de heer Van den Hoek Ostende op het gemeentearchief schetste. Diens werkterrein ligt vooral op het gebied van de 19de en 20ste eeuwse archieven van de gemeente. In de loop der jaren heeft hij zich tot een groot kenner van Amsterdam ontwikkeld, met name op heemkundig gebied. Een bijzondere belangstelling legt hij aan de dag voor molens en molengeschiedenis. Vele artikelen van zijn hand getuigen van zijn omvangrijke kennis op deze terreinen, met welke kennis hij door het geven van inlichtingen en andere hulp velen ten dienste staat. Vervolgens bracht de heer L. C. Schade van Westrum als tweede voorzitter van het Ge nootschap Amstelodamum het bestuurslidmaatschap van Van den Hoek Ostende van dit genootschap sinds 1963 voor het voetlicht. In vele jaarboeken en maandbladen van Amstelodamum verschenen bovendien tal van artikelen en boekbesprekingen van zijn hand. Tenslotte werd gesproken door drs. C. O. A. baron Schimmelpenninck van der Oije, die als voorzitter van de VAN de verdiensten van Van den Hoek Ostende als redacteur van het Nederlands Archievenblad memoreerde. De redactie voert hij sinds 1969; vijf jaar eerder was hij al tot lid van het VAN-bestuur gekozen. Tijdens zijn redacteurschap is het Archievenblad uitgegroeid tot een regelmatig verschijnend en omvangrijk vak blad, waartoe de nauwgezette zorg van Van den Hoek Ostende niet weinig heeft bijge dragen. P. H. J. van der Laan [286] De kursus 1982-1983 van de rijks archiefschool* Leerlingen Aan de kursus 1982-1983 nemen 6 adspirant hogere en 50 adspirant middelbare archiet- ambtenaren deel. De groep hogeren bestaat uitsluitend uit historici; aan één leerling werd voor de aan vang van de kursus een tentamen latijn afgenomen op grond van artikel 30 lid 2 van het archiefbesluit. De gemiddelde leeftijd is 29 jaar. Zij ontvangen les op maandag. De adspirant hogere archiefambtenaren zijn praktisch werkzaam bij de rijksarchieven in Zuid-Holland, Utrecht en Drenthe en bij de gemeentearchieven van Alkmaar, Gro ningen en Maastricht. De voorlopleiding van de adspirant middelbare archiefambtenaren is: H.B.S. (6); Gym nasium (6); V.W.O. (16); Pedagogische Academie (5); H.A.V.O. (16); M.E.A.O. (1). Vele leerlingen hebben daarbij nog een andere opleiding gevolgd: Bibliotheekschool (3)- S.O.D. I (1); S.O.D. I en II en V.V. A. (3); S.O.D. I en II en G.A. (2); MO A ge schiedenis (6); kandidaats geschiedenis (4); MO A en MO B geschiedenis (2); leraren opleiding geschiedenis tweede graad (3), derde graad (1); MO A Nederlands (2); kandi daats Slavische talen (1). De gemiddelde leeftijd is 29 jaar. De leerlingen zijn over 4 klassen verdeeld, twee klassen op woensdag en twee op vnj- *De adspirant middelbare archiefambtenaren zijn praktisch werkzaam bij: het algemeen rijksarchief (4); bij de rijksarchieven in Friesland (1), Overijssel (1), Utrecht (2), Gelderland (1), Zuid-Holland (1), Drenthe (1), Noord-Holland (1) en Noord-Brabant (1) en de rijksarchiefinspectie (1). Voorts bij de gemeentearchieven van Zutphen, Apel doorn, Nijmegen, 's-Gravenhage, Amsterdam (3), Utrecht (2), Tilburg, 's-Hertogen- bosch, Goes, Gouda, Arnhem, Heerlen, Breda, Maastricht, Rotterdam (2), Leiden, Delft Zwolle en Tholen, het streekarchief van Oost-Gelderland, de streekarchivanaten Rijnstreek, Land van Heusden en Altena, Zuid West Utrecht, Maasland, Langs Aa en Dommel, Tiel-Buren-Culemborg, Oisterwijk en de Markkant, het Hoogheemraad schap Rijnland en de provinciale archiefinspecties in Noord- en Zuid-Holland (resp 2 en 1). Vergelijk de mededelingen over de kursus 1981-82 in N.A.B. (1981), blz. 303-305. [287]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 16