Het verbaast ons als vereniging allerminst, dat voor deze opzet ook in het buitenland grote belangstelling bestaat. Natuurlijk hopen wij op een voortzetting van deze reeks, met als grondslag een centraal basisbestand waaraan het ministerie ten behoeve van zo'n automatiseringsplan medewerking heeft toegezegd. Van de toegezegde garantie subsidie voor het lopende project behoefde nog geen gebruik te worden gemaakt. Het Onder het toeziend oog van algemeen rijksarchivaris jhr. mr. D. P. M. Graswinckel (onder wie het overzicht De rijksarchieven in Nederland van 1953 tot stand kwam), overhandigt de voorzitter van de VAN drs. C. O. Abaron Schimmelpenninck van der Oije het eerste exemplaar van 'De archieven in het Algemeen Rijksarchief' aan mr. R. Hotke, directeur-generaal voor culturele zaken van het ministerie van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur, 11 maart 1983. [228] zij mij vergund de namen van de collega's mevrouw Bos en de heren Van Schie, Slot en Zandvliet in het bijzonder uit te spreken. Terugkomend op het imposante overzicht van 'De archieven in het Algemeen Rijksar chief' wil ik een uitspraak van de Italiaanse schrijver Italo Calvino aanhalen. Hij laat Marco Polo zeggen 'De hel van de levenden is niet iets wat zal zijn; als er een is, dan is het de hel die hier al is... Er zijn twee manieren om er niet onder te lijden. De eerste valt velen makkelijk: de hel aanvaarden en er deel van gaan uitmaken tot je op het punt bent gekomen dat je hem niet meer ziet. De tweede is riskant en vereist ononderbroken aandacht en studie: zoeken en weten te herkennen wie en wat er, te midden van de hel, geen hel is, dat laten voortduren en er ruimte aan geven'. Ik stel mij de onderzoeker voor die temidden van de overstelpende hoeveelheid archieven welke hij door middel van dit overzicht voor dit huis leert kennen, zich beurtelings in het paradijs of in de hel waant. Die te midden daarvan aan dat ene archief voor zijn onderzoek ruimte moet ge ven. Eén ding wil ik nog toevoegen: de onderzoekers moeten wel binnen kunnen treden in door deskundigen beheerde studiezalen, daarin niet gehinderd door rinkelende kas sa's. Ik voel mij als provinciaal geheel verwant aan de 17de eeuwse jongeman, een buyte-vrijer, die naar het Hoffelijeken Haagje gaat en daar een degelijke vrijster aan spreekt onder het motto Beginnen is 't werek 't Vragen is vrij Ik hoop dat U mij dit analytisch hoogstandje wil vergeven. TV. Cramer, Het aardige van een archief gids Misschien zult U zich - met mij - hebben afgevraagd waarom mij de taak toevalt de pre sentatie van de nieuwe archiefgids in te leiden. Ik denk dat heeft meegespeeld de be scheidenheid, die de archivarissen van oudsher is ingeprent. In een van de oudste hand leidingen tot het ordenen van archieven (Muller, Feith en Fruin) werd gewaarschuwd: Dit is een vervelend, een kleingeestig boek. In de oude literatuur stelde de archivaris zich ook vaak voor als bekrompen, droog, ongelooflijk vervelend en vooral absoluut verwerpelijk in de ogen van het vrouwelijk geslacht. Een bekwaam Noord-Hollands ar chivaris werd befaamd onder zijn bijnaam Piet Perkament. In reactie op een dergelijk drogbeeld en die valse bescheidenheid wil ik graag iets aardigs zeggen, waarom de ver schijning van deze gids toch een gebeurtenis is. Ik zal dat doen aan de hand van drie vragen: wat, hoe en waartoe wordt gepubliceerd? Daarbij onderschat ik het probleem niet: de Rijksarchivaris moet zo'n 150 strekkende kilometer oud papier aan de man brengen- publiek maken-, dat is een afstand van Den Haag tot ongeveer Zwolle, om de geboorteplaats van Thorbecke te noemen. Als wij de letter van de Archiefwet letterlijk nemen, zouden de jongste stukken 50 jaar oud moeten zijn, dat is immers de termijn waarbinnen de rijksdiensten hun stukken naar het Algemeen Rijksarchief moeten over brengen. Wat is daarvan de betekenis? Ik ben geneigd te antwoorden dat de essentialia van ons staatsbestel hier bijeen zijn ge bracht. De essentialia, want de in-bewaarstelling begint met de vernietiging van wat niet relevant is. De archivaris is daarvoor opgeleid en de selectie geschiedt met de nodige [229]

Nederlandsch Archievenblad | 1983 | | pagina 7