gevormd. Zij moesten de klassis in een bepaalde zaak van rapport of van advies dienen, waarbij alle opgemaakte en/of ontvangen stukken moesten worden overgelegd. Die vindt men dan ook in het archief van de klassis. Merkwaardig is het dat van de vaste de- putaatschappen geen archivalia werden aangetroffen. Ik ben tot de slotsom gekomen dat deze stukken naar alle waarschijnlijkheid zijn verloren gegaan. Treft men deputaatsschapsarchieven aan dan heeft dat uiteraard gevolgen voor de inde ling van de inventaris. Zo is de inventaris van de archieven van de klassis Sneek van de Nederduitsch Gereformeerde kerken aldus gekonstrueerd: I Hoofdarchief II Archief van het deputaatschap voor het toezicht op de oefenaren. Bevat een klassisarchief meerdere deputaatschapsarchieven, dan zou het aanbeveling kunnen verdienen om de volgorde waarin men ze in de inventaris opneemt zoveel moge lijk parallel te laten lopen met de indeling van de rubriek 'Stukken betreffende taakuit oefening' in het hoofdarchief. Leeuwarden, januari 1982 S. de Haan. Bijlage 1. Schema voor het archief van een plaatselijke Gereformeerde kerk. I Archieven van kerkeraad en diakonie A. Kerkeraad 1. Smalle kerkeraad 2. Brede kerkeraad. B. Diakonie. II Archief van de kommissie van beheer III Archief van de zendingskommissie IV Archief van de evangalisatiekommissie V Gedeponeerde archieven A. Archief van de vereniging 'de Kerkelijke Kas' B. Archief van de Knapenvereniging C. Archief van de Kleine Meisjesvereniging D. Archief van de Jongelingsvereniging1 E. Archief van de Meisjesvereniging1 F. Archief van de Mannenvereniging G. Archief van de Vrouwenvereniging. 1 Soms zijn, in een wat later stadium, de jongelings- en de meisjesvereniging samengevoegd in een Gereformeerde Jeugdvereniging, veelal aangeduid met de afkorting GJV. [52] Bijlage 2. Schema voor het archief van een Gereformeerde klassis. I Hoofdarchief 1. Stukken van algemene aard. 2. Stukken betreffende bijzondere onderwerpen. A. Stukken betreffende organisatie en reglementering. B. Stukken betreffende de begrenzing van de klassis en van plaatselijke kerken. C. Stukken betreffende de voorziening in de dienst des Woords binnen het res sort van de klassis. 1Stukken betreffende konsulentschappen bij vakante kerken 2. Stukken betreffende de beroeping van predikanten 3. Stukken betreffende aankomst en vertrek van predikanten 4. Stukken betreffende klassikale eksamens 5. Stukken betreffende de predikantstraktementen 6. Stukken betreffende de verzorging van emeriti en hun nabestaanden 7. Stukken betreffende de oefenaren. D. Stukken betreffende de uitoefening van andere geestelijke taken binnen het ressort van de klassis. 1Stukken betreffende de uitoefening van opzicht en tucht 2. Stukken betreffende de kerkvisitatie 3. Stukken betreffende de evangelisatie 4. Stukken betreffende het verlenen van geldelijke steun aan kerken binnen het ressort van de klassis 5. Stukken betreffende gezinszorg en maatschappelijk werk. E. Stukken betreffende de uitoefening van geestelijke taken buiten het ressort van de klassis. 1Stukken betreffende de ondersteuning van het teologische onderwijs 2. Stukken betreffende het verlenen van geldelijke steun aan kerken buiten het ressort van de klassis 3. Stukken betreffende de zending 4. Stukken betreffende de verzorging van krankzinnigen 5. Stukken betreffende de geestelijke verzorging van militairen. F. Stukken betreffende de verhouding tot andere kerkelijke organen. G. Stukken betreffende de verhouding tot niet-kerkelijke organen. [53]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 29