Nieuwe archiefdoos Amsterdam dat Van Heel helaas schijnt te zijn ontgaan, wat mij niet verbaast daar hij er helder blijk van geeft alleen op de fragmenten te werken, die Nijmegen hem heeft voorgescho teld. Ik hoop dat het Van Heel inmiddels duidelijk is geworden, dat hij zich aan een zaak heeft gewaagd waarvan hij zich verre had moeten houden. Helaas word ik voor tdurend voor de voet gelopen door dit soort amateurs, die in hun waanwijsheid menen ook een duit in het zakje te moeten doen, en die ik van verre zie glimmen van trots om dat zij menen het verlossende woord gesproken te hebben. Het vervelende van dit alles is, dat ik deze ondermaatse opwerpingen van volslagen ondeskundigen in middel eeuwse- en kerkgeschiedenis steeds weer uitvoerig moet weerleggen, terwijl toch te vre zen is dat de onzin desondanks blijft rondcirkelen. Daar komt nog bij, dat alles wat te gen mij wordt geschreven, met gretigheid wordt gelezen, dapper gekopieerd en kwistig over het land verspreid, terwijl mijn antwoord haastig onder de tafel gaat, hoogstens 'met ergernis' wordt bejegend. Het klinkt misschien niet vriendelijk, maar ik moet het toch zeggen: Laten de lieden, die geen notie hebben van bronnenonderzoek of van historische geografie, en op een zo moeilijke bron als de Peutinger-kaart een truc uitha len, zich verre van deze kwestie houden. Door hun geknutsel wordt zij alleen dieper ver troebeld. De zaak is namelijk al genoeg verknoeid door de historici en de archeologen. Ik zeg dit met eerlijke bedoeling voor hun eigen bestwil, omdat wie over deze kwestie mee wil praten, toch wat dieper de bronnen in moet duiken dan de schoolboekjes en zijn college-dictaten. Zundert, 25 augustus 1982 Albert Delahaye [368] Zonder ijzer Bij de Gemeentelijke Archiefdienst van Amsterdam is een nieuwe archiefdoos ontwik keld. Het ene doel was om een doos te maken zonder ijzeren nieten, omdat ijzer kataly- tisch op zuren werkt. De nieuwe doos wordt bijeengehouden door een lip in het bui tenste bord, die aan voor- en achterkant door het tweede bord wordt gestoken. Het binnenste (derde) bord aan voor- en achterkant valt daar overheen, zodat een volledig gladde binnenkant ontstaat. Tegelijkertijd zijn zodoende twee gaten in de doos ge vormd die voorkomen, dat een microklimaat in de doos ontstaat dat afwijkt van het depotklimaat. Daarom is er ook geen stofklep voor de gaten gemaakt. De doos is naar believen met een van de 'voorkanten' naar voren in de kast te zetten. Als men de doos met behulp van het vingergat uit de stelling neemt, trekt men aan viermaal de dikte van het bord, wat in voldoende mate uitscheuren voorkomt. Zuurvrij niet te verwezenlijken Het tweede doel was om een zuurvrije archiefdoos te maken. Dit is niet helemaal ge lukt. Nu is er in Nederland geen zuurvrije archiefdoos te koop. Het meeste zuurvrije bord is niet geschikt om er dozen van te maken. Het voldoet niet aan de normen van scheurvastheid, taai- en hardheid, stijfheid en rilbaarheid. Alleen het archival multi use bord komt in aanmerking, maar dit materiaal kost 15,per vel van 100 x 150 cm. Dit is wat al te kostbaar. Bijna zuurvrij Het voor deze nieuwe doos gebruikte golfkarton is speciaal voor ons samengesteld uit een golf //610 mm. die aan twee kanten is beplakt met natron kraft. Als lijmmiddel is een zetmeellijm gebruikt. Golf en kraft zijn van een zeer lange celstofvezel. Deze celstof is ontsloten met een na tronloog waarna de pH is ingesteld op pH 7 (natronloog is basisch). De pH-waarde van het bord is door ons gemeten. De warme extractie wordt als norm aangenomen. pH golf pH kraft oppervlakte meting 5,9 6,1 koude extractie 6,8 6,6 warme extractie 6,8 6,8 [369]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 57