Borneo-Celebes-kantoren De opzet van het projekt In een ontwikkelingsland zoals Indonesië wordt vanzelfsprekend een hoge prioriteit toegekend aan het oplossen van de nijpende noden van alledag. 'Investeren in het verle den', tot welke bezigheid het weer toegankelijk maken van koloniale archieven kan worden gerekend, wordt als een luxe beschouwd, waarvan bovendien de rendabiliteit sterk wordt betwijfeld. Dit geldt niet alleen voor de Indonesische overheid, maar ook, en zelfs in versterkte mate, voor de directies van particuliere bedrijven. Het besef dat de geschiedenis, ook al is dat een koloniale geschiedenis, vele ook heden ten dage nog uiterst bruikbare ervaringen heeft opgeleverd, is doorgaans omvallend afwezig. Tegen deze achtergrond kan het weinig verbazing wekken, dat vele Gouvernementele archieven en archieven van bedrijven met de hoofdzetel in Nederlands-Indië, in de loop der tijd bewust zijn vernietigd, dan wel anderszins in het ongerede zijn geraakt, bij voorbeeld door verkoop aan oudpapierhandelaren. Alle onnodige verliezen ten spijt: het is niet louter treurnis in archievenland. Met name het Arsip Nasional in Jakarta, met dependances daarbuiten, heeft dankzij een voortva rende aanpak nog ettelijke kilometers archiefmateriaal weten te redden. Binnen het be trekkelijk beperkte budget wordt thans ruimte vrijgemaakt om de toegankelijkheid van de stukken waarvan de oudste uit de VOC-tijd stammen te verbeteren. Voorzover bekend is het grootste bedrijfsarchief in Indonesië dat van DJB. De hoedster van dit archief, de Bank Indonesia, heeft zich gelukkig nooit een voor standster van de 'history is bunk' gedachte getoond. In haar nog relatief jonge bestaan heeft de Bank Indonesia reeds aanzienlijke sommen gelds besteed aan het onderhoud van de in 1951 van DJB overgenomen gebouwen.8 Daarenboven heeft de Bank, vooral de laatste jaren, herhaaldelijk blijk gegeven van haar belangstelling voor de archieven van haar voorgangster. Het plan om de archieven van DJB te ordenen en te evalueren dateert overigens al van 1978. In dat jaar werd nl. gestart met het zgn. SKBI (Sistim Kearsipan Bank Indonesia), een in samenwerking met het Arsip Nasional ontwikkeld archiefsysteem. Bij de opzet van het SKBI stond als een van de hoofddoelen voor ogen om ordening aan te brengen in de almaar in omvang toenemende papierbergen die heden ten dage door de Bank In donesia worden geproduceerd. Het systeem voerde een ordeningsbeginsel in, volgens hetwelk alle binnengekomen stukken (brieven, nota's e.d.) en de afschriften van de ver zonden stukken, onderwerpsgewijs worden gearchiveerd. Aan elk afzonderlijk stuk wordt een bepaalde onderwerpscode toegekend, waaronder het betreffende stuk dan vervolgens in het archief wordt opgeborgen. 8 Alle door DJB opgetrokken gebouwen bevinden zich nog in een uitstekende staat van onder houd. Slechts bij hoge uitzondering worden deze panden afgestoten, zoals in Surabaya, waar in de beginjaren 1970 ruimtegebrek noopte tot de ingebruikname van een geheel nieuw, onge twijfeld efficiënt, maar in wezen oerlelijk kantoorpand. Dat het ook anders kan, bewijst het nieuwe kantoor in Padang, dat in de schitterende Menangkabau-stijl is gebouwd. Veel van deze kantoren zijn afgebeeld in een in 1937 door het architecten- en ingenieursbureau Fermont-Cuypers, Batavia-Amsterdam, samengestelde brochure, waaraan dankzij de welwil lende medewerking van De Indonesische Overzeese Bank een aantal illustraties bij dit artikel kon worden ontleend. [284] jz.jpTg Vi'.r Afb. 6 Borneo-Celebes-kantoren. [285]

Nederlandsch Archievenblad | 1983 | | pagina 35