Tenslotte de samenwerking met andere waterschappen. Het kan zijn dat een water schap bij het uitvallen van de bemaling een beroep doet op het aangrenzende water schap. Doch ook voor andere onderdelen van de taak staat een beroep op de andere waterschappen open, die verder in dit schema niet zijn genoemd, maar wel ingevoegd kunnen worden. Hetzelfde geldt indien een waterschap een taak zou krijgen die hier niet genoemd wordt. We moeten derhalve het schema soepel weten te hanteren. Beheer van waterschapsarchieven Als laatste van het viertal sprekers kwam de Provinciaal Inspecteur der Archieven in de provincie Noord-Brabant, drs. I. W. L. A. Caminada, met zijn bijdrage. Toen de heer Sigmond mij benaderde om hier vandaag iets te zeggen over het beheer van waterschapsarchieven vroeg hij mij met enige nadruk om het vooral praktijk gericht te houden. Ik zal aan dat verzoek graag voldoen. Dat betekent dat ik u niet zal vermoeien met te veel theoretische bespiegelingen over bijv. de precieze positie van de waterschappen in ons staatsbestel en de gevolgen daarvan voor de archiefvorming. Ik zal mij vooral concentreren op de in de praktijk voorkomende manieren waarop water schappen met hun archieven omspringen en welke rol wij als archivarissen daarbij spe len of nog kunnen gaan spelen. U moet mij vergeven dat ik mij bij het noemen van voorbeelden hoofdzakelijk beperk tot het gebied van de provincie Noord-Brabant waar ik sinds een jaar of tien namens gedeputeerde staten het toezicht mag uitoefenen op de zorg die de lagere overheden en in het bijzonder dan vandaag te noemen die de water schappen aan hun archieven besteden. Dat doe ik niet zozeer omdat ik bevreesd hoef te zijn voor de territoriumdrift van mijn collega's maar omdat ik meen dat de verschillen de varianten in het archiefbeheer van waterschappen alle in Noord-Brabant zijn verte genwoordigd, met uitzondering dan van zulke eerbiedwaardige archiefdiensten als van de Hollandse Hoogheemraadschappen, bij één waarvan wij vandaag de eer hebben te gast te zijn. Laten we om te beginnen eens zien wat de Archiefwet 1962 heeft geregeld ten aanzien van de zorg voor en het beheer van de waterschapsarchieven. Het betreffende hoofd stuk V van de wet loopt een heel eind parallel aan hoofdstuk IV dat handelt over de ar chiefbescheiden van gemeenten; zo geldt zowel voor gemeenten als voor waterschappen het voorschrift om een regeling vast te stellen omtrent de zorg voor de archiefbeschei den. Ook dient een archiefbewaarplaats te worden aangewezen. Voor gemeenten en waterschappen is ook het toezicht op de zorg voor de archieven op dezelfde wijze gere geld. Een opvallend verschil valt te constateren tussen enerzijds artikel 25 van de wet en anderzijds artikel 31. In artikel 25 wordt bepaald dat een gemeentelijke archiefbewaar plaats wordt beheerd door een hoger of middelbaar archiefambtenaar, die de titel draagt van gemeentearchivaris, of 'zo geen zodanige archivaris mocht zijn benoemd, door de secretaris'. Artikel 31 biedt het spiegelbeeld van artikel 25: de archiefbewaarplaats van een water- [352] schap wordt beheerd door de secretaris of een daartoe aangewezen lid van het bestuur van het waterschap. Het tweede lid van dat artikel luidt: 'In afwijking van het bepaalde in het vorige lid kan het beheer worden opgedragen aan een archivaris, die hoger of mid delbaar archiefambtenaar is in de zin van artikel 9.' Dat verschil in opzet is reeds ge maakt door de bij de wet van 1928 in de tweede alinea van artikel 15 van de Archiefwet 1918 aangebrachte wijziging. Deze werd als volgt toegelicht: 'Het verdient aanbeveling om duidelijker dan bij de tegenwoordige redactie van artikel 15 het geval is te doen uit komen, dat uit een archivistisch oogpunt bezien de normale en dus meest gewenschte toestand is, dat een gemeentearchief wordt beheerd door een deskundig archivaris en dat alleen bij gebreke van dien het beheer wordt opgedragen aan den gemeentesecretaris. De tegenwoordige redactie zou aanleiding kunnen geven tot de opvatting, als zou in be ginsel het laatste de voorkeur verdienen. In theorie geldt hetzelfde ook voor de archie ven van waterschappen, veenschappen en veenpolders. Daar deze echter voor het mee- rendeel geen bescheiden van vóór de 19de eeuw bevatten, kan hier als regel met het be heer van den secretaris genoegen worden genomen'. Uitzonderingen op deze regel vor men die waterschappen, waarbij - door de belangrijkheid en/of omvang van het archief - de benoeming van een eigen archivaris wel gerechtvaardigd is. In 1928 is dus uitgesproken dat in beginsel het beheer van gemeente- en waterschapsar chieven op dezelfde wijze zou moeten worden geregeld, maar dat een verschil in sa menstelling van de archieven ook een verschil in beheer zou rechtvaardigen. De Ar chiefwet 1962, in 1968 in werking getreden, borduurde voort op de in 1928 vastgelegde opvatting met als gevolg onder meer dat aan de gemeentearchivaris uitdrukkelijk werd opgedragen om toe te zien op het beheer van de archiefbescheiden van de gemeentelijke organen, voor zover deze archiefbescheiden niet zijn overgebracht naar de gemeentelij ke archiefbewaarplaats. Van een vergelijkbaar toezicht voor de archivaris van een wa terschap wordt in de Archiefwet niet gerept. De reden dat ik uw aandacht vraag voor deze wetsartikelen is dat ze het gevolg en tege lijk ook oorzaak zijn geweest van de opvatting dat een deskundig beheer van water schapsarchieven niet zo hard nodig is, althans zeker niet in die mate als dat bij gemeen ten het geval zou zijn. Ik herhaal het citaat uit de memorie van toelichting van de wets wijziging van 1928: 'Daar deze (de waterschapsarchieven) echter voor het merendeel geen bescheiden van vóór de 19e-eeuw bevatten, kan hier als regel met het beheer van den secretaris genoegen worden genomen'. De fijnproever hoort hoe hier zowel waterschapsarchieven als waterschapssecretarissen als tweede keus worden bestempeld. Natuurlijk worden opvattingen als hierboven verwoord hier en daar nog wel gehoord, maar ik durf de stelling aan dat er sinds de totstandkoming van de Archiefwet 1962 een grondige wijziging tot stand is gekomen in het denken over het belang van waterschaps archieven en daarmee in de opvattingen over de wijze waarop die archieven moeten worden beheerd. Daarbij hebben externe factoren een rol gespeeld zoals een toenemen de belangstelling voor de sociaal-economische geschiedenis en ook de sterk gegroeide bestudering van de locale en regionale geschiedenis, een zaak die op haar beurt weer is gestimuleerd door de ontwikkeling van streekarchivariaten. [353]

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 21