■-E thans voorlopig het behoud ervan kan betekenen en een meer definitieve beheersvorm niet in de weg behoeft te staan. Wat die definitieve beheersvorm betreft: ik voel mij bij de afronding van mijn verhaal verplicht om u iets te zeggen over de gedachten van de commissie nota archiefbeleid ten aanzien van de waterschapsarchieven. Ik neem aan dat het merendeel van u kennis heeft genomen van de Discussienota Archiefbeleid. U heeft daarin kunnen lezen dat de commissie van opvatting is dat voor het inhoud geven aan de culturele betekenis van waterschapsarchieven beheer door een archivaris noodzakelijk is. Verwezen wordt naar de Unie van Waterschappen die die opvatting deelt en zich niet langer verschuilt achter een vroeger wel gehoorde mening, nl. dat de waterschappen als doel-corporaties geen cultureel gerichte taak als het beheer van oude archieven zouden moeten hebben. De nota vermeldt het volgende: 'De waterschappen zullen dan ook moeten worden ingepast in een sluitend net van ar chiefdiensten. Een aantal grote waterschappen zal in staat zijn er een eigen archief dienst op na te houden. Het merendeel zal aansluiting kunnen vinden bij een al bestaan de of nog op te richten archiefdienst van een of meer gemeenten. De waterschapsarchi varissen zullen voor een behoorlijke uitoefening van hun functie, waar het de inspectie op het beheer van de niet-overgebrachte archieven betreft, over dezelfde bevoegdheden moeten beschikken als de gemeentearchivarissen. Gezien de ervaringen in enkele pro vincies hebben wij er alle vertrouwen in dat de vorming van samenwerkingsverbanden tussen gemeenten en waterschappen voor het beheer van de overgebrachte archieven zonder al te veel problemen zal kunnen geschieden. Ook hierbij kunnen provinciale besturen zonodig een stimulerende rol vervullen'.2 Voor een provinciaal functionaris is het allicht aardig om te lezen dat aan de provincies ook hier een stimulerende, lees sturende, rol wordt toegedacht. Maar als de water schappen al de principiële stellingname van de commissie, nl. dat gemeenten en water schappen voor wat betreft hun archiefzorg op dezelfde wijze moeten worden behan deld, onderschrijven dan zal bij de uitwerking daarvan toch op zijn minst binnen de kring van waterschappen, maar naar mijn mening ook binnen de kring van de archiva rissen een discussie moeten plaatsvinden over die zaken die de nota voorlopig in het midden heeft gelaten. Is het eigenlijk wel wenselijk dat de waterschappen eigen archief diensten zouden vormen los van de gemeente- en streekarchieven of zou juist naar een combinatievorm moeten worden gestreefd? Of is het misschien zo dat de economisch moeilijke situatie ons zal dwingen om voorlo pig alle gedachten over sluitende netten van archiefdiensten e.d. te laten varen en voort te gaan met het bewandelen van de wegen zoals ik hiervoor heb aangegeven? Ik hoop dat mijn korte bijdrage de gedachtenvorming over deze materie kan helpen sti muleren. [359] 2 Discussienota Archiefbeleid, 1982, pp. 80-81. [358] Bijlagen: Inventarisatieschema's waterschapsarchieven. Basis-schema Inventaris Polderarchieven I Provinciale Inspectie der Archieven in Zuid-Holland stukken van algemene aard notulen ingekomen stukken minuten van uitgaande brieven publikaties - bestuursinrichting stukken betreffende bijzondere onderwerpen hulpmiddelen voor de uitvoering van de taak reglementen van hogere waterschappen algemeen polderreglement bijzonder reglement (en schetskaart) geschillen van bestuur algemeen reglement van orde voor vergaderingen verkiezingen voorzitter en leden vertegenwoordiging in hoger waterschap algemeen - reglementen - instructies - secretaris - penningmeester - opzichter - bode - machinist - personeel - -gebouw of huisves ting 1-1; inrichting onderhoud lasten algemeen inventaris inrichting onderhoud L lasten algemeen verplichtingen tegenover hogere besturen omslag en gadering van polderlasten kasgeldleningen r- effecten aan- en verkoop -Uland beleggingen- - verpachting en verhuur - uitgifte in erfpacht gebouwen pland water hout L gebouwen uitvoering van_ de taak zegelrecht begroting rekening bijlagen tot de rekening keuren van hogere waterschappen keuren |- algemene keur bijzondere keuren - algemeen -dijken en kaden - wateringen - wegen - bekendmakingen - algemeen - bouwen op dijken - leggen van riolen en buizen - leggen van kabels en zinkers leggen van duikers leggen van bruggen vergunningen -|- dempen van sloten en leggen van dammen maken van beschoeiingen - maken van stoepen - plaatsen van molens - planten en rooien van bomen -slaan van wellen baggeren in sloten beheer en onderhoud van waterstaatswerken - algemeen - bijzondere werken - waterstand - wateringen - sluizen - kaden, dijken - molens en gemalen - bruggen -duikers L wegen en voetpaden L- samenwerking met andere waterschappen - en instellingen E algemeen bemaling afwatering

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 24