Verslag van de Stage Technique International d'Archives 1982 Materiële zorg: H 6, M 6 ir. J. Lodewijks, rijksadviseur voor conservering en restauratie bij het ministerie van CRM. Hoofdzaken van het beheer van prenten en kaarten: H 6, M 6 P. Ratsma, hoofd van de topografisch-historische atlas van het gemeen tearchief van Rotterdam. Inleiding tot de genealogie: H 2, M 2 P. P. G. Kolk. J. P. Sigmond. [290] I. Inleiding In 1952 werd door de Directeur-Général des Archives de France, Charles Braibant een stage technique ingesteld teneinde de leerlingen van de École des Chartes tijdens hun opleiding enige praktische kennis bij te brengen. De oprichting van de Internationale Archiefraad en de Table Ronde des Archives leidde ertoe, dat ook buitenlandse archi varissen de gelegenheid kregen aan deze stage technique deel te nemen en tijdens hun verblijf in Parijs met hun aanstaande Franse collegae en onder elkaar ervaringen op hun vakgebied uit te wisselen. Tot de deelnemers aan de stage van het jaar 1982 behoor den 12 chartistes, 3 Franse toehoorders, en voorts archivarissen en bibliothecarissen uit Albanië, de Duitse Bondsrepubliek, Brazilië, Bulgarije, Canada (Quebec), Gabon, Ita lië, Joegoslavië, Marokko, Mexico, Polen, Roemenië, Senegal, Tsjecho-Slowakije, de Verenigde Staten en Nederland. Het programma omvatte 32 colleges over verschillende aspecten van het archiefwezen in Frankrijk en andere landen, en een aantal excursies, terwijl bij wijze van afsluiting een driedaagse reis door Normandië werd gemaakt.1 II. Organisatie De Franse archiefdienst, die ressorteert onder het Ministère de la Culture, wordt geleid door een Directeur-Général. Deze is belast met de controle op het beheer van de archie ven bij de publiekrechtelijke lichamen; het beheer of de controle op het beheer van de archieven in de 'dépots de préarchivage'; het beheer, de vernietiging, de inventarisatie en het ter beschikking stellen van stukken uit overheids- en particuliere archieven die berusten bij de Archives Nationales en de archives départementales, waarnaast hij voorts de beheerder is van de Archives Nationales. Bij de uitoefening van zijn taak wordt hij ter zijde gestaan door: 1. 3 inspecteurs-généraux; 2. een sous-directeur (geen archivaris), die de leiding heeft over respectievelijk het 'bu reau du personnel', het 'bureau des affaires financières', dat financiële- en compta- biliteitsaangelegenheden behandelt en tevens het budget van de Archives Nationales beheert, en ten slotte het 'bureau des affaires générales', tot welks competentie juri dische, administratieve en statutaire kwesties behoren; 3. de 'Service technique', die toeziet op een regelmatige overdracht van overheids archieven, regels opstelt voor selectie, vernietiging en inventarisatie van stukken 1 Zie voor een verslag over de stage van 1970 N.A.B. 1970, bl. 262-268. [291]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 18