IV. Huishoudelijke vergadering van de CITRA1 Het in de vorige CITRA verkozen nieuwe bestuur heeft zijn belofte waargemaakt: de achterstand in publikaties van de acta van de CITRA is ingelopen en er is een samen hangend programma voor de conferenties ontwikkeld. De acta van de CITRA te Kiev (1975)2 en Cagliari (1977)3 zijn verschenen, de in één deel gecombineerde verslagen van de 18e en 19e CITRA in Nairobi (1978)4 en Gosier (1979)5 zijn net van de pers gekomen6 De verkoop van de verslagen zou gestimuleerd moeten worden. De Archivist of the United States zal, samen met de Society of American Archivists, een Engelse edi tie van het verslag van de Oslo-conferentie verzorgen. Spanje is bereid tot vertaling in het Spaans; de mogelijkheid van een vertaling in het Arabisch wordt bestudeerd. Een door de Luikse archivaris Pieyns met behulp van de computer vervaardigde index op de verslagen van de eerste zestien conferenties zal in 1982 worden gepubliceerd. De secretaris van de CITRA Franz ontvouwde het programma voor de komende jaren. Van 30 november tot 4 december 1982 zal de 21e CITRA te Kuala Lumpur gewijd zijn aan de reprografie. De vier subthema's zijn: substitutiefotografie in de registratuur, mi croverfilming als conserveringsmethode, acquisitiefotografie en uitwisseling van films tussen verschillende landen, alsmede microfilmpublikaties en het gebruik daarvan door de onderzoeker. Het is niet de bedoeling, verzekert voorzitter Favier, dat bij de bespre king van deze onderwerpen de technische experts de plaats innemen van de beleidsma kers, voor wie de CITRA in de eerste plaats bedoeld is. In 1983 (3-7 oktober) komt de CITRA bijeen in Bratislawa. Onderwerp zal zijn: De archivaris en de inflatie van mo derne archieven. Mabbs, president van de ICA, vraagt aandacht voor het internationaal jaar van de ge handicapten. Gedacht wordt aan een internationale reizende tentoonstelling van facsi- milés in 1982-1983. De in de slotzitting met enkele amendementen vastgestelde aanbevelingen zijn als bijla ge bij dit verslag afgedrukt. V. Excursies Behalve ontvangsten door de Noorse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken en het stadsbestuur van Oslo, waren er twee excursies. Op 4 september werd een bezoek gebracht aan het Algemeen Rijks- en Gemeentear- 1 Dr. F. C. J. Ketelaar verschafte de gegevens over de huishoudelijke vergadering die ik niet kon bijwonen. 2 Zie NAB 80 (1976) 2-23. 3 Zie NAB 82 (1978) 241-249. 4 Zie NAB 83 (1979) 169-178. 5 Zie NAB 84 (1980) 579-585. 6 Actes des dix-huitième et dix-neuvième conférences internationales de la Table Ronde des Ar chives. Nairobi 1978. Normes a respecter pour l'établissement et ['organisation des instituti ons d'archives. Gosier 1979. Gouvernement, Administration, Archives. 192 p. Paris 1981. Verkrijgbaar a FF 100 (bij bestellling van meer exemplaren: FF 90) bij de CITRA, 60 rue des Francs-Bourgeois, F 75141 Paris Cedex 30, France. [82] chief in Oslo. De ligging van het gebouw in een beboste bergachtige buitenwijk doet zeer romantisch aan. Een frequente tram verbinding overbrugt de afstand naar het cen trum in 20 minuten. Halverwege ligt de universiteit van Oslo. Het zichtbare bouwvolume, bestaande uit kantoorvertrekken en publieksruimten, is harmonisch in de omgeving opgenomen. Het onzichtbare bouwvolume, bestaande'uit betonnen bunkers/depots, is in de rotsen uitgehouwen. Kunstmatige grotten voor 80 km1 archief maken door de uitrusting tot atoombombestande schuilkelders een grimmi ge indruk. Voor het overige gaven vormgeving, materialen en kleuren exterieur en interieur een zeer vriendelijke aanblik. De bezichtigde ruimten (publieks- en technische ruimten en depots) gaven een gezellige en efficiënte indruk. Het kan de moeite waard zijn nader kennis te nemen van de in Oslo ontwikkelde restauratie- en conserveringstechnieken. Zij geven de indruk op een zeer hoog peil te staan en gebaseerd te zijn op onderzoek. De dagexcursie op zondag 6 september, met een door de minister van Opvoeding en Godsdienst aangeboden lunch, gaf de gelegenheid kennis te nemen van uiteenlopende voorbeelden van de Noorse cultuur. Bezichtigd werden de springschans met het Skimuseum, het Vigelandpark, het Vikingschipmuseum, het Verzetsmuseum en het Ed- vard Munchmuseum. VI. Nawoord In de toekomst zal het steeds moeilijker worden onderwerpen te vinden die voor alle deelnemers aan het congres voldoende relevant zijn. De dominering van de CITRA/ICA door de Europese landen en de overige westerse landen heeft zijn langste tijd geduurd. Ongevoeligheid van westerse kant en (over)gevoeligheid van de rest van de wereld zullen tot gevolg hebben dat de vergaderingen steeds meer zullen verpolitise- ren ondanks de oproep van de CITRA-voorzitter toch vooral te bedenken dat de CITRA/ICA non-gouvernementeel zijn. Dit standpunt wordt door vertegenwoordigers van vele niet-westerse landen niet gedeeld. Beleefdheid en machtsverhoudingen staan een verharding nu nog in de weg. Door sommigen werd het als grievend ervaren dat ver gaderingen in het kader van de ICA plaats vinden in Israël. Verwacht mag worden dat met name door vertegenwoordigers van de Arabische landen steeds krachtiger zal wor den ingegrepen. De Nederlandse vertegenwoordigers in de verschillende organen zijn dan niet meer als non-gouvernementele figuren te beschouwen. Ondanks, en gedeeltelijk dankzij, de kritische ondertoon in het bovenstaande ben ik van mening dat deelname aan dergelijke bijeenkomsten ook voor vertegenwoordigers uit Nederland zeer waardevol is en kan zijn. Nederland neemt nu eenmaal in de archief wereld door het hoge peil van de archiefwetenschap en de zo pluriforme organisatie van het archiefwezen een bijzondere plaats in. Een voor buitenlandse collega's georganiseerde zomercursus - met bijvoorbeeld als on derwerp: de betekenis van de Nederlandse archieven voor het buitenland; gebouwen, conservering en restauratie; archiefbeheer op gemeentelijk niveau (sluitend net?); histo rische documentatie - waarin ook gelegenheid bestaat kennis te maken met het functione ren van 'gewone' archiefdiensten - zou in een behoefte voorzien. J. N. T. van Albada [83]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 44