In negentien andere landen hebben zich in die periode geen ingrijpende wijzigingen in de archiefwetgeving voorgedaan. Dat betreft Bangladesh, Barbados, Centraal Afri kaanse Republiek, Costa Rica, Fiji, Guatamala, Guyana, Ierland, Irak, Iran, Jamaica, Koeweit, Maleisië, Mauritius, Monaco, Nederland, Nigeria, Zimbabwe en Zuid-Korea. Evenals in Nederland waren in 1980 in Australië, Costa Rica, Guyana, Irak, Jamaica, Nigeria en Zuid-Korea wetswijzigingen in voorbereiding. De redacteur van Archivum, Michel Duchein, constateert in de nieuwe wetten een nei ging tot centralisatie in het archiefwezen, zowel als een streven de archieven op te ne men in het gehele culturele of documentaire erfdeel van een land. In de jonge landen ressorteren de archieven veelal onder de president van de republiek of de minister-president. In landen met een latijnse traditie is in vele gevallen de mi nister voor de cultuur voor het archiefwezen verantwoordelijk, terwijl elders de mi nister van binnenlandse zaken de archieven in zijn portefeuille heeft. Steeds meer landen regelen in hun archiefwetgeving het beheer van de lopende archie ven en maken bepalingen omtrent de overdracht van de archieven door de administratie aan de archiefdienst. Voorts valt te constateren, dat in een aantal landen ook particuliere archieven onder de werking van de archiefwet worden gebracht, wat soms gepaard gaat met financiële steun van de overheid of fiscale tegemoetkomingen. Wat de openbaarheid betreft, geldt dertig jaar thans als de meest voorkomende ter mijn, waarna de archieven over het algemeen geraadpleegd kunnen worden. In het Va- ticaan ligt deze grens bij 1903. Er zijn ook landen, die geen vaste grens aan de open baarheid stellen, maar waar deze in ieder concreet geval beoordeeld moet worden. In het algemeen bestaan nog weinig regels omtrent geautomatiseerde archiefbestanden. Hetzelfde geldt voor geluids- en filmarchieven. Na elf jaar deze functie te hebben vervuld, is mr. J. H. van den Hoek Ostende in 1981 als Nederlands correspondent van Archivum opgevolgd door drs. B. Woelderink. J.H.v.d.HO [384] ■V

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 65