Om een zo ordelijk mogelijk archief te krijgen werd de president aangeraden een goede registratuur te organiseren: dit zou ook de overdracht ten goede komen. Het zou aan een zittende president verboden moeten worden eigenmachtig stukken te vernietigen: hij diende toestemming te vragen aan de Archivist; deze werd de plicht opgelegd om eerst het Congres te verwittigen en de gebruikelijke termijn van zestig dagen af te wach ten vóór het nemen van een beslissing. Tenslotte werden alle bepalingen over de archieven van de president ook van toepassing verklaard op de archieven van de vice-president. Het wetsontwerp werd op 13 oktober 1978 in de Senaat met een paar technische wijzigingen aangenomen. Het Huis van Af gevaardigden ging de volgende dag met deze wijzigingen akkoord, nadat het al op 10 oktober 1978 het wetsontwerp had goedgekeurd26. Conclusie Met het aannemen van de Presidential Records Act werd met een ferme zwaai in Ame rika tweehonderd jaar traditie overboord gegooid. Het eigendomsrecht van de staat op de archieven van de president en de vice-president werd verzekerd, evenals het recht van de burger op inzage in deze stukken. Opmerkelijk was de houding van de Society of American Archivists na het aftreden van Nixon. In haar jaarvergadering op 2 oktober 1974 weigerde de vereniging een resolutie aan te nemen, waarin werd aangedrongen op het tot stand brengen van een wetgeving, die de archieven van openbare gezagsdragers tot eigendom van de staat verklaarde; slechts een resolutie om een commissie te be noemen om deze problematiek te bestuderen werd aanvaard. De Amerikaanse collega's wensten hun vingers niet te branden aan politieke gebeurtenissen in hun land. Terecht stelde mijns inziens Cook dan ook, dat zijn vereniging een grote kans heeft laten liggen om nauw betrokken te worden bij de wetgeving en daar richtinggevend aan mee te werken27. Het probleem van het eigendom van de archieven van de president en de vice-president werd door de Presidential Records Act opgelost. De National Study Commission gaf in zijn rapport ook aanbevelingen inzake de archieven van hoge ambtenaren, leden van de rechterlijke macht en van het Congres. Wetgeving heeft hierover nog niet plaatsgevon den. De commissie heeft echter hiermee wel een problematiek aangesneden, die niet alleen in de Verenigde Staten om een oplossing vraagt. Politieke wisselingen van de wacht en on verschilligheid veroorzaken nogal eens lacunes in de overheidsarchieven. Dossiers 26 Zie voor de gehele tekst van de wet: P.L. 95-59144 United States Code 2201-2207. De behan deling in het Congres, Congressional Record 1978, House 11924-11929, 13036; Senate 36843- 36846. 27 'Society of American Archivists, Annual Business Meeting' in: AA 1975, pp. 115-117; J. F. Cook, o.c., pp. 317-318. [356] worden vernietigd of als privé-eigendom beschouwd en mee naar huis genomen28. Zelfs wetgeving lijkt dit niet altijd te kunnen voorkomen. Praktische oplossingen verdienen dan de voorkeur. Zo wordt er in Nederland een aktieve acquisitie gepleegd bij particu lieren, die in het bezit zijn van belangrijke archieven; daardoor is er veel van de onder gang gered. De oplossing, die men in Israel heeft gevonden, is interessant.29 Daar heeft het ministerie van Defensie aan de leidinggevende militairen verhpden om belangrijke dienststukken, zowel officiële als particuliere, thuis te bewaren. In het legerarchief zijn kluizen geplaatst, waarin deze documenten geborgen kunnen worden. Evenals bij ban ken, waar de klant een safe-loket kan huren, zijn de 'eigenaars' van de stukken en de archivaris-beheerder van de kluizen de enige sleutel-bezitters. De een kan er zonder de ander niet in. Overwogen wordt om zo'n systeem ook voor niet-militaire functionaris sen in te voeren. Wellicht kan deze oplossing voorkomen, dat belangrijke bestuursbescheiden verloren gaan of in verkeerde handen komen. Uiteindelijke doelstelling van al dit soort maatre gelen is 'de burger in de gelegenheid stellen bestuurlijke besluitvormingsprocessen in heden en verleden te doorzien en hem de mogelijkheid te bieden bij een goede en demo cratische besluitvorming betrokken te zijn en daartoe bij te dragen'30. Daarbij te as sisteren is de belangrijkste, zo niet de enige, taak van de archivaris. S. F. M. Plantinga 28 Zie: Georges Mamy, La main passe; avant la transmission de pouvoirs, hauts functionnaires et membres de cabinets trient les archives, in: Nouvelle Observateur, 18 mai 1981, pp. 24-25. Na een staatsgreep in de nieuwe republiek Comoren in 1975 werden de bestaande archieven vernietigd: 'de feodaliteit moest verdwijnen', (zie: Internationale Samenwerking, 30-7-1982 p. 25). 29 Archief Centrale Directie Rijksarchiefdienst, brief van de Directeur van de Military (IDF) Defense Establishment Archives te Tel Aviv, 1 juli 1982, nr. ARA 82.870. 30 Uitspraak Raad van State, afdeling Rechtspraak, in het geschil tussen H. Arlman (Vrij Neder land) en het ministerie van Algemene Zaken, van 30-6-1982, nr. A-1.0050 (1982) Sp 12. [357]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 51