'Geeft eerbiedig te kennen...'; onderzoek van negentiende-eeuwse civiele requestprocedures in de archieven van arrondissementsrechtbanken. 1. Inleiding Rechterlijke uitspraken heten 'vonnissen'. Dat geldt zowel voor de uitspraken in straf zaken als voor die in burgerlijke of civiele rechtszaken. Er zijn echter ook uitspraken in burgerlijke zaken die wel een rechterlijke beslissing inhouden, maar niet gerangschikt mogen worden onder de term 'vonnissen'. Vonnissen althans de civiele zijn rech terlijke beslissingen in twistgedingen: het zijn de vonnissen genoemd in art. 174 GW 1815, en de twistgedingen van art. 165 GW 1815. Daarnaast bestaan rechter lijke beslissingen die 'beschikkingen' genoemd worden welke gegeven worden op ver zoekschrift; deze beschikkingen worden niet geacht begrepen te zijn in de term 'vonnis sen' van art. 174 GW 1815. Onduidelijkheid hieromtrent is ontstaan door on nauwkeurig woordgebruik van de wetgever van 1838. Ook in de negentiende-eeuwse literatuur, in leerboeken, maar sterker nog in meer of minder wetenschappelijke ar tikelen in vele rechtsgeleerde tijdschriften, heeft men deze onnauwkeurigheid voort gezet. Waar beschikkingen bedoeld werden, werd vaak vonnissen geschreven. Dit heeft tot een verwarring geleid, die ook huidige archiefonderzoekers parten kan spelen. Als men bijvoorbeeld beschikt over de informatie, dat bij 'vonnis' der arrondissements rechtbank te Assen van 1850 bevel is gegeven tot openbare verkoop van een tot de nalatenschapsboedel behorend onroerend goed, zal menigeen geneigd zijn de betrekke lijke procesbescheiden te zoeken in de verzameling civiele vonnissen, eenvoudig omdat dat de enige (civiele) rubriek is waar volgens de inventaris 'vonnissen' te vinden zijn. Teleurstelling zal zijn of haar deel zijn. Hieronder zal allereerst nader worden ingegaan op de onderscheidingen verzoekschrift procedure dagvaardingsprocedure en beschikking vonnis 2), waarna globaal wordt aangegeven op welke wijze de rechtbankarchieven doorgaans zijn ingedeeld 3). Vervolgens zal een aantal voorbeelden gegeven worden van procedures die met een verzoekschrift worden ingeleid, waarbij telkens aangegeven zal worden welke con sequenties het verloop der procedure gehad heeft voor 'de plaats' der processtukken in het archief 4-6). Tenslotte zal een lijst gegeven worden van verzoekschriftprocedu res die in de negentiende-eeuwse archieven van arrondissementsrechtbanken aangetrof fen kunnen worden 7). 2. Verzoekschriftprocedure versus dagvaardingsprocedure. Begripsbepaling 'Onder de meest gewigtige en meest moeijelijke takken der wetgeving wordt te regt de proces-orde gerangschikt, aan welker regelmatigen gang zoo vele belangen [326] zijn verbonden.'1 Die regelmatige gang althans die van de civiele procesorde wordt beschreven in het Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering van 18382, welke wet uitgaat van de idee dat de (gewone) manier van procederen in burgerlijke zaken de procedure is die aan vangt met een dagvaarding en eindigt met een vonnis. Deze procesgang is uitvoerig ge regeld in boek 1 WBRv: 'Van de wijze van procederen voor de Kantongeregten, Arrondissements-Regtbanken, Provinciale Hoven en den Hoogen Raad', waarvan arti kel 1 bepaalt dat 'Elke regtsingang' aanvangt 'met eene dagvaarding, door eenen deur waarder, die tot het exploiteren in de plaats bevoegd is; ...'.3 Naast deze 'gewone' regts- gang geeft de wet in boek 3 WBRv in de zesde titel ('Van eenige byzondere regts- plegingen') nog een aantal van de gewone gang van zaken afwijkende procesvoorschrif ten, o.a. betrekking hebbend op in boek 1 BW ('Van personen') genoemde zaken die met een verzoekschrift mo.eten worden ingeleid.4 Naast de gewone dagvaardings procedure zijn er dus procedures die met een verzoekschrift (request) moeten worden aangevangen. Naast die zojuist genoemde requestprocedures waarvoor het Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering een zij het summiere regeling geeft, zijn er tal van aangelegenheden die eveneens met een verzoekschrift moeten worden aangevangen, omdat bepalingen in (in beginsel) materieelrechtelijke regelingen in diverse wetboeken en wetten zulks voorschrijven. Een algemene (formeelrechtelijke) regeling voor deze 1 Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering, vergeleken met het Romeinsche en Fransche regt, onder toezicht van S. P. Lipman, Amsterdam 1841, Voorbericht p. V. 2 In werking getreden op 1 October 1838, cf. art. 1 van het Besluit van den lOden April 1838, houdende bepaling van het tijdstip waarop de invoering der nieuwe Nederlandsche Wetgeving en de instelling van den Hoogen Raad zaiplaats hebben (Stbl. 12). Tenzij anders mocht zijn vermeld werden in dit artikel de wetboeken van 1838 gebruikt. Ik ondervond daarbij veel ge mak van de volgende uitgaven: Burgerlijk Wetboek, zooals het is gewijzigd door de wetten van 31 Mei 1843 (S. 22) - 6Februari 1901 (S. 62)door K. Meyer Wiersma, Groningen 1901; Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering, vergeleken met hel Romeinsche en Fransche regt, onder toezicht van S. P. Lipman, Amsterdam 1841; Wetboek van Koophandel, met aan- teekeningen van Mrs. C. D. Asser, W. E. J. Berg van Dussen Muilkerk, M. H. Godefroi, J. W. Tydeman en J?de Vries, Jz-, Amsterdam 1845; Grondwetten van Nederland, verza meld door G. W. Bannier, Zwolle 1936. 3 Vgl. A. Oudeman, Het Nederlandsch Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering, Groningen 1846, Dl. 1, p. 4: 'Onze wetgever heeft hierdoor willen uitsluiten de magtiging tot dagvaar ding, bij regterlijk appointement op een daartoe ingediend verzoekschrift verleend, welke in de vroegere Hollandsche praktijk werd vereischt, en in het Wetboek op de regterlijke instelling en regtspleging in het koningrijk Holland van 1809, art. 559-564, werd gevonden, en welke door sommige leden der Staten-Generaal was teruggewenscht. Slechts in art. 804 bij de schei ding van goederen, art. 821, al. 1, bij echtscheiding, en voorts in art. 289 BW en 826 BRv om trent scheiding van tafel en bed is verlof tot dagvaarding gevorderd. Tevens is de voorafgaan de poging tot bevrediging bij het vredebureau, welke het Fransche regt voorschreef, ter zijde gesteld.' 4 WBRv, boek 3, titel VI, 2de afdeeling, Van de magtiging eener getrouwde vrouw (vgl. art. 169 BW); 5de afdeeling, Van echtscheiding (artt. 262 vlg. BW); 6de afdeeling, Van de aanvulling of verbetering van de akten van den burgerlijken stand (art. 71 BW). [327]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 36