Staat 1. Archieven; overzicht van response en non-response, 1980 In zijn algemeenheid was de medewerking aan deze enquête goed. Staat 1 geeft een overzicht van het totale onderzoeksveld en de non-response. De rijks- en streekarchieven hebben allemaal meegewerkt, terwijl de non-response bij de gemeente-archieven en gemeenten zonder archivaris nog iets lager is dan bij de en quête 1977. Bij de waterschapsarchieven onder beheer van de secretaris is de non-response vrij hoog, terwijl nog meer terugontvangen vragenlijsten niet konden worden verwerkt, omdat te weinig vragen waren beantwoord. Veelal was dit het gevolg van het feit dat er binnen het waterschap weinig omgaat, zodat er nauwelijks archief is. Men ziet de be waarde stukken ook lang niet altijd als een officieel overheidsarchief. Enkele citaten; 'Ons onnozel klein waterschap (omslag 700,— per jaar!) kent geen archief en heeft ook geen apparaat. Is het niet beter om ons uit Uw archief te verwijderen?'. 'Wij hebben geen archief; bewaren wel veel'. De gegevens van de 94 wel verwerkte waterschapsbewaarplaatsen wijzen ook op het vaak bescheiden karakter van omvang en gebruik van dergelijke archieven. Verder waren nogal wat waterschappen in een overgangsfase van samenvoeging tot een groter geheel. Daardoor werd het vaak minder zinvol geacht om mee te werken aan de ze enquête. Enkele voorlopige resultaten Regelingen met betrekking tot het beheer van archiefbescheiden Dat het beheer van overheidsarchieven op verschillende wijzen wordt geregeld bleek al uit de summiere beschrijving van de organisatie van het archiefwezen hierboven en uit staat 1. 34% van de gemeenten had eind 1980 het beheer van haar archieven opgedragen aan een archivaris. Bij de waterschappen was dat 23%. Vaak wordt op dit gebied samenge werkt in een streekarchiefdienst; meestal betreft dit dan kleinere gemeenten (zie staat 2). Hierbij dienen de volgende kanttekeningen te worden geplaatst: - Bewaargeving van een (deel van een) gemeente- of waterschapsarchief aan een rijks archief is een tijdelijke zaak. De verplichting om een bewaarplaats aan te wijzen blijft bestaan. - Waterschappen geven hun archief soms in beheer bij een gemeente, die zelf weer aan een streekarchiefdienst deelneemt. Er is dan géén formele deelname van het wa terschap aan deze archiefdienst. Maar feitelijk zal het waterschapsarchief toch door de streekarchivaris worden beheerd. De uitkomsten van deze enquête sluiten zoveel mogelijk aan bij de feitelijke situatie. Uit de enquête 1977 was gebleken dat toen bijna een kwart van de gemeenten plannen had voor het aanstellen van een archivaris, waarvan meer dan de helft binnen 3 jaar. In die periode is inderdaad het percentage gemeenten met een archivaris sterk gestegen, maar toch iets minder dan op grond van de plannen in 1977 mocht worden verwacht, nl. 10% in plaats van 12%. Méér opvallend is dat in 1980 het percentage gemeenten zonder plannen tot aanstellen van een archivaris aanmerkelijk hoger ligt dan in 1977, nl. 57% tegen 50%. Of dit al leen een gevolg is van verandering in de plannen, of dat samenvoeging van gemeenten óók een rol heeft gespeeld, zal nog moeten worden geanalyseerd. Het is duidelijk dat op grond van de thans bestaande plannen geen grote veranderingen te verwachten zijn in de wijze waarop het archiefbeheer wordt geregeld. Het percentage waterschappen met plannen tot het aanstellen van een archivaris ligt wat hoger dan voor de gemeenten. Dit hangt vooral samen met na 1980 te realiseren sa menvoegingen van waterschappen met een waterschap dat al een archivaris heeft aan gesteld. Tabel 1 geeft nog een gedetailleerder overzicht van het archiefbeheer per provincie. Archiefbestanden De stukken die in archiefbewaarplaatsen worden beheerd kunnen globaal in twee cate gorieën worden verdeeld, nl. archiefbescheiden en verzamelingen. Archiefbescheiden zijn die stukken die door overheidsorganen (of particulieren) zijn ontvangen of opgemaakt uit hoofde van hun activiteiten of vervulling van hun taken. Zij vormen dus geen willekeurige verzameling, maar een organisch geheel, dat als zoda nig wordt overgebracht naar de archiefbewaarplaats. De oorspronkelijke betekenis van overheidsarchieven ligt dan ook in het gebruik ervan door de overheid zelf. Maar ar chieven hebben daarnaast betekenis gekregen als informatiebron voor iedereen. [305] waterschaps archieven rijks gemeen- streek streek- beheer met beheer archief te- ar archi- door archi door dienst archie- chieven variaten gemeen varis secretaris ven tesecre water tarie schap diensten/beheervoerende secretarieën 1 54 5 18 517 8 238 verzorgde gemeenten 4 68 51 152 534 verzorgde waterschappen 14 10 4 31 3 17 253 w.v. response verwerkt diensten/beheer voerende secretarieën 1 48 5 12 507 5 94 verzorgde gemeenten 4 62 51 104 524 verzorgde waterschappen 14 9 4 25 3 8 109 response niet verwerkt verzorgde waterschappen 96 non-response diensten/beheervoeren de secretarieën 6 6 10 3 48 verzorgde gemeenten 6 48 10 verzorgde waterschappen 1 6 9 48 [304]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 25