Stansmes De doos wordt plat (uitgevouwen) afgeleverd en is door het ontbreken van nieten vlot in elkaar te zetten. Het stansmes waarmee de doos uit het karton is gesneden is eigen dom van de archiefdienst. De dienst kan zodoende naar believen bij elke karton fabrikant uit elke willekeurige kartonsoort dozen van dit model laten snijden. Afmetingen Breedte: er passen precies acht dozen op een plank van een meter, zonder dat ze vastge klemd staan. Diepte: er past foliopapier in de doos, zonder dat er teveel ruimte over is om te ramme len en dus te beschadigen. Levering aan derden De doos kan door de dienst aan belangstellende collega's geleverd worden voor de prijs van 1,80 per stuk bij een minimum afname van 25 stuks. Bij voldoende belangstelling kan gedacht worden aan dozen van andere afmetingen. Amsterdam, 27 oktober 1982 P. H. J. Vlasveld, chef restauratie G. Kouwenhoven chef magazijnzorg Aanvulling op het artikel betreffende automatische blus installaties in archiefdepots (jaargang 86 (1982) blz. 66 en 67) De auteurs geven in hun artikel aan, aanwezig te zijn geweest op de introductiedag van de fa. Hoek Loos ter gelegenheid van de opening van de nieuwe Halon 1301 buik- installatie van bovengenoemd bedrijf. De informatie die medewerkers van de fa. Hoek Loos die dag, waar ondergetekende ook aanwezig was, hebben gegeven, is door de au teurs goed weergegeven. Toch meen ik enige aanvulling te moeten geven op de inhoud van het artikel omdat tijdens genoemde bijeenkomst enige aspecten wat minder volle dig zijn belicht. De leveranciers geven in hun produktspecificatie aan dat bij de blussing met Halon 1301 in tegenstelling tot Halon 1211 geen schadelijke (ontledings-)produkten vrijko men. Dit is verhoudingsgewijs gezien wel juist, zij het dan, dat toch in geringe mate de volgende ontledingsprodukten vrijkomen, Fluorwaterstof, Broomwaterstof en Broom en in nog geringer mate Carbonylfluoride en Carbonylbromide. Deze produkten zijn in principe schadelijk voor de gezondheid en in welke mate deze produkten een schadelij ke invloed hebben op de inhoud van archiefbewaarplaatsen is door mij niet vast te stel len. Hiervoor zou advies gevraagd kunnen worden bij het Centraal laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap te Amsterdam. De benodigde veiligheidsvoorzieningen voor personen, aanwezig in een met een derge lijke installatie beveiligde ruimte, zijn afhankelijk van de toegepaste blusconcentratie. Het is echter in alle gevallen noodzakelijk dat voorzieningen worden getroffen om aan wezigen in de ruimte te alarmeren ingeval de blusinstallatie in werking treedt. Het gaat te ver om deze hier volledig op te sommen. Informatie betreffende deze voorzieningen kunt u vinden in het (concept) P-blad van de Arbeidsinspectie 'Veiligheid in ruimte bewaakt door automatische Halon 1301 brandblusinstallaties' Met de inhoud van het laatste gedeelte van de laatste alinea van het artikel, waarin gesproken wordt over het niet ontstaan van kernbranden, waardoor een eventuele na blussing door derden met een klein blusmiddel niet noodzakelijk zou zijn, ben ik het niet geheel eens. De kwaliteit van de blussing wordt bepaald door het tijdstip na het ontstaan van brand waarop de blusinstallatie in werking treedt. Hoe sneller de concentratieopbouw van het blusgas is, des te beter kan de omvang van de brand beperkt worden. Naast een [372] [373]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 59