Minister mr. drs. L. C. Brinkman van WVC tijdens zijn openingstoespraak. Foto: C. de Boer BV, Haarlem. men klonken, thans in dit gebouw de stilte van het verleden rust. Archivarissen staan voor vele veranderingen. De groei van de administraties eist een efficiënt vernietigings- en opnamebeleid. Naar het zich laat aanzien zullen de ontwikkelingen van de electronische informatie verwerking ertoe leiden, dat vele overheidsarchieven versneld naar de archiefbewaar plaatsen kunnen worden overgebracht. Dit is ook vanuit een oogpunt van openbaar heid gunstig. Ik verwijs in dit verband naar het al weer enige tijd geleden genomen besluit om de notulen en vergaderstukken van de Ministerraad op een termijn van twin tig jaar naar het Algemeen Rijksarchief over te brengen en onder bepaalde voorwaar den voor onderzoek toegankelijk te stellen. Het is waar, dat een overheid, die de archie ven royaal openstelt, begrip kweekt tussen burgers en bestuur, kortom democratische beginselen van de samenleving bevestigt en versterkt. Openbaarheid en toegankelijkheid van archieven zijn daarom de wezenlijke fundamen ten van het archiefbeleid. Het is de taak van de overheid er voor zorg te dragen, dat die openbaarheid en toegankelijkheid door middel van goede infrastructurele voorzienin gen gerealiseerd kunnen worden. Het gebouw, waarin wij ons thans bevinden, is van die zorg de tastbare neerslag. Gaar ne wil ik allen, die aan de bouw, inrichting en kunstzinnige aankleding hun tijd, energie en aandacht hebben gegeven, hiervoor mijn hartelijke dank zeggen. Met de wens, mijn heer de rijksarchivaris, dat dit gebouw mede nieuwe inspiratie moge geven voor uw ar beid en die van uw medewerkers, verklaar ik gaarne dit gebouw voor geopend. Studiedag Inventarisatie van Waterschapsarchieven Inleiding In het najaar van 1982 is bij een aantal mensen de gedachte naar voren gekomen naar aanleiding van eerder onder auspiciën van de Rijks archiefschool georganiseerde studie dagen ook een dergelijke dag voor waterschapsarchieven te organiseren. De opzet van deze dag zou zodanig moeten zijn, dat niet alleen de relatief zeer kleine groep archief ambtenaren belast met de inventarisatie van waterschapsarchieven medewerking zou verlenen (oud archief), maar ook de mensen, belast met de zorg voor het dynamisch ar chief (registratuur) en niet in de laatste plaats diegenen bij de waterschappen aan wie het beheer van de archieven is opgedragen (secretaris of een lid van het bestuur). Deze opzet heeft geresulteerd in een onderwerpskeuze, die er op gericht was zoveel mogelijk aspecten van het waterschapsarchief aan de orde te laten komen. Voor elk thema werd een spreker uitgenodigd, die het desbetreffende onderwerp nader zou belichten, waarna de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld één en ander met elkaar te bespreken. Onderwerpen van de studiedag: Inventarisatie van het oud archief. Inventarisatie van het archief ingericht volgens de Code voor de Ordening van de Ar chieven van de Waterschappen. Vernietiging van archiefbescheiden. Beheer van waterschapsarchieven. Dankzij de zeer bereidwillige medewerking van het Hoogheemraadschap van Rijnland, kon de studiedag op 24 maart 1983 worden gehouden in 'eigen huis', nl. de grote verga derzaal van genoemd hoogheemraadschap aan de Breestraat te Leiden. De opkomst voor deze bijeenkomst overtrof alle verwachtingen (circa 80 deelnemers). De diverse ge ledingen van het waterschaps- en archiefwezen, betrokken bij het beheer van, de zorg voor en het toezicht op de waterschapsarchieven, waren goed vertegenwoordigd. Resteert mij nog mijn grote erkentelijkheid en dank uit te spreken jegens de heren Th. J. N. M. Marcelis (Provinciale Archiefinspectie Overijssel) en drs. J. P. Sigmond (di recteur Rijks archiefschool) als medeorganisatoren, het Hoogheemraadschap van Rijn land, in het bijzonder drs. J. E. A. Boomgaard (archivaris) en niet in de laatste plaats de heren inleiders. Drs. A. Augustijn, Archivaris van het Waterschap Fryslan [339]

Nederlandsch Archievenblad | 1984 | | pagina 14