Mr. J. H. van den Hoek Ostende 25 jaar in gemeentedienst Na 1960 heeft Ett met grote volharding gewerkt aan een uitgebreide studie over Gerrit Paape en de Delftse patriottentijd. Helaas kon hij voor de uitgave van dit manuscript geen uitgever vinden. In 1975 zag 'Het Delftse Grachtenboek' het licht, een fotoboek met historische gege vens over bewoners en eigenaars van de Delftse grachtenhuizen. Zijn belangstelling en liefde voor de woonplaats van zijn jeugd blijkt ook uit het feit, dat hij zich kort na het overlijden van zijn vrouw in februari 1981 voorgoed in Delft vestigde om daar zijn laatste jaren door te brengen. Een reeds lang toegezegde mede werking aan een eind 1982 te verschijnen bundel over Delft in de periode 1667-1813 moest hij intrekken, omdat hij zich niet meer in staat voelde om aan een dergelijke ver plichting te voldoen. Spontaan stelde hij zijn omvangrijke manuscript met bijbehoren de documentatie - nu ondergebracht bij het Gemeentearchief Delft - ter beschikking van een jong historicus, die er voor zijn bijdrage aan de bundel een dankbaar gebruik van heeft gemaakt. Anderhalf jaar slechts zou Ett nog in Delft wonen. Najaar 1982 had Ett te Oudewater een forum over de regionale roman, bedoeld als hommage aan Herman de Man, ge pland. Ett heeft echter zijn laatste initiatief - belangstelling wekken voor Herman de Man om te komen tot de oprichting van een Herman de Man-museum - niet meer kunnen uit bouwen. Op 6 oktober overleed hij plotseling in zijn huis aan het historische Bagijnhof te Delft. Terugblikkend op Ett kan men stellen, dat Ett als auto-didact nooit die erkenning heeft gekregen, die zijn deel zou zijn geweest, wanneer hij een academische studie zou heb ben voltooid. Als autodidact moest hij met alle mogelijke kwalificaties door het leven gaan: publicist, essayist, historicus, letterkundige en filoloog. Ten grondslag aan deze gevarieerde type ringen lag zijn zeer brede belangstelling voor literatuur en geschiedenis, gesymboliseerd in zijn helden Multatuli en Huydecoper. G. M. W. Ruitenberg H. W. van Leeuwen [284] Op 1 juli 1982 was het 25 jaar geleden, dat mr. J. H. van den Hoek Ostende, adjunct gemeentearchivaris van Amsterdam, in dienst van de gemeente Amsterdam trad en aan het gemeentearchief werd verbonden. Ter gelegenheid van dit jubileum werd hem een receptie aangeboden, die door tal van collegae en andere relaties van de jubilaris werd bezocht. Tijdens deze receptie werd eerst het woord gevoerd door mevrouw dr. W Chr. Pieterse, gemeentearchivaris van Amsterdam, die de loopbaan en activiteiten van Mevrouw Pieterse overhandigt de jubilaris de oorkonde voor 25 jaar gemeentedienst. Foto: J. van Broekhoven, Gemeentelijke Archiefdienst van Amsterdam. [285]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 15