nieuwe versie besprekingen gaande met de auteurs van de Nederlandse archieftermino logie (1962) en wij hopen de leden in het voorjaar het concept aan te bieden. De bedoe ling is om bij de aanvang van de cursus 1981/82 van de rijks archiefschool de termino logie gebruiksgereed te hebben. De stichting Archiefpublikaties wacht het resultaat af en heeft om deze reden nog geen activiteiten ondernomen. Onze vertegenwoordiger in de commissie funktiebeschrijving van het Nederlands or gaan voor de bevordering van de informatieverzorging meldt, dat de archieffunkties nog niet beschreven zijn. De werkcommissie inventarisatie periodieken, waarin onze vereniging is vertegenwoordigd, hoopt door middel van enkele proefprojecten meer in zicht te krijgen in de mogelijkheden van volledige, regionale overzichten van aanwezige periodieken. De Landelijke kring van gemeente- en streekarchivarissen en de vereniging hebben C. R. Schoute bereid gevonden namens beide zitting te nemen in de Convents commissie Centraal register particuliere archieven. In de subcommissie 380 82-01 (tekst, vorm en indeling van documenten) van het Nederlands Normalisatie Instituut heeft in overleg met de LKGS, J. A. G. Bekker zitting genomen. De periodieke gesprekken tussen de centrale directie van de rijksarchiefdienst, verte genwoordigers van oe LKGS en de vereniging en het hoofd van de afdeling archieven van het ministerie zijn heel praktisch. Over de contacten tussen SOD, NVBA en het bestuur berichtte ik u reeds tijdens de laatste vergadering in Zwolle. De opleiding is in de archiefwereld op verschillende plaatsen onderwerp van beraadsla ging geweest. Het definitieve rapport van de commissie toekomst rijks archiefschool verscheen in november 1980. Het rapport van de commissie archiefopleiding van de LKGS verscheen onmiddellijk na 21 januari j.l. Ik wil enkele aanbevelingen uit dit rap port noemen. De Kring wil streven naar een dagopleiding voor de aspirant middelbare archiefambtenaren van twee jaren op hbo-niveau, en voor aspirant hogere archiefamb tenaren naar een studie aan de Universiteit van Amsterdam. Het staatsexamen dient ge handhaafd te blijven. De bestaande archiefschool dient de mensen die al bij archief diensten werkzaam zijn op te leiden, zoals aspirant hogere archiefambtenaren die al middelbaar archiefambtenaar zijn. Te denken valt zelfs aan een nieuwe groep archief ambtenaren, die een eenvoudige opleiding krijgen. Ook de voortgezette opleiding is aan de archiefschool toebedacht. Met de beide rapporten en ander materiaal formuleert de subcommissie opleidingen van de commissie nota archiefbeleid haar standpunt. Prof. dr. B. H. Slicher van Bath is per 1 januari j.l. afgetreden als voorzitter en lid van het curatorium van de rijks archiefschool. Prof. mr. O. Moorman van Kappen is hem opgevolgd. Mr. J. D. Chr. de Vries werd per 1 mei 1980 benoemd tot adjunct-directeur van de school. Over de gevolgde procedure veroorloofde het curatorium zich een ande re mening dan het departement. Aanpassing van de 'regeling toezicht en werkwijze cu ratorium rijks archiefschool' is gewenst. Op 4 juni 1980 namen curatoren en docenten afscheid van drs. J. H. M. Wieland. Le zing van het kritische rapport van de leerlingen opleiding hoger archiefambtenaar 1979/80 maakt duidelijk dat didactische scholing van docenten niet moet worden ge schuwd. De docenten van de SOD-opleidingen hebben hiermee goede ervaring. Het punt opleiding zal in de komende jaren hoop ik dikwijls terugkomen. [108] Tussen de centrale directie van de rijksarchiefdienst en de LKGS zijn afspraken ge maakt omtrent de toedeling van stageplaatsen aan kandidaten voor de archiefschool. Redacteur en ondergetekende mochten in het afgelopen najaar in Woudschoten de cur sisten van de school inlichten over het NAB en de vereniging. In het afgelopen jaar zijn verschenen de Inventaris van de archieven van de VAN 1891- 1960, door mevrouw A. W. M. Kooien en de Staat van het Nederlandse archiefwezen per 1 oktober 1980, voor de eerste maal separaat. Vanuit Delft bereikte ons de vraag de ze jaarlijks te laten verschijnen. Ik kijk vermoeid naar collega De Baar. Heel belangrijk acht ik de verschijning van Archieven 1977 van het Centraal bureau voor de statistiek. Drs. J. Singeling van de hoofdafdeling Sociaal culturele statistieken had de leiding en deed de rapportage van dit onderzoek. Het ligt in de bedoeling spoedig gegevens over 1980 te verzamelen. Ons bereikte het bericht dat om reden van bezuiniging een der rijksarchivarissen de ge drukte inventarissen niet dan tegen betaling buiten de provincie wil verspreiden. Ik be treur dit besluit. Bezoekers van de oude en grotere archieven in den lande rekenen op de aanwezigheid van alle gedrukte inventarissen, waarvoor de belangstelling door de pro vinciale overzichten is toegenomen. Daarnaast is compleetheid vanuit het oogpunt van de opleiding van belang. Enkele acties wil ik nog vermelden. De rijksarchiefdienst heeft voor de eigen chefs stu diezaal een seminar georganiseerd, waaraan ook de collega's van de grotere gemeen tearchieven konden deelnemen. Een aantal deskundigen behandelde in het bijzonder de heuristische problemen van enkele vakgebieden. In Trefpunt van 1980 heeft collega Ketelaar nog weer eens gepleit voor spoedige maat regelen ter conservering van het waardevolle audio-visuele materiaal in ons land, naar aanleiding van twee adviezen van de Archiefraad hieromtrent. Lang genoeg hebt u dit verslag moeten aanhoren. Toch wil ik nog enkele punten kort aanstippen. Allereerst het belangrijke door H. J. van Meerendonk geschreven Advies inzake het functioneren van de Centrale Archiefselectiedienst (CAS) van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Collega O. A. M. W. Hartong werd hoofd van de CAS Win schoten. Hij is begonnen met het opzetten van de dienst en het aantrekken van de eerste mensen. Binnenkort krijgen de besturen van SOD en VAN de gelegenheid van gedachte te wisselen met de verantwoordelijke personen over punten als: echt eenmalig of toch tussendepot; blijft de verantwoordelijkheid bij de verschillende ministeries; hoe staat het met de opleiding. De presentatie van het advies in laatstleden december ging ge paard met het aanbieden van Winschoter rozen, waaraan zoals wij weten ook doornen kunnen zitten. College Van Meerendonk hoopt nu tijd te kunnen vinden voor het gereed maken van de Handleiding selectie en vernietiging van archiefbescheiden. In december 1979 werd het IISG te Amsterdam bezet door leden van de Spaanse anar chistische vakbond CNT. Het resultaat is, dat de onderhandelingen over inventarisatie, ordening en beheer van de in 1939 overgebrachte, heel waardevolle archieven, nog gaande zijn. College drs. J. A. A. Bervoets hoopt na het afsluiten van de besprekingen over een en ander te publiceren. [109]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 7