alsmede bouw- en veiligheidsvoorschriften. De Direction Générale wordt ge adviseerd door een drietal commissies, namelijk: a. de 'Commission supérieure des archives', waarin naast vertegenwoordigers van de administratie, historici, archivarissen en (ambtshalve) de Directeur-Général zitting hebben. De commissie, die men zou kunnen vergelijken met onze Archiefraad, brengt advies uit over allerlei technische aangelegenheden met be trekking tot de Archives Nationales, départementales, communales en hospita- lières, en stelt op basis van een verslag van de Directeur-Général jaarlijks een 'Rapport sur l'activité de la Direction des Archives de France' op, dat wordt aangeboden aan de minister van Cultuur en in verkorte vorm in de Gazette des Archives wordt gepubliceerd. b. het 'Comité technique paritaire des Archives de France', bestaande uit 21 leden, deels benoemd door de minister uit vertegenwoordigers van de administratie, deels aangewezen door de vakbonden. Onder voorzitterschap van de Directeur- Général adviseert dit comité o.a. over voorgestelde veranderingen in de structuur en het functioneren van de archiefdienst, statutaire kwesties met betrekking tot het personeel, bouw- en veiligheidsaangelegenheden. c. de 'Commissies administratives paritaires', samengesteld uit vertegenwoordigers van personeel bij de archiefdienst van eenzelfde rang. Deze commissies moeten worden gehoord bij alle kwesties rond aanstelling en carrièreverloop van mede werkers bij de archiefdienst. De Direction Générale des Archives de France heeft de leiding over de Archives Natio nales en de archives departementales, alsmede het toezicht op de archives communales en de 'dépots autonomes sous controle'. Bij de Archives Nationales, ondergebracht in enkele statige, ondoelmatige hotels in de oude Parijse binnenstad, berusten de archieven van de centrale overheid. De 'section ancienne' beheert dat gedeelte van de archieven, dat betrekking heeft op de periode vóór 1789 29 strekkende kilometer). Een bij deze section behorende 'service des sceaux' bewaart 21.000 originele zegels en naar schatting 81.000 afdrukken van ze gels van stukken uit de Archives Nationales, de archives départementales en uit particu lier bezit. De overheidsarchieven over de jaren 1789-1940 kan men vinden bij de section moder ne', terwijl voor het beheer van de archieven na 1940 in 1947 een 'section contempo raine' is opgericht. De archivarissen van deze laatstgenoemde sectie treden tevens op als 'missionnaire' of 'archivistes de liaison' bij de ministeries (behalve die van Buitenlandse Zaken, Defensie, Financiën en Justitie) teneinde in die hoedanigheid overdrachten te kunnen voorbereiden, en werken nauw samen met de Cité des Archives in Fontaine- bleau waar dit recente materiaal wordt gedeponeerd. De 'service des archives privées, des archives d'entreprises, des cartes et plans, du Musée de l'Histoire de France et des expositions', en het 'minutier central des notaires de Paris' vormen te zamen het 'Département des activités scientifiques, culturelies et techniques' [292] Ten aanzien van de archieven, die van belang zijn voor de beoefening van de koloniale geschiedenis zij vermeld, dat het archief van het voormalige ministerie van koloniën wordt beheerd door de 'section d'outre-mer', die is gehuisvest in het oude departe mentsgebouw in de Rue Oudinot, terwijl de archieven van het Franse bestuur in de ko loniën zijn overgebracht naar het 'dépöt des archives d'outre-mer' in Aix-en-Provence. Voor gedrukte archiefstukken draagt de bibliotheek van de Archives Nationales zorg, evenals voor een zeer rijk bestand aan archivistische en historisch-wetenschappelijke li teratuur. Naast deze 'services scientifiques' staan de 'services admimstratifs'. Hiertoe behoren het 'secrétariat général', dat fungeert als huishoudelijke dienst; de 'service du courrier', belast met de distributie en de verzending van de post; de 'service des relati ons publiques' voor het onderhouden van contacten met de nieuwsmedia; de 'service des renseignements de la recherche historique et des salles du public', ofwel de afdeling Externe Dienstverlening; de 'service des stages', die jaarlijks de stage technique interna tional en andere cursussen organiseert, en ten slotte de 'service des publications', die de publikaties van de Archives Nationales verzorgt. Voorts maken een foto-atelier, waaronder tevens het centraal depot voor microfilms van de archives nationales en départementales in het Chateau d'Espeyran ressorteert, ateliers voor restauratie en reprografie en een 'service de l'informatique' deel uit van de 'services techniques'. Het aantal archives départementales bedraagt 100, inclusief die welke in overzeese ge biedsdelen zijn opgericht. De directeurs, die worden benoemd door de Directeur- Général, zijn tevens 'conservateurs en chef des archives de la région' als de hoofdplaats van de regio ligt binnen de grenzen van hun departement (Elzas, Normandie). Naast de archieven van het departementale bestuur beheren zij de archieven van de in het depar tement gevestigde rijksdiensten. Van de archieven der naar schatting 40.000 communes worden 12 beheerd door 'archivistes-paléographes'200 door 'documentalistes' en de overigen door de 'secre taire du mairie'. De inspectie van deze archieven geschiedt door de directeurs des archi ves départementales. Communes die geen eigen archiefbewaarplaats hebben kunnen hun archief bij een departementale archiefbewaarplaats deponeren. De vigerende archiefwet heeft voor diensten, wier taak ligt op het terrein van de 'service public' de mogelijkheid geschapen eigen archiefdepots op te richten, die worden ge ïnspecteerd door de inspecteurs-généraux en de directeurs des archives departementa les. Dergelijke 'dépots autonomes' vindt men o.a. bij de Chambres de commerce, l'Electricité de France, le Musée du Louvre en het Collége de France. [293]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 19