respondent verstrekt. Bij alle diensten worden over schriftelijke genealogische inlichtin gen leges geheven. Bij een aantal (De, sH) wordt dat ook over de schriftelijke weten schappelijke inlichtingen gedaan. Alle diensten kennen de mogelijkheid van archief- en literatuuronderzoek in diensttijd. In Heerlen mag, als de foto's niet worden meegerekend, de historisch-topografische at las geen naam hebben. Bij de overige werkzaamheden zijn de verschillen groter. Bij vier diensten (Al, De, Le, Zw) wordt in eigen beheer gerestaureerd. De twee andere diensten (He, sH) besteden deze werkzaamheden, indien middelen beschikbaar zijn, uit. Een dienst verricht de microverfilming in eigen beheer (Zw). Drie diensten besteden de ze uit (De, He, Le). Alleen Heerlen en Leeuwarden beschikken niet over een eigen foto graaf. Zij doen een beroep op particuliere fotografen. Vijf diensten zijn op het geluidsterrein actief (Al, De, He, Le, Zw). Van hen beschikt alleen Zwolle over een bescheiden geluidstudio. Bij alle archiefdiensten worden educatieve werkzaamheden verricht, en wordt aan ten toonstellingen van derden medewerking verleend. Cursussen of lesbrieven worden ech ter maar door vier diensten verzorgd (Al, De, sH, Zw), terwijl twee diensten regelmatig tentoonstellingen in eigen beheer verzorgen (Al, De). Geen der diensten beschikt op dit moment over middelen voor automatisering. Al De He sH Le Zw inspectie X X X X X X inventarisatie X X X X X X indicering X X X X X X restauratie X X X X automatisering schr. geneal. inl. X X X X X schr. wetens, inl. X X X X X X grondslag onderz. X X X X X X microverfilming X geluidsarchivering X X X X X fotografie X X X X atlas X X X X X educatie/curss. X X X X tentoonstellingen X X streekarchieffunctie X [365]

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 27