Berichten Archief raad Sedert 1 januari 1981 heeft de Archiefraad de navolgende adviezen uitgebracht: - Advies nr. 211 d.d. 6 januari 1981 inzake de concept-beleidsnotitie 'Samenwerking secundair onderwijs en culturele instellingen'. De Raad ondersteunt het beleidsvoornemen om te komen tot een betere samenwer king tussen het secundair onderwijs en culturele instellingen. In het bijzonder is hij erkentelijk voor het betrekken van het archiefwezen bij dit soort projecten. Hij beveelt aan om in eerste instantie de aansluiting met het archiefwezen te zoeken bij de gemeentelijke archiefdiensten en wel in het bijzonder bij die, waar reeds edu catieve taken ontwikkeld zijn. In een later stadium zouden, op grond van de opge dane ervaringen, contacten met andere archiefdiensten gezocht kunnen worden. Voorts wijst de Raad nog op een aantal consequenties met betrekking tot de uitvoe ring van dergelijke projecten, i.h.b. de financiële. Advies nr. 212 d.d. 14 april 1981 inzake wijziging van de tariefbeschikking Rijks archiefdienst. De Raad verenigt zich met het voorstel van de algemene rijksarchivaris om het zgn. lagere 'interne' tarief voor het doen vervaardigen van afbeeldingen af te schaffen en dit te vervangen door een •instellingentarief' ten behoeve van de toenemende vraag om grote hoeveelheden kopieën van genealogische en andere bronnen. Advies nr. 213 d.d. 16 maart 1981 inzake inbewaringgeving archieven Kamers van Koophandel en Fabrieken. In dit advies stelt de Raad voor om over te gaan tot inbewaringgeving aan de desbe treffende gemeente-archieven van de archieven van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, welke momenteel berusten in de onderscheiden rijksarchieven in de pro- vincie. Advies nr. 214 d.d. 14 april 1981 inzake het Voorontwerp van wet splitsing provin cie Zuid-Holland. In dit, mede op verzoek van de minister van binnenlandse zaken uitgebrachte, ad vies, geeft de Raad aan hoe naar zijn inzicht de organisatie van het openbaar ar chiefwezen betrokken moet worden bij de oprichting van een afzonderlijke provin cie Rijnmond. [188] Deze adviezen liggen voor een ieder ter inzage in de bibliotheek van het ministerie van C.R.M. (M-gebouw, Steenvoordelaan 370 te Rijswijk). Op schriftelijke aanvraag zijn zij verkrijgbaar bij de Centrale Directie Voorlichting, Documentatie en Bibliotheek van het ministerie, adres voornoemd. Openstelling Rijksarchieven in Maastricht en Middelburg Het lid van de Tweede Kamer, de heer mr. dr. V. A. M. van der Burg (CDA), heeft op 25 februari 1981 aan de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de heer G. C. Wallis de Vries, schriftelijk vragen gesteld over de openstelling van de rijksarchieven te Maastricht en Middelburg. De staatssecretaris van CRM heeft op 20 maart 1981 deze vragen schriftelijk als volgt beantwoord: 1. Vraag: Is de staatssecretaris bereid zo spoedig mogelijk na 1 mei 1981 de Kamer in te lichten over het verloop van het experiment in de rijksarchieven te Mid delburg en Maastricht, waar sedert 1 november 1980 de studiezaal op zater dag van 10.00 tot 16.00 uur is opengesteld? Antw.: Ja. 2. Vraag: Komt na 1 mei 1981 een einde aan de beperkte openstelling van de rijksarchie ven, zodat ook op maandag voor het publiek de studiezaal geopend is? Antw.: De in 1979 voor een periode van twee jaar ingevoerde beperking van de openstelling van de rijksarchieven loopt inderdaad op 1 mei 1981 af. Of en zo ja op welke wijze, de genoemde maatregel na 1 mei zal worden geconti nueerd, is nog een punt van nader beraad. De huidige moeilijke financiële situatie zal daarbij eveneens een punt van overweging zijn. Voor de rijks archieven te Middelburg en Maastricht, zal de maandagsluiting in ieder ge val voortduren tot dat het experiment met betrekking tot de openstelling van de studiezalen op de zaterdagen van 10 uur tot 16 uur is afgesloten. 3. Vraag: Welke maatregelen denkt de staatssecretaris te treffen om de steeds wassen de stroom van bezoekers aan de rijksarchieven op te vangen? Antw.: Hiervoor staan mij de volgende maatregelen voor ogen: a. Verdergaande doorvoering bij de rijksarchieven van het zelfbedienings systeem voor veel geraadpleegde bestanden als doop-, trouw- en begraaf- boeken en registers van de burgerlijke stand. b. Het stimuleren van de zelfwerkzaamheid van de onderzoekers door de rijksarchiefdienst in samenwerking met lokale en regionale verenigingen d.m.v. het organiseren van cursussen op het terrein van archiefmethodiek en -onderzoek, paleografie e.d. c. Het oplossen van de ruimtenood in de studiezalen van de rijksarchieven in Noord-Holland en Noord-Brabant door het gereedkomen binnen enkele jaren van nieuwbouw. d. Interne verhuizingen binnen de rijksarchieven met als gevolg een ver groting van de capaciteit van de studiezalen, zoals in 1980 heeft plaatsge vonden in het rijksarchief te Maastricht alwaar de capaciteit van de studie zaal is vergroot van 15 tot 51 zitplaatsen. [189]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 47