waring van bescheiden, aanbevolen door het Public Record Office, en de regels van de Canadese staatsarchiefdienst voor het raadplegen van geautomatiseerde archieven en tenslotte met een bibliografie van onderwerpen op dit zo uitgebreide terrein. Michael Cook heeft een leesbare inleiding geschreven die zeker bruikbaar is op de archiefschool. D. van der Vlis Wij ontvingen Belgische inventarissen Inventaris van het archief van de abdij van Rotem te Halen door J. Grauwels, Rijksar chief te Hasselt, Brussel 1980. Inventaris van het archief van de Abdij van Ename door M. Nuyttens, Rijksarchief te Ronse, Brussel 1980. Inventarissen van archieven van kerkfabrieken (oud regiem), deel II: Kapittelkerk en parochiekerken van Ronse, door G. Gadeyne, Rijksarchief te Ronse, Brussel 1979. Inventaris van het archief van de Raad van Beroerten door AJamees, met verbeterin gen en een concordans door B. A. Vermaseren, Algemeen Rijksarchief, Brussel 1980. Miscellanea Archivistica XXVIII: E. Warlop, 'Oude Vlaenderen'en de Zwarte Leeuw op Gouden Veld; A. Uyttebrouck, L'ancienne 'Collection chanoine E. Reusens' Un important lot de chartes acquis par les Archives générales du Royaume, Brussel- Bruxelles 1980. Van 1 januari tot 1 april 1981. [184] Archiefrecht XXI Inwerkingtreding Besluit algemene secretarie-aangelegenheden rijksadministratie Bij KB van 9 maart 1981 Stb. 124 is bepaald dat met ingang van 1 april 1981 twee eerde re koninklijke besluiten in werking treden: a. het KB van 26 maart 1980 Stb. 182 houdende voorschriften voor de aangelegenhe den van de algemene secretarie bij de rijksadministratie (Besluit algemene secretarie aangelegenheden rijksadministratie); b. het KB van 30 december 1980 Stb. 779 houdende wijziging van artikel 49 van het Archiefbesluit. We hebben hier met drie soorten koninklijke besluiten te doen. Het KB van 9 maart 1981 is een zg. 'klein KB', waarover de Raad van State niet gehoord behoefde te wor den, dat van 30 december 1980 is een algemene maatregel van bestuur (de Raad van Sta te gehoord) tot wijziging van een eerdere AMvB (het Archiefbesluit). Ook het KB van 26 maart 1980 is een klein KB, doch 'gedaan in overeenstemming met het gevoelen van de Ministerraad'. Door van deze formule gebruik te maken, was het niet nodig om, zo als met het KB post- en archiefzaken rijksadministratie 1950 Stb. K 425 het geval was, het besluit door alle ministers te laten contrasigneren. Met de inwerkingtreding van het Besluit ASA is het KB uit 1950 ingetrokken. Ook de Permanente Commissie post- en archiefzaken rijksadministratie bestaat niet meer. Het nieuwe besluit kent een Permanente commissie voor algemene secretarie-aangelegen heden bij de rijksadministratie. Deze PC ASA bestaat o.m. uit de plaatsvervangende secretarissen-generaal van de departementen en de algemene rijksarchivaris. De oude PC PAZ waarin de hoofden post- en archiefzaken en enkele deskundigen zitting had den, is omgevormd tot subcommissie algemene aangelegenheden van de PC ASA. Uit de recente regeringsnota 'Documentaire informatieverzorging in de rijksdienst' (Bijla gen Handelingen Tweede Kamer 1980-1981, 16 693) blijkt dat het de bedoeling is de PC ASA te laten functioneren als overkoepelend orgaan voor de documentaire infor matieverzorging (Permanente Commissie Documentaire Informatieverzorging: PC DIN), waaronder komen te ressorteren een coördinatiecommissie algemene secretarie-aangelegenheden (thans subcommissie algemene aangelegenheden van de PC ASA), een coördinatiecommissie bibliotheek- en documentatie-aangelegenheden (thans de Permanente Commissie voor Overheidsdocumentatie, PC OD) en de werk groep automatisering documentaire informatiesystemen (DIS). Over enige tijd zal het [185]

Nederlandsch Archievenblad | 1981 | | pagina 45