t Schema voor archief, in hoofdzaak volgens het verbaalstelsel Stukken van algemene aard (agenda) indicateurverbaal index Stukken betreffende bijzondere onderwerpen buiten het verbaal gehouden stukken bijv.: correspondentie betreffende bijzondere onder werpen, gerangschikt naar onderwerp/zaak correspondentie betreffende al lerlei onderwerpen, bijv. geheime stukken, chronologisch gerang schikt niet in omslagen gerangschikte archiefbestand delen, bijv. boekhouding officiële gedrukte publicaties, verordeningen etc. Schema voor archief in hoofdzaak volgens het dossierstelsel Stukken van algemene aard notulen Stukken betreffende bijzondere onderwerpen agenda stukken in dossiers en in onderwerpsbundels dossiers en onderwerpsbundels dossierinventaris niet-geagendeerde corresponden tie betreffende allerlei onderwer pen bijv. geheime stukken, chro nologisch gerangschikt officiële gedrukte uitgaven buiten de dossiers gehouden correspondentie betreffende bijzondere onderwerpen, gerang schikt naar onderwerp/zaak etc. niet in omslagen gerangschikte archiefbestand delen, bijv. boekhouding etc. De docenten stellen voor de horizontale lijnen in dit schema bij de definitieve inventari satie te verwaarlozen, omdat onder de stukken betreffende bijzondere onderwerpen in iedere groep, ongeacht formele en redactionele kenmerken en uiterlijke vorm, stukken betreffende dezelfde onderwerpen voorkomen. De verschillende plaats van de agenda's binnen de structuur van het archief moet toch wel duidelijk zijn. De Tweede afdeling heeft wel gelijk, dat de inhoud van de agenda's in beide systemen niet veel be hoeft te verschillen, al kan de 20e eeuwse agenda in het dossierstelsel niet in een indica- teur veranderen en is dat met de 19e eeuwse tamelijk gebruikelijk (de codegetallen, die men ook nu algemeen in de agenda plaatst, zijn geen aanduiding van de vindplaats; soms zijn er honderden dossiers met hetzelfde codegetal). De 19e eeuwse agenda/indicateur dient een ander archiefstelsel dan de 20e eeuwse agenda en die ver andering mag ook in de inventaris tot uiting komen. De docenten zijn overigens niet vergelijkenderwijs te werk gegaan. Namens de docenten ordenen en beschrijven, A. J. M. den Teuling Dupliek over inventarisatie van archieven, gevormd volgens het dossierstelsel Tegen de bedenkingen van drs. A. J. M. den Teuling op de kanttekeningen, die ik heb gemaakt op de resultaten van de werkbesprekingen van de docenten ordenen en be schrijven valt het volgende te antwoorden: 1. De definitie voor 'stukken van algemene aard' zoals de heer Den Teuling die han teert, is halfslachtig. Gaat men ertoe over om de stukken die niet naar hun onder werp te beschrijven zijn naar gezichtspunten (beslissend, uitvoerend, controlerend, financierend, registrerend) te klasseren, dan ontkomt men er niet aan, dat ook de notulen, verslagen en publicaties e.d. onder één (prevalerend) gezichtspunt b.v., verantwoording afleggend, voorlichtend, worden geplaatst. Hetgeen dan ook in de code VNG en de standaardcode ACCO konsekwent is gebeurd. En waartegen dan ook bezwaren bestonden, omdat uitsluitend naar hun formele kenmerk omschreven stukken als onderwerpen waren omschreven. De heer Den Teuling voert nu aan, dat er stukken bestaan, die onder 'uiteenlopen de' gezichtspunten kunnen worden ondergebracht en op grond daarvan 'van alge mene aard' zijn. Dit zou bijvoorbeeld kunnen opgaan voor statuten, die wij in onze beschrijving echter onder de stukken betreffende bijzondere onderwerpen zouden willen onderbrengen. Hetgeen dus leidt tot inkonsekwenties. Volgens mij is er ter vervanging van de door de beide standaardcodes gehanteerde onderverdeling alleen de onderverdeling in stukken van algemene aard/stukken betreffende bijzondere onderwerpen volgens mijn definitie mogelijk. 2. In deze definitie vallen de agenda's onder de stukken van algemene aard voorzover zij betrekking hebben op de gehele correspondentie. Agenda's die slechts stukken registreren betreffende specifieke onderwerpen (bijvoorbeeld hinderwetvergunnin gen) worden onder het desbetreffende onderwerp ondergebracht, zoals thans ook in code-archieven gebeurt. Volgens het voorschrift van de heer Den Teuling moeten de agenda's, die geen betrekking hebben op een specifiek onderwerp, ook worden [322] [323]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 34