fmitief bewerken van de inventaris van het oud-archief van Hasselt en kwam in samen werking met de vroegere inspecteur Dr. Formsma in 1980 nog van de pers de inventaris van de arch.even van de gemeenten IJsselham, Hardenberg, Wijhe, IJsselmuiden en Stad-Delden. Tot in zijn laatste jaren toe en verzamelend tot op zijn laatste levensdag, 13 april 1981 toen hij plotseling te Zwolle overleed, is onze vriend en collega doende geweest op het em vertrouwde terrein bij uitstek. Het valt verre van moeilijk hem - krachtens zijn naam - voorgoed in te delen in het grote vogelrijk: de eenvoud aan de duif in het Oude Boek toegekend, liet hem uit duizenden herkennen. M. P. van Buijtenen. In memoriam Jan Dirk Winsemius Jan Dirk Winsemius stamde uit een geslacht, dat sedert de zeventiende eeuw menig in het gewest Friesland befaamd man heeft voortgebracht. Geboren te Sneek op 16 janua ri 1943 bracht hij zijn jongensjaren door te Delft, waar zijn vader, een gerenommeerd waterschapsjurist, later vele jaren het ambt van dijkgraaf van Delfland bekleedde. Na de lagere school doorliep Jan Dirk het Christelijk Lyceum, waar hij in 1961 het eind examen gymnasium-b deed. Na drie jaar technologie gestudeerd te hebben aan de Tech nische Hogeschool, vertrok hij - ongetwijfeld geïnspireerd door de historische interesse van zijn vader - naar Leiden om geschiedenis te gaan studeren. Na ruim twee en een half jaar deed hij in mei 1967 het candidaatsexamen en na nog eens twee jaar het docto raal examen, een prestatie, die de thans zo talrijke semi-eeuwige studenten wel van ont zetting moet doen verstenen. Reeds als student had Jan Dirk Winsemius bij mij in een door het provinciaal bestuur via het Wetenschappelijk Fonds der provincie Zuid-Holland gefinancierd project ge werkt en daarbij blijk gegeven van een onblusbare ijver en het vermogen in korte tijd veel werk te verzetten, al kwam daarbij de nauwkeurigheid wel eens in het gedrang. In het voorjaar van 1969 was drs. Peter Henderikx van het bureau der provinciale archief inspectie in Zuid-Holland vertrokken naar de derde afdeling van het Algemeen Rijks archief en nam Jan Dirk Winsemius zijn plaats als een van mijn medewerkers in. Dat bureau, dat van de aanvang af onder de dagelijkse leiding van J. H. Streefland heeft gestaan, verkeerde toen in een opbouwstadium. Nadat zowel door mijn voorgan gers als inspecteur en door mij gedurende enige tientallen jaren tevergeefs getracht was in de provincie Zuid-Holland een sluitend stelsel van streekarchieven tot stand te bren gen, welke pogingen zijn mislukt om redenen, die weinig tot eer van de betrokken besturen strekken, had ik gedeputeerde staten, daarin gesteund door een kleine achter ban in de staten, en in het college gesteund door de gedeputeerden mr. H. van Riel en dr. J. P. van Praag, weten te overtuigen van de noodzaak iedereen vroeger of later te [22] [23]

Nederlandsch Archievenblad | 1982 | | pagina 14