scheidsrede van prof. Van der Gouw en de toespraak van mr. Ribberink werden afge drukt in het NAB. De derde aflevering van het NAB 1980 werd aan prof. Van der Gouw opgedragen en hem aangeboden bij zijn afscheid. Aan deze bundel Scrinium et scriptura hebben 22 archivarissen en historici meegewerkt. Dankzij financiële steun van diverse instellingen en van vele collega's kon het boekwerk in een omvang van 300 blad zijden verschijnen. Als laatste onderdeel van deze rubriek personalia wil ik de leden namens het bestuur een voorstel doen en wel om dr. W. J. van Hoboken vanwege zijn grote verdiensten voor het Nederlandse archiefwezen te benoemen tot erelid van de vereniging. Niet al leen gedurende de tijd dat hij als gemeentearchivaris van Amsterdam werkzaam was, maar ook als lid van de Archiefraad en als vice-voorzitter van onze vereniging benevens als lid der commissie ter voorbereiding van het Archiefbesluit en als één der auteurs van de Nederlandse archiefterminologie heeft dr. Van Hoboken veel bijgedragen. Nog steeds volgt hij met veel belangstelling de ontwikkelingen en publiceert hij over netelige kwesties. Van harte hoop ik, dat dr. Van Hoboken zijn benoeming wil aanvaarden. Als bewijs hiervan moge ik hem het gecalligrafeerde besluit aanbieden. In Noord-Brabant is het streekarchivariaat Maasland van start gegaan, waarin is opge nomen het streekarchivariaat Land van Ravenstein/Graafschap Megen. Het wordt een tonig er jaarlijks op te wijzen dat het dekkende net van gemeentearchieven in Noord- Brabant vrijwel gestalte heeft gekregen. Vrolijk werd het 100-jarig bestaan van het rijksarchief in Noord-Brabant gevierd. Bij deze gelegenheid verschenen De historische kaart van Noord-Brabant van 1795, het vouwblad 'Archieven in Noord-Brabant' (van wege de provinciale archiefinspectie) en de inventaris van De archieven van de raad en rekenkamer van de markiezen van Bergen op Zoom\ door W. A. van Ham als geza menlijk produkt van de jubilaris en het gemeentearchief van Bergen op Zoom. In Roer mond had de presentatie plaats van de Inventaris van het archief van de staten van het Overkwartier van Gelder, van de hand van drs. G. H. A. Venner in aanwezigheid van de commissarissen der Koningin in Limburg en Gelderland. In Zwolle waren wij getuige van de tentoonstelling 750 Jaar Zwolle in archiefstukken 1230-1980, waarbij een fraaie catalogus behoorde. Hoe zouden wij in deze stad kunnen voorbijgaan aan de opening van het Algemeen Rijksarchief op 12 november 1980 door H.M. de Koningin. Bij deze gelegenheid spraken de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, de staatssecretaris van CRM, een wetenschapper namens de be zoekers en de voorzitter van een der inwonende instellingen namens alle inwoners. Na de toespraken kon de tentoonstelling Verleden onder één dak worden bezichtigd. In de serie Fact sheets verscheen Het archiefwezen in Nederland in verschillende talen. Rest mij nog de opening te vermelden van het atelier te Tilburg, dat zal gaan functioneren als opleidings- en werkplaats voor de restauratie van cultuurvoortbrengselen van pa pier, textiel, perkament en leer, voortgekomen uit een gezamenlijk initiatief van de ge meentelijke archiefdienst Tilburg (daarin gesteund door de Kring van Brabantse archi varissen) en het Nederlands Textielmuseum. 3 Inventarisreeks van het rijksarchief in Noord-Brabant 25 (in 5 delen). [106] Laten wij eens de grenzen van Nederland overschrijden. Onze vice-voorzitter is be noemd tot secretaris van de sectie beroepsverenigingen van de internationale archief- raad. Dr. F. C. J. Ketelaar werd belast met het secretariaat voor normalisatie en drs. E. van Laar met het secretariaat voor ontwikkelingsvraagstukken van de internationale archiefraad. De uitvoerende commissie van de internationale archiefraad zal in septem ber in Nederland vergaderen aansluitend op de Table Ronde des archives 1981 te Oslo. Van verschillende buitenlandse evenementen, waarbij een of meer onzer aanwezig wa ren, verschenen verslagen in het NAB. Binnenkort zult u de verslagen van het 19e inter nationale archiefcongres te Londen van 15-19 september 1980 kunnen lezen. De totale Nederlandse groep was ongeveer 60 personen groot. De onderwerpen waren: 'het ge bruik van archieven' en 'de internationale archiefraad: verleden, heden en toekomst'. De collega's Rinzema en Woelderink hebben in het bijzonder een werkzaam aandeel ge had tijdens het congres. Een aantal onzer was de gast van de Engelse vereniging van ar chivarissen. Twee volgden nog een goede cursus na het congres. Hierbij wil ik ook graag vermelden de verschijning van het eerste nummer van het In ternational journal of archives, waarin zeker bijdragen vanuit ons land thuis horen. Volgens goede gewoonte passeren de werkzaamheden van de verschillende commissies hier de revue. De commissie automatisering, waarvan ik het vorige jaar gewag maakte, is ontbonden. Dat wil niet zeggen dat het bestuur geen reden ziet om het denkwerk voort te zetten om trent informatiebeheer en de daarmee samenhangende automatiseringsvraagstukken. Enkele ingewijden hebben zich beraden over de taak van een nieuwe commissie. De na men der leden van deze en de andere commissies en vertegenwoordigers van de vereni ging en hun taken hopen wij t.z.t. bij elkaar achter de notulen van deze vergadering te kunnen presenteren. De commissie informatiebeheer hoopt met een concreet project vele collega's te betrekken bij de gewenning aan andere systemen dan wij tot nog toe ge wend zijn. Een commissie is gestart met de opdracht een algemene maatregel van bestuur als be doeld in artikel 6 van de Archiefwet 1962 te ontwerpen. Kortheidshalve duid ik deze aan als de commissie bouwvoorschriften. Het streven is om dit jaar de rapportage ge reed te hebben. Thans worden de ingeleverde stukken bewerkt tot een concept van bouwvoorschriften van de archiefbewaarplaats in enge zin. Ten aanzien van brand werendheid zijn nieuwigheden te verwachten nu de commissie de vuurbelasting van be lendende ruimten in de beoordeling wil betrekken. Het is uitermate verheugend dat sedert de vorige jaarlijkse algemene vergadering de delen III-VI: Zeeland, Noord-Brabant, Groningen en Overijssel van de 'Overzichten van de archieven en verzamelingen in de openbare archiefbewaarplaatsen in Nederland' zijn verschenen, terwijl van Drenthe een tweede druk op de markt kwam. Wij hopen met de commissie dat uiterlijk in het begin van 1983 de uitgave voltooid zal zijn. Nog in dit jaar zal een besluit genomen moeten worden ten aanzien van een nieuwe versie van de overzichten. Wordt de tussenliggende tijd te lang, dan zal het starten onnodig veel moeite kosten. Mogelijk ligt hier een gezamenlijk automatiseringsproject op de loer. De commissie archiefterminologie heeft de tekst bijgewerkt. Thans zijn omtrent deze [107]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 6