De Morrenstichting in 1982 Tijdens de Kerstdagen van 1982 kwamen twee oud-regenten van de Stichting te over lijden. Drs. H. M. Mensonides (1953-1977) in de leeftijd van 70 jaar en mr. F. P. Th. Rohling (1952-1965) in de leeftijd van 82 jaar. In het nog prille voorjaar, om precies te zijn op 17 april, werd van de nieuwe bewoners van het Theodorus Morrenpark aandacht gevraagd voor degene wiens naam aan dat park in de Houtwijk van 's-Gravenhage werd verbonden. De bewoners kregen sfeer- bevorderende geschenken. U kunt het verslag lezen op pagina 249 van de jaargang 1982 van het NAB waar redacteur Van den Hoek Ostende deze toch wel zeer bijzondere ge beurtenis vermeldt. De bewoners weten nu wie de archivaris Morren was, mede dank zij de brief, die zij van de gemeentearchivaris ontvingen. Men zal zich de korte plechtig heid nog lang herinneren. Ook dit jaar hebben veel collega's in 's-Gravenhage en in Wassenaar gebruik gemaakt van de mogelijkheid, welke reeds 60 jaar geleden aan onze voorgangers en hun gezins leden werd geboden door Morren's testament. Dit jaar vermeldt de gastenlijst 68 perso nen met in totaal 184 overnachtingen. Uit een overzicht, opgemaakt voor het bestuur van onze Stichting, blijkt, dat in de afgelopen tien jaar een bedrag van 80.000,— werd vergoed voor logies en ontbijt van 880 personen. juli 1983 H. J. van Meerendonk directeur van de Morrenstichting [226] Presentatie van 'De archieven in het Algemeen Rijksarchief' Op 11 maart 1983 werd tijdens een korte plechtigheid in het Algemeen Rijksarchief het archievenoverzicht 'De archieven in het Algemeen Rijksarchief' (deel IX van de serie Overzichten van de archieven en verzamelingen in de openbare archiefbewaarplaatsen in Nederland) gepresenteerd. Daar de minister van WVC op het laatste moment verhin derd bleek, overhandigde de voorzitter van de VAN drs. C. O. A. baron Schimmelpen- ninck van der Oije het eerste exemplaar van het overzicht aan de directeur-generaal voor culturele zaken van het ministerie, mr. R. Hotke. Het tweede exemplaar werd aan de algemene rijksarchivaris mr. A. E. M. Ribberink aangeboden. Daarna hield prof. dr. N. Cramer, hoogleraar in de parlementaire geschiedenis aan de rijksuniversiteit te Leiden, een inleiding over 'Het aardige van een archiefgids Opdat de voor de minister bestemde woorden van de voorzitter - in iets andere vorm uitgesproken - en de inleiding van prof. Cramer voor het nageslacht bewaard blijven, volgt publikatie van beide teksten. De voorzitter zei: Nu ik tot U, meneer Hotke, directeur-generaal voor culturele zaken, en tot U, meneer Ribberink, algemeen rijksarchivaris, het woord mag richten namens de Vereniging van Archivarissen in Nederland, is dat met heel veel genoegen en een beetje trots. Het is ver heugend, dat wij U het eerste, respectievelijk tweede, exemplaar mogen aanbieden van 'De archieven in het Algemeen Rijksarchief', in welk overzicht het archievenbestand is beschreven van de Eerste, Tweede, Derde en Kaartenafdeling en waarin tevens aan dacht is besteed aan de bibliotheek. Ik stel mij zo voor, dat het Algemeen Rijksarchief als oudste rijksdienst onder het de partement van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, het troetelkind van de minister is, dan wel een zo volwassen kind dat de minister daarmee overeenkomstig omgaat. Dat is mij als buitenstaander ook altijd opgevallen. De vorige overzichten van archieven in het Algemeen Rijksarchief dateren van 1854 en 1926, nog separaat, en van 1953 en 1973 samen met de rijksarchieven in de provincie. De serie 'Overzichten van de archieven en verzamelingen in de openbare archiefbewaar plaatsen in Nederland', uitgegeven onder auspiciën van de Vereniging van Archivaris sen in Nederland, startte in 1979 met 'De archieven in Drenthe'. Zonder overdrijving mag ik stellen, dat deze wijze van informatieverstrekking een grote stap vooruit is om dat immers de inhoud van alle bewaarplaatsen van overheidsarchieven aan bod komt. [227]

Nederlandsch Archievenblad | 1983 | | pagina 6