opsluiting minderjarig kind in verbeterhuis, art. 357 BW (verzoek van de vader) en art. 358 BW (verzoek van de moeder). benoeming bijzonder curator voor minderjarige i.v.m. tegenstrijdig belang van de vader, art. 365 BW. jaarlijkse uitkering aan ouders bij verlies van vruchtgenot van goederen van minder jarige kinderen, art. 373 BW. verschoning van (of ontslag uit) de (toeziende) voogdij, art. 434 BW. onbevoegdverklaring m.b.t. (toeziende) voogdij, art. 436 BW. ontzetting uit (toeziende) voogdij, artt. 437-439 BW. schorsing voogdij hangende procedure tot ontzetting, art. 440 BW. machtiging voogd tot verkoop roerende goederen van minderjarige, art. 447 BW. machtiging voogd om over onroerend goed of effecten van de minderjarige te be schikken, art. 451 BW. diverse andere beheershandelingen van de voogd, artt. 454, 455, 459, 460, 465, 466 BW. curatele, artt. 487-490 BW. horen van bloedverwanten van onder curatele te stellen persoon, art. 493 BW. provisioneel bewindvoerder inzake curatele, art. 495 BW. ontzetting curator, art. 506 j° 437 BW. machtiging tot verpleging van onder curatele gestelde, art 509 BW. verlenging van machtiging tot verpleging van onder curatele gestelde, art. 510 BW. machtiging tot plaatsing in verbeterhuis van curandus, art. 511 BW. ontslag curator, art. 515 BW. opheffing van de curatele, art. 516 BW. opsluiting minderjarige onnozele in gesticht, art. 518, al. 2 BW. benoeming bewindvoerder voor een afwezige, art. 519 BW. verlof tot openbare dagvaarding van afwezige ter verkrijging verklaring van rechts vermoeden van overlijden, artt. 523 en 549 BW. goedkeuring van gestelde zekerheid t.a.v. in bezit nemen nalatenschap door ver moedelijke erfgenamen van afwezige, art. 528 BW. inbezitneming van nalatenschap opgekomen aan afwezige, art. 546 BW. verlof om een ander huwelijk aan te gaan (na verklaring van rechtsvermoeden van overlijden) art. 550 BW. benoeming andere bewindvoerder in plaats van ontbrekende, art. 1026 BW. verlof tot vervreemden of bezwaren van onroerend goed door bezwaarde erfgenaam (erfstelling over de hand), art. 1032 BW. verlof tot verkoop van vaste goederen der boedel tot het uitkeren van legaten, art. 1059 BW. ontslag bewindvoerder over nalatenschap, art. 1068 BW. verlof tot verkoop door zich beradende erfgenaam van voorwerpen die niet bewaard kunnen worden, art. 1073 BW. bevel tot verkoop van onroerende goederen van de boedel, art. 1122 BW. benoeming curator onbeheerde nalatenschap, art. 1173 BW. [342] - verlof om verschuldigde zaak op een andere plaats in bewaring te stellen, art. 1448 BW. - machtiging tot aannemen van schenking aan minderjarige onder voogdij, art. 1722 BW. 'tWelk doende etc. G. W. F. Brüggemann, K. U. Nijmegen. Lijst van gebruikte afkortingen al. alinea arr. rb. arrondissementsrechtbank art(t). artikel(en) a.w. aangehaald werk BW Burgerlijk Wetboek cf confer, vergelijk CN Code Napoléon GW Grondwet voor het Koningrijk der Nederlanden HR Hoge Raad der Nederlanden inv. nr. inventarisnummer p.v. proces-verbaal req. nr. requestnummer RMT Rechtsgeleerd Magazijn Themis RO Wet op de zamenstelling der Regterlijke magt en het beleid der Justitie S(tbl.) Staatsblad van het Koningrijk der Nederlanden t.a.p. ter aangehaalde plaatse vgl. vergelijk vlg. (en) volgende W Weekblad van het Regt WBRv Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering WPNR Weekblad voor Privaatrecht, Notaris-ambt en Registratie WvK Wetboek van Koophandel SUMMARY In nineteenth century Dutch civil procedure there were two ways of taking legal action: the first one was initiated by summons served by bailiff and ended by a judgement given in open court (lawsuits; contentious proceedings), the second one was initiated by request to the court and ended by court chamber disposal (mostly voluntary proceedings)In this ar ticle the author describes differences between both ways of proceeding 2), and gives examples of a full-voluntary procedure on request 4) as well as of mixed procedures 5-6). In each of these three cases the researcher's attention is drawn to some difficulties which might occur in tracing the documents concerning those procedures in the court ar chives (archieven der arrondissementsrechtbanken). Finally the author gives a list of the most frequently recurring procedures on request in nineteenth century court practice. [343]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 44