ondergebracht onder de rubriek 'administratieve hulpmiddelen', tenzij hij ook ten aanzien van deze agenda's weer een gebruikers vriendelijke inkonsekwentie wil toe passen door ze toch bij de betreffende dossiers te plaatsen. 3. De rubriek 'administratieve hulpmiddelen' heeft betrekking op de aanschaffing, ge bruik, afschrijving etc. van administratieve hulpmiddelen als agenda's, delen ter re gistratie van de boekhouding, kantoormachines e.d. Zou men de agenda's onder brengen onder de rubriek administratieve hulpmiddelen, dan zou men dit ook met de boekhouding moeten doen en zouden ook de kantoormachines onder de archief bescheiden komen te vallen. Trouwens, ook het archief zelf en de handbibliotheek zijn administratieve hulpmiddelen.... 4. In zijn repliek gaat de heer Den Teuling ervan uit dat de hoofdboekhouding van de administratie een geïntegreerd onderdeel is van het registratuurplan, waardoor het dossier-archief is gevormd, d.w.z. in de code is ondergebracht. In de schema's die hij als voorbeeld gebruikt, valt de boekhouding buiten de code en buiten het ver baal. Zou de boekhouding integraal in de code zijn opgenomen, dan zou zij immers zijn ondergebracht onder bijzondere onderwerpen als financiën, financiële voorzie ningen, subsidie, begroting, e.d. Niet zelden is de boekhouding dan ook de neerslag van een afzonderlijke administratie binnen het archiefvormend orgaan, hetgeen niet alleen inhoudt dat zij 'niet in omslagen is gerangschikt', maar ook dat zij buiten het registratuurplan valt. Een volgend schema van het archief van een administratie is theoretisch zeer wel mogelijk: 1Correspondentie-archief (code-archief) a. Stukken van algemene aard b. Stukken betreffende bijzondere onderwerpen 2. Buiten het registratuurplan gehouden correspondentie ('kabinets-archief') a. Stukken van algemene aard b. Stukken betreffende bijzondere onderwerpen 3. Boekhouding De vraag waar de boekhouding te plaatsen is dus afhankelijk van de structuur van het archief, de plaats van de boekhouding in de administratie en de functie, die zij binnen het archiefvormend orgaan vervult. Het door de heer Den Teuling opgewor pen probleem is hiermee opgelost. 5. Het is in het verleden voorgekomen en het komt in enkele praktijkgevallen ook nu nog voor, dat archieven, geordend volgens een seriestelsel door de registrator of in- ventarisator zijn herordend in een systematische beschrijving naar onderwerp1. De agenda s, indices en klappers blijven dan bewaard, maar vormen geen directe toe gang meer op het archief. Door herordening van het verbaal is de aard van deze agenda s c.a. niet veranderd, ook al vormen zij niet meer de ruggegraat van het ar chief. T A r. J. A. A. Bervoets 1 Nagenoeg alle archiefbestanden van het ministerie van Binnenlandse Zaken vanaf 1875 zijn op deze manier door de registrator herordend in een 'rubriekenstelsel in praktijkorde'. Het oor spronkelijke verbaal zal ook bij definitieve inventarisatie niet meer worden hersteld. Ook thans worden chronologisch of rubriekmatig geordende bescheiden herordend, wanneer het verband door vernietiging van een groot percentage op categorie te ordenen bescheiden verloren gaat. [324] Inventarisatie van archieven volgens het dossierstelsel III (of V) Tot mijn spijt geeft de reactie van de heer Bervoets aan, dat wij elkaar niet erg goed be grepen hebben. 1. Een eigenaardigheid van stukken van algemene aard is, dat deze geen prevalerend gezichtspunt hebben; daarnaar wil ik ze dus ook niet klasseren. Agenda's van inge komen stukken en boekhouding hebben wel een gezichtspunt, en laten dan ook clas sificatie toe, evenals dossierinventarissen. 2. Agenda's van correspondentie betreffende specifieke onderwerpen worden volgens de Basisarchiefcode van de V.N.G. ook op dat onderwerp geklasseerd; ik neem aan dat dat ook in de diverse uitwerkingen van de ACCO het geval is, en ik zie dan ook geen reden daarvan af te wijken. 3. De zin van Bervoet's reductio ad absurdum ontgaat mij. Natuurlijk is een archief niets anders dan een administratief (in zeer wijde betekenis) hulpmiddel, laten wij ons vooral niet groter voordoen dan wij zijn! Post- en archiefbeheer is een onder werp als alle andere. 4. De werkwijze, die de docenten aan de rijksarchiefschool en de cursus voortgezette vorming archiefbeheer propageren, is bedoeld voor niet al te grote administratieve organen, waarbinnen geen scherp onderscheid bestond tussen de onderscheidene af delingen of anderssoortige organisatie-onderdelen. Als er wel in het archief onder kenbare organisatorische eenheden aanwezig zijn, dan kan dat leiden tot een sche ma zoals Bervoets hier voorstelt. Overigens is buiten het registratuurplan gehouden correspondentie lang niet altijd 'kabinetsarchief'; vaker zijn dergelijke losse paperassen het gevolg van slordig be heer, en de inventarisator moet dan, als onderdeel van zijn werk de onvolkomenhe den in het systeem wegwerken, door deze stukken, al naar gelang hun onderlinge sa menhang en/of de samenhang met de rest van het archief ófwel in aparte dossiers tussen de andere te voegen, ófwel ze in andere al bestaande dossiers herordenen. Hetzelfde geldt voor 'niet in omslagen geplaatste stukken'; het maakt daarbij niet uit of het om charters, kaarten, kaartsystemen of delen gaat, die alle hun eigen rela tie tot de dossiers kunnen hebben. Voor de begroting, de boekhouding en de reke ning zijn inderdaad classificatienummers beschikbaar, in de code-V.N.G. onder de nrs. 07.352.1. Subsidies worden naar het doel geklasseerd, waarvoor zij worden toe gekend. Als de boekhouding door een 'onafhankelijke' comptabele ambtenaar (bij voorbeeld de gemeente-ontvanger) of dienst wordt gevoerd, dan moet men deze na tuurlijk niet tussen het bestuursarchief schuiven. Overigens is noch het oorspronkelijke stuk (NAB 84, 1980, pp. 548-566), noch de door Bervoets becritiseerde reactie uitsluitend mijn werk; ik heb het oorspronkelijke stuk geredigeerd, en de reacties geconcipieerd, maar ik heb deze na rondzending on der de deelnemers aan het overleg, dat tot het oorspronkelijke stuk heeft geleid, op soms belangrijke punten gewijzigd. Alleen dit stuk, dat alleen misverstanden wil verhelpen, is niet rondgestuurd, en is dan ook in de eerste persoon enkelvoud gesteld. A. J. M. den Teuling [325]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 35