Van buiten gezien maakte alles een eenvoudige indruk, maar toen wij, aangediend door de intendente, de hertogelijke woning binnentraden, stonden we opeens in een andere wereld. In de vestibule hing een groot oud schilderij van het Escorial als een herinnering aan de overgrootvader van de Duca, ook Amedeo genaamd, die van 1870 tot '73 ko ning van Spanje was. Op een kist onder het schilderij prijkte de bronzen kop van Victor Emanuel III, de laatste koning van Italië. Daarnaast stond een antieke leren stoel met in de rugleuning het wapen met de drie ronde bollen van de Medici. In de naastgelegen ka mers hingen aan de wanden diverse familieportretten, waaronder - mede door het grote formaat - het ten voeten uit geschilderde portret van een grande dame het meest opviel. Wij hielden het voor Helena van Orleans, ook wel genaamd Hélène de France, de gade van Emanuel Philibert, hertog van Aosta, de laatste patroon van het Huis van Zessen, grootvader van de man die wij nu kwamen te ontmoeten. Een slanke sportieve verschij ning, midden-dertiger, hoofs en vriendelijk. Vroeg welke taal we wilden spreken. Onze keuze viel op frans. Door een lang verblijf buitenslands, tot zelfs in Amerika, was onze brief onbeantwoord gebleven. Geen bezwaar tegen het onderzoek. Hij bracht ons naar de archiefbewaarplaats op de eerste verdieping van de oude villa: een hoog vertrek, on geveer 5 bij 6 meter. Eén venster met tralies aan de buiten- en luiken aan de binnenkant. Tot de zoldering reikende houten kasten volgestouwd met banden, portefeuilles en do zen. Hoofdingang van de villa, waarin zich de bewaarplaats van het familiearchief bevindt. [58] De Duca nam hier afscheid en liet ons achter onder de hoede van een in de villa werkza me ambtenaar. Er bleek een getypte inventaris aanwezig met opschrift: Archivio d' Aosta. Archivio dal Pozzo della Cisterna, met de volgende merkwaardige, deels op inhoud, deels op vorm, steunende rubrieken: Storia della famiglia dal Pozzo 1195-1867. Famiglia Belli. Estranei alia famiglia dal Pozzo. Lettere e manoscritti vari letterati a Ossiano dal Pozzo. Matrimoni e doti. Testamenti e succession! 1454-1890. Fondazioni, elargizioni 1491-1920. Miscellanea. Beni e feudi. Tipi e disegni diversi. Beni di Toscana. Palazzi e case di Torino. Reano. Tipi Vercellesi. Beni e feudi nel Vercellese. En eindelijk op de laatste bladzijde wat wij zochten de afdeling: Beni del Belgico e dell' Olanda! De vriendelijke custode die ons moest helpen keek links en rechts, klom omhoog en dook omlaag, maar kon evenmin als wij de begeerde stukken vinden. We moesten ons voorlopig tevreden stellen met de verwachting, dat de gezochte stuk ken toch aanwezig moesten zijn en door een grondiger onderzoek alsnog te voorschijn zouden komen. Daar wij niet langer konden blijven verzochten wij de custode om na derhand nog eens verder te speuren en zo hij de stukken vond ons dat te berichten. De winter ging voorbij zonder dat we iets vernamen. Daarom schreven wij in mei '80 een brief aan monsieur le Due met het verzoek ons te laten weten of de gezochte stuk ken inmiddels waren gevonden. Heel spoedig nu berichtte de secretaresse van S.A.R. le Prince ons namens deze dat de stukken niet waren gevonden, maar we werden uitgeno digd nog eens zelf te komen zoeken. Aangemoedigd door mijn beide mededirecteuren van het Huis van Zessen trokken mijn vrouw en ik einde augustus weer over de Alpen. Na een verblijf in Siena waar we de Pa- lio meebeleefden, trokken we via Arezzo noordwaarts naar San Giustino, waar we in het enige hotel ter plaatse onderdak vonden. Van daar was het met de auto tien minuten rijden naar II Borro. De dappere helper van vorig jaar voerde ons weer binnen in het ar- chiefvertrek. Een nieuwe speurtocht begon en duurde gelukkig niet lang want mijn vrouw ontdekte op een onderste plank de afdeling 'beni del Belgio e dell' Olanda'. Bij nadere bestudering bleken het voornamelijk 19de-eeuwse stukken betreffende het fami liebezit. Uit Registro no. 1 'Descrizione dei beni d'Olanda', 1864, noteerden we dat van de totaal bijna 400 bunders er ruim 200 lagen op Voorne en daarvan de grootste helft onder Geervliet, dus wel zeker afkomstig van de Bronkhorsten. De familie De Merode had in België bovendien uitgebreide bezittingen, die nog ver- [59]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 32